Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rok św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Był darem od Boga

Parafia Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie – Budziwoju rozpoczęła świętowanie Roku św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego związanego z 200. rocznicą jego narodzin.

Rozpoczęcie roku zostało ogłoszone 23 stycznia podczas Mszy św., którą odprawił ks. Mieczysław Lignowski, proboszcz, wraz z innymi kapłanami. Podczas Mszy św. przedstawił program roku i zachęcił parafian do czynnego uczestniczenia. Ksiądz proboszcz wyraził wdzięczność Bogu za drogę życia św. Zygmunta, która stała się drogą jego świętości, a także za Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, którego jest założycielem. Słowo Boże wygłosił ks. prof. Stanisław Nabywaniec. W homilii przypomniał wielkie dzieła, którymi wypełnione było życie św. Zygmunta.

Na Eucharystię przyjechały siostry: s. Wanda Mikicka, wikaria generalna i m. Małgorzata Burek, matka prowincjalna Prowincji Najświętszego Serca Jezusowego, do której należy wspólnota sióstr posługująca w Budziwoju. Podczas Mszy św. śpiewały chór i schola, piękne wykonanie przez nich pieśni radowało serca wszystkich modlących się. To siostry Rodziny Maryi były założycielkami obu śpiewających grup.

Przez cały rok, każdy 17. dzień miesiąca będzie obchodzony w parafii jako dzień św. Zygmunta Szczęsnego. W tym dniu wierni będą, za wstawiennictwem świętego, zanosić swoje prośby i intencje. Będzie to też dzień zapoznawania się z sylwetką świętego, a przede wszystkim z jego drogą do świętości. Została też przygotowana wystawa o św. Zygmuncie Szczęsnym. Autor zaprasza do jej obejrzenia.

Reklama

Siostry przybyły do Budziwoja w 1976 r. na zaproszenie śp. ks. Kazimierza Żydzika i podjęły pracę w parafii. Obecnie prowadzą tu także przedszkole pod patronatem św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi zapraszają na Eucharystię z okazji 200. rocznicy urodzin św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, która zostanie odprawiona 26 marca br. o godz. 11 w katedrze rzeszowskiej pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby.

2022-02-08 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty niezłomny

Niedziela warszawska 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Łukasz Krzysztofla/Niedziela

Przy relikwiach św. abp. Felińskiego w Kaplicy Literackiej odmówiono modlitwę i odśpiewano Apel Jasnogórski

Przy relikwiach św. abp. Felińskiego w Kaplicy Literackiej odmówiono modlitwę i odśpiewano Apel Jasnogórski

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w liturgiczne wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Eucharystia sprawowana była w roku jubileuszowym z okazji 200. rocznicy urodzin abp. Felińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję