Reklama

Aktualności

Papież spotkał się z osobami konsekrowanymi z diecezji rzymskiej

Napięcie między ukryciem a widzialnością w życiu monastycznym, roztapianie się charyzmatów zakonnych w mnóstwie inicjatyw kościelnych, a także rola kobiety, zwłaszcza konsekrowanej, we współczesnym Kościele - to niektóre zagadnienia, jakie podjął Franciszek w przemówieniu do kilku tysięcy osób zakonnych z diecezji rzymskiej. Spotkanie z nimi odbyło się 16 maja w Auli Pawła VI w ramach trwającego obecnie Roku Życia Konsekrowanego.

[ TEMATY ]

spotkanie

Ks. Waldemar Wesołowski

Jedną z osób zadających Franciszkowi pytania była Polka Iwona Lang, która przyjechała do Włoch, towarzysząc ciężarnej koleżance. Sama zresztą zaznała wielkiej biedy, spała nawet na ulicy. I właśnie, gdy opiekowała się przyjaciółką i jej dzieckiem, odkryła w sobie powołanie do służby innym i za dwa tygodnie zostanie przyjęta do grona dziewic konsekrowanych diecezji rzymskiej. Papieża zapytała, czego osoby konsekrowane mogą się nauczyć, patrząc na życie rodzinne.

Reklama

„Siostry zakonne są ikoną Kościoła i Maryi. A tak często zapominamy o miłości macierzyńskiej, którą powinna się odznaczać zakonnica, bo Kościół jest matką, bo Maryja kocha miłością macierzyńską" – odpowiedział Ojciec Święty. W tym kontekście podkreślił, że "miłość kobiety konsekrowanej ze swej natury musi odzwierciedlać wierność, miłość, czułość Matki Kościoła i Matki Maryi" i dodał, że kobieta, która w swej konsekracji nie wchodzi na tę drogę, popełnia błąd.

"Macierzyństwo kobiety konsekrowanej: dobrze się nad tym zastanówcie. Miłość Maryi i miłość Kościoła jest miłością konkretną. Konkretność jest cechą tego macierzyństwa kobiet konsekrowanych. Kiedy jakaś zakonnica zaczyna bujać w obłokach, w abstrakcyjnych ideach... Co by powiedziała św. Teresa Wielka takiej przełożonej? Daj mi befsztyk, a potem pogadamy. Trzeba sprowadzić ją na ziemię" - tłumaczył z właściwą sobie prostotą i poczuciem humoru papież.

Zwrócił uwagę, że "konkretność miłości jest bardzo trudna, bardzo, zwłaszcza jeśli żyje się we wspólnocie". Zauważył, że we wspólnotach nieraz pojawiają się zazdrość, plotki, "bo ta przełożona jest taka, a tamta inna". "To też są rzeczy konkretne, ale niedobre. Nam chodzi o konkret dobra, miłości, która wszystko wybacza. Jak ktoś musi powiedzieć prawdę, to niech ją powie prosto w oczy, ale z miłością. Niech się modli, zanim kogoś zgani. To jest miłość konkretna. Miłość z głową w obłokach nigdy nie uszczęśliwi zakonnicy. Miłość jest konkretna” - pokreślił z mocą Ojciec Święty.

2015-05-16 20:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie rządowo-kościelnego zespołu ds. wizyty papieskiej oraz ŚDM

Dziś w Kancelarii Premiera – pod przewodnictwem min. Jacka Cichockiego - odbyło się drugie już spotkanie zespołu rządowo-kościelnego zespołu, który przygotowuje przyszłoroczną wizytę papieża Franciszka w Polsce oraz wspiera organizację Światowych Dni Młodzieży. Omawiano m. in. kwestie logistyczne, niezbędnej infrastruktury, bezpieczeństwa, wiz dla pielgrzymów oraz organizacji obsługi medialnej wydarzenia.

Min. Cichocki otwierając spotkanie podkreślił, że miesiąc, jaki upłynął od pierwszego spotkania zespołu w dniu 27 marca, bardzo przyspieszył prace związane z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz pomógł przedstawicielom rządu bezpośrednio się w nie włączyć oraz poznać dokładnie potrzeby organizatorów. Zapewnił, że Światowe Dni Młodzieży jak wizytę Ojca Świętego rząd traktuje jako bardzo ważne wydarzenie nie tylko w wymiarze religijnym, ale także kulturalnym, które przyczyni się do budowania wizerunku Polski w świecie. Dlatego gotów jest służyć pomocą i niezbędnym wsparciem dla ich organizacji. Poinformował, że 24 kwietnia przedstawiciele rządu zwizytowali miejsca, w których odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży: krakowskie Błonia, sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach,a także miejsce czuwania młodzieży z papieżem, jakim będzie Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję