Reklama

Niedziela z kulturą

Książka
Darowane życie
Żołnierze spod Salaminy
Javier Cercas

Inspiracją do powstania tej powieści była historia Rafaela Sáncheza Mazasa, współtwórcy narodowo-radykalnej Falangi i pisarza. Dwa razy uniknął on śmierci w czasie wojny domowej; najpierw zdołał uciec sprzed plutonu egzekucyjnego, a potem, w czasie obławy, darował mu życie młody żołnierz republikański. Bohater książki, alter ego autora, podejmuje dziennikarskie śledztwo, chcąc poznać prawdę o Mazasie i dowiedzieć się, dlaczego go oszczędzono. Jak zawsze w powieściach Cercasa nie do końca wiadomo, gdzie przebiega granica między fikcją a prawdziwymi wydarzeniami. Powieść była bestsellerem w Hiszpanii na początku XXI wieku. W Polsce po raz pierwszy wydano ją w 2005 r. /j.k.

Książka
Książki rządzą
Nieskończoność w papirusie. Fascynujące dzieje książki od czasów starożytnych
Irene Vallejo

Książka, papier, druk to jedne z najważniejszych wynalazków. Zawdzięczamy im przetrwanie idei stworzonych przez człowieka. Bez nich – pisze autorka – zapomnielibyśmy o Grekach, którzy postanowili oddać władzę w ręce ludu i eksperyment ten nazwali demokracją; o Arystotelesie, który założył jeden z pierwszych uniwersytetów; o Eratostenesie, który obliczył obwód Ziemi; o Pawle z Tarsu, który ogłosił równe prawa wszystkich ludzi... Gdy 5 tys. lat temu w Mezopotamii nieznani Sumeryjczycy wyrysowali w glinie pierwsze znaki, te, przekroczywszy barierę głosu, pozostawiły trwały ślad mowy. Wiedzę, której nie chcieliśmy stracić, powierzaliśmy papirusowi, pergaminowi, a w końcu – papierowi. Pismo umożliwiło podróżowanie w przestrzeni, czasie i wyobraźni – bez ruszania się z miejsca. Irene Vallejo w swoim eseju opowiada w erudycyjny sposób historię książek i ludzi – skrybów, tłumaczy, mędrców i szpiegów, którzy służyli książkom. /j.k.

Periodyk
Setka to początek
Fronda Lux. Pismo poświęcone
nr 100/101

Czas leci: 100. numer kwartalnika Fronda ukazał się po 27 latach od tego pierwszego. I choć to inna Fronda niż ta sprzed lat (i wyposażona w przydomek Lux), wciąż trudno pomylić pismo z innymi – w formie i w treści. Jerzy Kopański, redaktor naczelny, zapewnia, że nie składa broni, a setka, która właśnie stuknęła, to dopiero początek. Fronda to bunt i to właśnie on – obecny w piśmie od zawsze – stał się tematem najnowszego numeru. „Polacy nie potrafią się nie buntować” – pisze w eseju Bunt jako immanentny składnik duszy polskiej Genezyp Kapen. „Przy czym często buntujemy się wbrew logice, a w historii buntów tkwi odpowiedź na pytanie, czemu wybuchło Powstanie Warszawskie” – zaznacza autor, który podaje długą listę polskich buntów. Może gdybyśmy się nie buntowali, zatracilibyśmy polskość i stali się kimś innym?... Czy w ogóle możliwy jest bunt konserwatywny? – zastanawia się Andrzej Sieradzki, a Maciej Wójcik tłumaczy powód mężczyzn do buntu: kobiety pod względem prawnym znajdują się dziś w dużo lepszej sytuacji niż oni. /w.d.

Film
Dwie bohaterki
Lokatorka
reż. Michał Otłowski

Przejmowanie kamienic w dziwnych okolicznościach przez nagle odnalezionych właścicieli i ich „czyszczenie” z lokatorów to problem nie tylko warszawski, ale w stolicy osiągnął niebotyczne, systemowe rozmiary. Tytułowa lokatorka, której pierwowzorem była Jolanta Brzeska, działaczka społeczna na rzecz praw lokatorów, zostaje zamordowana i spalona najpewniej przez „czyścicieli”, którym się opiera, lub na ich zlecenie. Film pokazuje aktualne bandycko-polityczne mechanizmy złodziejskiej prywatyzacji, które niszczą ludzi. Produkcja ma dwie bohaterki. Pierwsza to Janina Markowska, wzorowana właśnie na Jolancie Brzeskiej, a druga – młoda, niedoświadczona policjantka, która próbuje wyjaśnić sprawę. W połowie filmu pierwsza ustępuje drugiej i m.in. to powoduje, że siła rażenia Lokatorki słabnie. /j.k.

2022-02-22 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję