Reklama

Aspekty

Dzieje się w Jakubowie

Po niespełna pół roku od pożaru zabytkowego domu parafialnego przy sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie udało się odbudować spaloną więźbę dachową i pokryć obiekt.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pożar

remont

odbudowa

Karolina Krasowska

Mam wielką nadzieję, że 8 maja w uroczystość mojego patrona, św. Stanisława biskupa i męczennika, uda się wejść do domu parafialnego – mówi kustosz, ks. Stanisław Czerwiński

Mam wielką nadzieję, że 8 maja w uroczystość mojego patrona, św. Stanisława
biskupa i męczennika, uda się wejść do domu parafialnego – mówi kustosz,
ks. Stanisław Czerwiński

W wyniku pożaru w nocy z 3 na 4 maja ub.r. zniszczeniu uległy dach, strych i więźba dachowa plebanii. Ucierpiał też strop, bardzo mocno obciążony dachówkami. W gaszeniu pożaru brało udział 27 zastępów straży pożarnej z powiatów głogowskiego i polkowickiego. W akcji ratowniczej pomagali mieszkańcy Jakubowa. Cenne relikwie oraz archiwum parafialne ewakuowano do najbliższych budynków.

Odbudowa plebanii

Po uprzednim uporządkowaniu obiektu i uzyskaniu wszelkich pozwoleń, z początkiem sierpnia rozpoczęły się prace odbudowy domu parafialnego. Dziś w znacznym stopniu przypomina on obiekt sprzed pożaru. – Drugie piętro ma strop betonowy. Udało się odbudować więźbę dachową, pokryć plebanię dachówką i wykonać kanały wentylacyjne. W tym czasie udało się również pozbijać stare tynki oraz pozyskać wełnę izolacyjną potrzebną do docieplenia stropu, podłóg i poddasza. Zostały także przygotowane pomieszczenia do założenia pompy ciepła oraz wykonano w pobliżu domu parafialnego złożoną z 80 ekranów farmę fotowoltaiczną, która będzie zasilała plebanię w prąd. W najbliższym czasie, przed położeniem tynków, zostanie wykonana instalacja elektryczna i klatka schodowa – mówi ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego w Jakubowie. Przy odbudowie plebanii pomagają skazani z Zakładu Karnego w Głogowie. W odremontowanym budynku znajdą się: kawiarnia św. Jakuba, muzeum pamiątek jakubowych, pomieszczenia dla pielgrzymów, mieszkanie kustosza i refektarz. – Mam wielką nadzieję, że 8 maja w uroczystość mojego patrona św. Stanisława biskupa i męczennika uda się wejść do domu parafialnego na tyle, by można było przyjąć gości, a uda się w nim zamieszkać już późną jesienią. Z kolei w maju chciałbym upamiętnić okolicznościową tablicą trwający Rok Jakubowy i to tragiczne wydarzenie z ubiegłego roku – dodaje kustosz.

Synod Jakubowy

Zakończenie pierwszego etapu prac związanych z odbudową odbędzie się 30 marca. Tego dnia bp Tadeusz Lityński poświęci dach plebanii oraz odrestaurowaną zabytkową drewnianą koronę, która zwieńczy ołtarz główny wewnątrz sanktuarium. Podczas uroczystej Mszy św. z udziałem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego zostanie zainaugurowany ogólnopolski Synod Jakubowy, zorganizowany przez stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Inauguracyjne wykłady w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie wygłoszą ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz i dr Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Kolejne sesje synodalne odbędą się w Ośnie Lubuskim, Szczyrku, Lęborku i 30 kwietnia na Jasnej Górze. Patronat nad Synodem objął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Synod odbędzie się w 40. rocznicę podpisania przez Jana Pawła II 9 listopada 1982 r. w Santiago de Compostela Aktu Europejskiego, stąd jego hasłem są słowa Ojca Świętego „Świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu”. – Synod jest odpowiedzią na synod zwołany w Kościele przez papieża Franciszka. Oczywiście dalej chodzi nam o ożywianie kultu św. Jakuba, o to, by jeszcze więcej ludzi poznawało jego historię, szlaki, ale przede wszystkim zależy nam, by propagować Akt Europejski i słowa naszego wielkiego rodaka, przypominać o tym ludziom, a więc wypełnić jego testament w Polsce i w Europie, żeby do ludzi dotarło, że Stary Kontynent to nie jest tylko kwestia jednej monety czy jednego rządu w Brukseli, tylko to jest kwestia jednego Boga, Kościoła. Wszędzie w Europie są szlaki św. Jakuba, jest jego kult; chcemy, by dotykać go nie turystycznie, ale religijnie – to szansa, by odnowić siebie, swoje życie osobiste, rodzinne, małżeńskie, parafialne i narodowe – kończy kustosz.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Woś: sytuacja pożarowa w BPN jest dynamiczna, ale kontrolowana

[ TEMATY ]

pożar

PAP/Artur Reszko

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu środków z budżetu państwa na akcję gaśniczą w Biebrzańskim Parku Narodowym - poinformował w środę minister środowiska Michał Woś. Dodał, że sytuacja jest dynamiczna, ale kontrolowana; pożar nie powinien się rozprzestrzeniać.

"Dobra informacja jest taka, że na ten moment, te sześć tysięcy hektarów, które albo spłonęło, albo jest zajęte ogniem, już się dalej ten pożar nie rozprzestrzenia" - powiedział w środę na konferencji prasowej minister środowiska miejscowości Goniądz (woj. podlaskie).

CZYTAJ DALEJ

Lasy Państwowe odpierają zarzuty posłanek KO dot. konkursu "Drewno jest z lasu"

2022-12-06 18:35

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Konkurs „Drewno jest z lasu” służy wyłącznie promocji drewna jako naturalnego surowca, był otwarty dla wszystkich i miał obiektywne kryteria - brzmi wtorkowe oświadczenie Lasów Państwowych. Wcześniej posłanki KO poinformowały o zawiadomieniu prokuratury w związku z tym konkursem.

"Lasy Państwowe od zawsze, na różne sposoby, wspierają lokalne społeczności w całej Polsce, m.in. organizując konkursy. Lasy Państwowe protestują przeciwko próbom upolitycznienia społecznej działalności leśników, a zwłaszcza podawania nieprawdziwych informacji, które mają celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną" - brzmi oświadczenie LP, opublikowane na stronie Lasów.

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka. To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję