Reklama

Wiara

Szansa dla polskiej rodziny

Pojawienie się ustawodawczej inicjatywy powołania badawczej jednostki zajmującej się rodziną wywołuje dużą radość i budzi wielkie nadzieje.

Po dojściu do władzy Zjednoczonej Prawicy, tj. od 2015 r., podjęto i skutecznie wdrożono bardzo dużą ilość działań idących w kierunku wzmacniania rodziny, zachęty małżonków do otwierania się na potomstwo, dowartościowania roli matek, ojców, dzieci, a także seniorów. Można wymienić wiele konkretnych inicjatyw, na czele których stoi program „Rodzina 500+”, ale w zasadzie wszystko, co w każdej dziedzinie jest rozwijane i wdrażane przez obecną władzę, za swój główny cel stawia wzmocnienie rodziny, zachętę do rodzicielstwa.

W bardzo szybkim tempie nastąpiły: spadek bezrobocia, wzrost wynagrodzeń, znaczące zwiększenie dynamizmu w rozwoju gospodarki, podniesienie poziomu infrastruktury i wzrost stopnia stabilności bytowej.

Nie można mieć wątpliwości, że głównym podmiotem wdrażanych reform i celem aktywności rządu jest polska rodzina, która stanowi największe dobro i najcenniejszy skarb narodu.

Dlaczego Polki chętniej rodziły w Anglii?

Przez wiele lat, w czasie poprzedzającym dojście do władzy ugrupowań prawicowych w Wielkiej Brytanii, kobiety z Polski pod względem liczby rodzących dzieci zajmowały pierwsze miejsce pośród wszystkich narodowości zamieszkujących ten teren. Wystarczyło w niedzielę pójść na Mszę św. w polskiej parafii na terenie UK, by zobaczyć i odczuć skalę tego niezwykłego fenomenu: ogromna liczba młodych osób i małych dzieci. Jeszcze do 2004 r. parafie te były raczej w fazie wymierania. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i w związku ze znaczącym napływem młodych ludzi do Anglii zaczął się potężny dynamizm w przestrzeni duszpasterskiej. Bardzo duża część tych młodych ludzi właśnie tam poznawała osobę (w ogromnej większości spośród rodaków), z którą zawierała związek małżeński. W szybkim czasie nastąpił w tych środowiskach niespotykany w Polsce dynamizm w zakresie przyrostu naturalnego.

Gdy młodzi byli pytani, co ich motywuje do posiadania dzieci, do otwartości na potomstwo, odpowiadali, że nie tyle wszelkiego rodzaju wsparcie socjalne, które z czasem zaczęto ograniczać, czy warunki mieszkaniowe – większość mieszkała raczej w małych mieszkaniach lub domkach – ile bezpieczeństwo finansowe. Zarobki nie musiały być szczególnie wysokie, ale liczyły się spokój i pewność, że zarobione pieniądze starczą na godziwe życie, że nawet gdy straci się pracę w jednym miejscu, niemal następnego dnia można być zatrudnionym u innego pracodawcy.

Reklama

W końcu drugiej dekady lat dwutysięcznych zaczęto obserwować falę powrotów młodych rodzin z Anglii do Polski. Właśnie taki był główny motyw tych decyzji: stabilność na rynku pracy i w miarę godziwe wynagrodzenie.

Dobrze wykorzystać potencjał

Polski Instytut Rodziny i Demografii stawia sobie za główny cel dokładne zbadanie czynników, które obserwujemy wokół nas w tym zakresie. Nie osiągniemy sukcesu w zachęcaniu młodych ludzi do zawierania małżeństwa, otwartości na potomstwo, inwestowania w rodzinę, odbudowania wartości macierzyństwa, pokonania kryzysu ojcostwa – bez rzetelnych badań naukowych, przygotowania raportu o stanie polskiej rodziny i wypracowania najważniejszych kierunków działań w każdej przestrzeni życia społecznego.

Badania nad małżeństwem, rodziną, demografią muszą być połączone z przygotowaniem strategii i metod jej wdrażania na płaszczyźnie zarówno politycznej, jak i edukacyjnej, medialnej oraz duszpasterskiej. Konieczne są zwarcie szeregów, wykrzesanie wszystkich sił i wielka mobilizacja działań idących w kierunku utrwalania wartości małżeństwa, rodziny, rodzicielstwa, a w konsekwencji – do wzrostu liczby narodzin.

Polskie społeczeństwo ma ogromny potencjał w zakresie wskazywania na ważność rodziny i realizacji wszelkiego rodzaju działań wychodzących naprzeciw temu. Jesteśmy bardzo rodzinnym narodem i w świadomości Polek i Polaków jest głęboko wpisane to, że niezależnie od zawirowań politycznych, ekonomicznych, społecznych, a nawet zdrowotnych największe poczucie bezpieczeństwa czerpiemy z silnych więzi rodzinnych. Potencjał ten nie może być zaprzepaszczony, wręcz przeciwnie – musi być należycie wykorzystany.

Reklama

Stoimy przed wielkimi możliwościami. Polski Instytut Rodziny i Demografii będzie placówką, dzięki której w sposób bardzo konkretny będą miały szansę mocno zaistnieć w przestrzeni publicznej zapisy Konstytucji RP zawarte w artykułach 18, 48 i 72.

Pojawia się nadzieja, że słowa o tym, iż rodzina jest najważniejsza – często wypowiadane przez polityków i wiele osób mających wpływ na społeczeństwo – zaczną się skutecznie uwidaczniać i potwierdzać w naszej codzienności.

2022-02-22 11:32

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Narodzenie w domach nad Bugiem

„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi: Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi”. Te i inne słowa kolęd rozbrzmiewają w różnych zakątkach świata jako wyraz wielkiej radości z przyjścia na świat Zbawiciela. Emmanuel, czyli Pan z nami, stał się jednym z nas, aby odkupić człowieka. Każdy z nas na różny sposób to wyraża i celebruje.

W polskiej tradycji Boże Narodzenie to czas serdecznych spotkań w gronie najbliższych, gasnących sporów i waśni oraz nadziei płynącej z betlejemskiej stajenki. Zobaczmy, jak wygląda przeżywanie narodzin Bożej Dzieciny w domach osób reprezentujących różne stany i grupy wiekowe z diecezji drohiczyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję