Reklama

Niedziela Świdnicka

Kolejką gondolową na Wielką Sowę?

To pomysł, który od wielu lat nie może doczekać się realizacji. Za temat wzięli się samorządowcy. Czy inwestycja dojdzie do skutku?

Niedziela świdnicka 7/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

turystyka

Wielka Sowa

snezkalanovka.cz

W naszym regionie od strony czeskiej kolejką gondolową wjedziemy na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę

W naszym regionie od strony czeskiej kolejką gondolową wjedziemy na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę

Już w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia na północnym zboczu najwyższego szczytu Gór Sowich powstała stacja narciarska, na której wybudowano wyciąg orczykowy.

Historia

– Pomimo, iż lokalna prasa zachwalała go jako jeden z największych w kraju (1411 metrów długości i ok. 300 metrów różnicy wzniesień), przy dwukilometrowej trasie zjazdowej, to obiekt ten nie miał szczęścia. Głównymi powodami było tu wprowadzenie stanu wojennego, brak dojazdu masową komunikacją czy kłopoty z pokrywą śnieżną. Wyciąg także po 1990 r. nie trafił na dobrych gospodarzy, a ostatecznie zamknięty został w 2011 r. – relacjonuje Tomasz Śnieżek, przewodnik sudecki. Tuż przed tym czasem promowana była idea budowy wyciągu gondolowego na Wielką Sowę. Zapowiedzi pozostały jedynie hasłami. Od lipca 2014 r. dzierżawcą terenu została firma z siedzibą w Legnicy, roztaczająca ambitne plany. W opracowanej dokumentacji technicznej prywatny inwestor przewidział budowę 2 km wyciągu kanapowego. W 2018 r., kiedy planowano ruszyć z budową wyciągu, w wyniku napotkanych problemów formalno-prawnych, okazało się, że całą procedurę trzeba zacząć od nowa. Po kolejnych dwóch latach inwestor się wycofał, a plany odkupiła gmina Pieszyce, która chce, aby projekt stał się wizytówką gminy i regionu.

Środki są zapisane

Pod koniec stycznia w Pieszyckim Centrum Kultury odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich. Jednym z głównych tematów posiedzenia była dyskusja na temat wybudowania gondoli na Wielką Sowę, która może stać się główną atrakcją i magnesem przyciągającym turystów. – Gondola turystyczna funkcjonowałaby przez cały rok. Dawałaby ona możliwość nie tylko turystom, ale i mieszkańcom wjechania na Wielką Sowę oraz podziwiania górskich krajobrazów – powiedziała burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enözel, dodając, że najprawdopodobniej do końca tego roku uda się uzyskać pozwolenie na budowę.

Reklama

Fundusze na budowę kolejki będą pochodziły m.in. z budżetu państwa. Na ten cel aktualnie zapisane są środki w wysokości 40 mln zł, o czym zapewnił panią burmistrz minister Michał Dworczyk na spotkaniu samorządowców w Warszawie.

– Gmina Pieszyce otwarta jest na współpracę i szuka dalej środków, zachęcając wójtów, burmistrzów innych gmin powiatu dzierżoniowskiego czy Gór Sowich, aby wspólnymi siłami tworzyć infrastrukturę niezbędną do tego rozwoju, ponieważ budowa gondoli na Wielką Sowę to nie tylko rozwój miasta i gminy Pieszyce, ale to jest również rozwój i promocja całego regionu – zapewniała pani burmistrz.

Razem

Do stowarzyszenia Turystycznego Gór Sowich przystąpiła również gmina Nowa Ruda. – Chcemy łączyć potencjały, które są po jednej i po drugiej stronie gór, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty dla wszystkich członków stowarzyszenia i mieszkańców Gór Sowich – podkreślił w rozmowie z lokalnymi mediami burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński.

Miejmy nadzieję, że tym razem inwestycja na Wielkiej Sowie wreszcie się powiedzie, a gondola stanie się jedną z atrakcji turystycznych nie tylko dla mieszkańców Dolnego Śląska. /xmb

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msze Święte na Wielkiej Sowie

Niedziela świdnicka 28/2019, str. III

[ TEMATY ]

Wielka Sowa

Ks. Gniewomir Flis

Wierni przybyli na Mszę św.

Wierni przybyli na Mszę św.

Wielka Sowa to najwyższy szczyt w paśmie Gór Sowich. Liczy 1015 m n.p.m. Prowadzi na niego wiele malowniczych szlaków, które warto przejść w czasie okresu wakacyjnego. Znajduje się na nim 30-metrowa wieża widokowa, której historia sięga XIX wieku. Krajobraz widoczny z wieży napawa pięknem terenów górskich, wśród których położona jest znaczna część diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję