Reklama

Niedziela w Warszawie

Zawierzymy się Opiekunowi Zbawiciela

Już w najbliższy wtorek w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP zacznie się 33-dniowe przygotowanie do zawierzenia św. Józefowi. Warto dołączyć do wiernych z Ursusa.

Niedziela warszawska 7/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Zuzanna Ustaszewska

Ks. proboszcz Zbigniew Sajnóg pokazuje słynący łaskami obraz św. Józefa, który znajduje się w kaplicy patrona ursuskiej parafii

Ks. proboszcz Zbigniew Sajnóg pokazuje słynący łaskami obraz św. Józefa, który znajduje się w kaplicy patrona ursuskiej parafii

Zawierzenie św. Józefowi to uznanie go za swojego ojca duchowego i pragnienie, aby się do niego upodobnić” – można przeczytać w książce Konsekracja św. Józefowi. Jej autor, ks. Donald Calloway, wyjaśnia, że zawierzenie to zaproszenie Oblubieńca Maryi do swojego życia osobistego i rodzinnego. „To poproszenie go, aby się nami opiekował, tak jak opiekował się Tymi, których Bóg mu powierzył” – podkreśla autor.

33-dniowy program

W książce ks. Donalda Calloway’a jest trzydziestotrzydniowy program zawierzenia się Opiekunowi Zbawiciela. I to on stał się podstawą w przygotowaniu konsekracji w ursusowskiej parafii. A jak konkretnie będzie przebiegało przygotowanie?

– Przygotowanie polega na codziennej ok. 30 minutowej indywidualnej modlitwie i rozmyślaniu. Raz w tygodniu, w poniedziałek, będzie Eucharystia, nowenna do św. Józefa i konferencja – mówi Niedzieli ks. proboszcz Zbigniewem Sajnóg i dodaje: – Etapy przygotowań wyznacza Litania do św. Józefa. Każdy z 33 dni (oprócz 1. i 2.) zaczyna się od krótkiego wyjaśnienia jednego z wezwań z litanii, później jest czytanie o świętym, tzw. cuda św. Józefa, na koniec odmawia się litanię.

Kościół stacyjny

Świątynia św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. gen. K. Sosnkowskiego 34 była jednym z 3 kościołów stacyjnych zakończonego w grudniu 2021 Roku Świętego Józefa w archidiecezji warszawskiej. Wierni razem z kapłanami starali się, jak najlepiej wykorzystać ofiarowany im czas, aby nawiązać głębokie więzi duchowe z Oblubieńcem Maryi. W parafii św. Józef szczególnie jest czczony w obrazie pochodzącym z 1855 r.

– Przed 19 marca 2021 r., czyli uroczystością św. Józefa Oblubieńca NMP, odprawialiśmy i kontynuujemy również w tym roku, w poniedziałki „Nowennę tygodni”. Natomiast od marca do listopada 19. dnia każdego miesiąca „Nowennę miesięcy” – opowiada ks. Sajnóg.

Na uroczyste Msze św. księża zapraszali poszczególne stany i grupy parafialne. – Dodatkowo parafia oraz cały dekanat ursuski został w uroczystość patrona zawierzony przez kard. Kazimierza Nycza opiece św. Józefa – mówi proboszcz.

Reklama

W planach było również przeprowadzenie 33-dniowego przygotowania się parafian do konsekracji świętemu. Miało się ono odbyć na zakończenie Roku Jubileuszowego. Niestety inicjatywę, jak wiele innych w dzisiejszych niepewnych czasach, trzeba było przesunąć. Na szczęście, jak mówi jedno z naszych przysłów – co się odwlecze, to nie uciecze. I już 15 lutego rozpocznie się przygotowanie do zawierzenia św. Józefowi.

Warto dołączyć

Do konsekracji św. Józefowi zaproszeni są nie tylko mieszkańcy Ursusa, ale również innych parafii. Wahającym się warto przypomnieć, że w wielu objawieniach zatwierdzonych przez Kościół podkreślana jest ważna rola św. Józefa. I tak np. 13 października 1917 r. w Fatimie Oblubieniec Maryi, trzymając na rękach małego Jezusa, błogosławi światu. W Itapiranga w Brazylii (objawienia w latach 1994-98) widzący słyszy słowa świętego: „Ci, którzy poddadzą się mi, nie zostaną zabici przez nieszczęścia, głód, choroby i inne kataklizmy”.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia z Ogrodem św. Rity

Niedziela częstochowska 30/2022, str. X

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Wierni chętnie uczestniczą w comiesięcznych nabożeństwach do św. Rity

Wierni chętnie uczestniczą w comiesięcznych nabożeństwach do św. Rity

Od 2019 r. w naszej parafii rozwijają się kult i nabożeństwo do św. Rity – mówi Niedzieli ks. Piotr Rutkowski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach.

Czciciele św. Rity gromadzą się u nas z różnych stron archidiecezji częstochowskiej 22. dnia każdego miesiąca przy małym ołtarzu świętej od spraw trudnych i beznadziejnych. Przez cały miesiąc wierni składają intencje i prośby do świętej z Cascii przed obrazem w kościele, a także drogą elektroniczną. Wszystkie te intencje są odczytywane i przedstawiane św. Ricie w trakcie Mszy św. i nabożeństwa – opowiada ks. Piotr.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję