Reklama

Patron Tygodnia

Cesarzowa i zakonnica

Została koronowana na królową Niemiec i cesarzową, mimo to wyrzekła się wszystkich godności, aby poświęcić się służbie Bożej w zakonie. Z oddaniem wspierała ludzi, zwłaszcza ubogich.

Niedziela Ogólnopolska 9/2022, str. VIII

Wikipedia.org

Św. Kunegunda, zakonnica

Św. Kunegunda, zakonnica

Święta Kunegunda pochodziła z arystokratycznego i wpływowego rodu Luksemburgów. O jej młodości wiemy niewiele. Z całą pewnością otrzymała staranne wykształcenie. Jak zauważył ks. Piotr Skarga w żywocie świętej: „Piękność jej oraz inne wielkie zalety były powodem, że wszyscy pobliscy książęta starali się o jej rękę. W końcu poszła za Henryka, księcia Bawarskiego, którego uważała za najgodniejszego swej ręki, w czem się też nie omyliła”.

Małżeństwo było zgodne i bardzo udane. Kunegunda wraz z Henrykiem złożyli śluby czystości. Gdy Henryk został królem, a następnie cesarzem, zrodziła się pokusa spłodzenia następcy tronu, ale małżonkowie przezwyciężyli ją, dochowując wierności złożonym ślubom. Ich miłości i zaufania nie zniszczyły nawet fałszywe oskarżenia kilku zawistnych dworzan, którzy uknuli intrygę przeciwko królowej, pomawiając ją o cudzołóstwo. Małżonkowie byli pewni swojej uczciwości, ale aby nie powodować zgorszenia wśród poddanych, postanowili, że Kunegunda podda się próbie i przejdzie bosymi stopami po rozżarzonej stali. Powierzając się Bogu w modlitwie, przeszła próbę bez najmniejszego poparzenia i dowiodła swojej niewinności.

Henryk cenił żonę za przymioty jej charakteru i umysłu, dlatego nalegał, aby dostąpiła zaszczytu koronowania najpierw na królową, a później na cesarzową. Ona zaś wspierała męża w sprawowaniu rządów nad rozległym imperium, a po jego śmierci w 1024 r. objęła rządy regencyjne.

Reklama

Kunegunda bez reszty oddała się dziełom miłosierdzia, na które przeznaczyła wszystkie swoje kosztowności. Fundowała klasztory, opactwa i kościoły. To jej zawdzięczamy powstanie m.in. katedry w Bambergu i benedyktyńskiego opactwa w Kaufungen, w którym po śmierci męża zamieszkała jako prosta mniszka. W klasztorze nie wywyższała się, wykonywała najpospolitsze prace, jakby nigdy nie była cesarzową. Z troskliwością pielęgnowała chorych, a większość nocy spędzała na modlitwie. Zmarła 3 marca 1033 r. w opinii świętości. Zgodnie z życzeniem została pochowana obok męża w katedrze w Bambergu. Kult, który narodził się po jej śmierci, został zatwierdzony przez papieża Innocentego III w 1200 r.

Cesarzowa-mniszka daje nam przykład chrześcijańskiej miłości. Po tym, jak odparła fałszywe oskarżenia o cudzołóstwo, mogła wymierzyć sprawiedliwość oszczercom – jako monarchini miała do tego wszelkie uprawnienia i możliwości. Mogła swych nieprzyjaciół zniszczyć, zamiast tego wybaczyła im i wyprosiła u męża, aby nie szukał zemsty i nie karał ich za kłamliwe oszczerstwa.

2022-02-22 11:32

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję