Reklama

Prasa zagraniczna

„Za” i „przeciw”

Katolicy w Kanadzie są podzieleni w sprawie protestów przeciw rygorom sanitarnym. Część z nich rozdaje protestującym różańce i udziela oficjalnego wsparcia, a część zdecydowanie się im sprzeciwia, tym bardziej że sami protestujący nie wzbudzają zaufania. Zdarzyło się, że przerwali nabożeństwa w kilku kościołach, nie pozwalając modlić się wiernym. Arcybiskup Ottawy, choć zachęca do szczepień, to jednocześnie podkreśla, że musi to być dobrowolna decyzja każdego obywatela. Ottawa jest jedną z tych diecezji, które nie wprowadziły obowiązku pokazywania przez uczestników nabożeństw paszportów covidowych.

Biskup nie wytrzymał
ANSA

Bywa, że osoby duchowne z całą mocą skupiają się na krytykowaniu programów szczepień przeciw COVID-19. Należy do nich włoski zakonnik Emanuele Personeni, który główną część swojej kapłańskiej misji poświęcił kampanii sprzeciwu wobec szczepień. Sytuacja trwa nie od dziś, ale dotąd ograniczała się tylko do parafii w Mapello, w której pracował. Gdy o. Personeni postanowił wyruszyć z „misyjnym przesłaniem” na tour po włoskich parafiach, biskup diecezji Bergamo Francesco Beschi odsunął niesfornego zakonnika od obowiązków.

Nie chcą wybaczyć
il ussidiario.net

Liberalnym komentatorom nie wystarczyło pełne pokory i wiary oświadczenie Benedykta XVI w sprawie popełnionego przez jego współpracowników błędu, który powielono w memorandum dołączonym do raportu na temat przestępstw seksualnych niektórych duchownych w niemieckiej archidiecezji Monachium i Fryzyngi. Do niezadowolonych dołączyła część niemieckich hierarchów, którzy dalej atakują swojego rodaka. O co chodzi? Niektórzy mówią, że nie rozumieją języka, którym posługuje się człowiek głębokiej wiary i jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów. Kolejna grupa ludzi dopatruje się w tym złych intencji. Chodzi o to, że papież senior jest symbolem Kościoła, któremu są niechętni i który chcieliby zmienić. – Nie szukają prawdy, mają inne: władzę, ideologię i zemstę. Ratzinger przeszkadza, bo stoi na przeszkodzie reformy Kościoła według ich wizji; używając pałki, którą są ohydne przestępstwa niektórych duchownych, próbują zmienić chrześcijaństwo w humanistyczną etykę na usługach świata.

Reklama

Do zmiany
L´Espresso

Franciszek powiedział niedawno w jednym z wywiadów, że czuje się nadzwyczaj dobrze i choć kilka lat temu wspominał, iż jego pontyfikat będzie raczej krótki, to na razie nic na to nie wskazuje. Dziennikarze od czasu do czasu piszą o ewentualnym następcy Ojca Świętego. Kto dziś jest papabile, czyli faworytem ewentualnego konklawe? Według znanego watykanisty Sandra Magistera, na dziś faworytami są trzej kardynałowie: Filipińczyk Luis Antonio Gokim Tagle, szef Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, purpurat z Luksemburga Jean-Claude Hollerich i ewentualnie kardynał z Węgier Péter Erdő. Faworytem Magistera jest kard. Hollerich, choć przeszkodami na drodze ku papiestwu mogą być jego stosunkowo młody wiek – 64 lata – i fakt, że jest jezuitą; następny jezuita na tronie Piotrowym? Za Hollerichem przemawiają solidne wykształcenie, znajomość języków, świata, a także kultur dalekich od chrześcijaństwa (przez długie lata był misjonarzem w Japonii) oraz odwaga w formułowaniu myśli, czemu dał wyraz niedawno w wywiadach.

Trudne decyzje
The Pillar

Wielu komentatorów zastanawia się, jakie konsekwencje może mieć ewentualna inwazja rosyjska na Ukrainę. Analizy skupiają się zazwyczaj na tych politycznych i gospodarczych. A jakie mogą być skutki religijne? Ukraińcy zapraszali papieża do Kijowa, z nadzieją, że mogłoby to odsunąć zagrożenie wojną. W najbliższym czasie jednak na taką wizytę się nie zanosi. Kolejną ważną sprawą jest ewentualne spotkanie Ojca Świętego z patriarchą Cyrylem. Choć termin i miejsce spotkania nie zostały ustalone, to wszyscy się spodziewają, że odbędzie się ono w tym roku. Co się stanie, gdy Rosja jednak zaatakuje Ukrainę? Wtedy bardzo prawdopodobne byłoby, że do spotkania liderów religijnych nie dojdzie, z różnych racji. Mogłoby to urazić ukraińskich chrześcijan – mogliby mieć za złe Franciszkowi, że spotyka się z przedstawicielem agresora. Ponadto zorganizowanie spotkania byłoby trudne ze względu na relacje ze światem prawosławnym, a szczególnie z patriarchą Bartłomiejem. Sytuacja jest więc skomplikowana. Miejmy nadzieję, że pokój zostanie ocalony. /p.r.

2022-02-22 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję