Reklama

Niedziela Legnicka

Wielkie święto rodzin w Krzeszowie

[ TEMATY ]

rodzina

kongres

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

16 maja w Krzeszowie odbył się III Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej. Do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybyło blisko 2 tysiące pielgrzymów. Była wspólna modlitwa i zawierzenie rodzin Matce Bożej. Były prelekcje i świadectwa. W namiotach tematycznych można było porozmawiać o współczesnych zagrożeniach rodziny i małżeństwa. Prezentowały się także ruchy i stowarzyszenia katolickie. Na rodzinnym spotkaniu nie mogło też zabraknąć muzyki i zabawy.

Tym razem kongresowi towarzyszyły słowa „Rodzina wspólnotą życia i miłości”. Spotkanie rozpoczęło się już rano. Dla wszystkich przybyłych gospodarze Sanktuarium otworzyli drzwi na oścież. Można było zwiedzić bazylikę, kościół św. Józefa i mauzoleum Piastów Świdnickich. Dostępne było także muzeum w Domu Opata. Swoją fachową pomocą służyli wszystkim krzeszowscy przewodnicy.

Kolejnym punktem spotkania rodzin były dwa świadectwa zaproszonych gości. Pierwszym z nich był Jacek Pulikowski z Poznania, autor wielu publikacji o tematyce rodzinne, pracujący na rzecz małżeństwa i rodziny. W swoim wystąpieniu mówił min. o współczesnych zagrożeniach, jakie niesie świat. Podkreślił, że w działalności duszpasterskiej Kościoła należy mocno akcentować przygotowanie do małżeństwa i rodzicielstwa. Jacek Pulikowski pomaga rodzinom w kryzysie, prowadzi też przygotowania dla narzeczonych. Sam jest mężem i ojcem, więc jego świadectwo oparte było zatem nie tylko na teorii, ale i na praktyce. Gość z Poznania podkreślił, że istotną rzeczą jest dobre świadectwo chrześcijańskiego życia. Świadectwo o wiele więcej znaczy i większą siłę, niż sama walka z zagrożeniami.

Świadectwem swojego życia i rozumienia rodziny podzielił się także znany polski aktor Jerzy Zelnik. Stwierdził, że rodzina jest fundamentem życia każdego człowieka, jest fundamentem narodu. Dlatego troska o małżeństwo i rodzinę powinna być w centrum zainteresowania wszystkich ludzi. Aktor zauważył, że dziś małżeństwo i rodzina musi konfrontować się z wielkimi zagrożeniami, które próbują zniszczyć to, co dla człowieka najistotniejsze. Wskazał min. na ideologię gender, promowanie związków jednopłciowych i szerzący się egoizm i wygodnictwo. Wezwał wszystkich obecnych do podejmowania działań umacniających więzi małżeńskie i rodzinne. Zaznaczył również, że wiara, modlitwa i życie sakramentalne są źródłem siły.

Reklama

Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Obecny był także bp senior Stefan Cichy. Odwołując się do czytań mszalnych oraz do postaci patrona dnia - św. Andrzeja Boboli, bp Kiernikowski podkreślił rolę jedności w życiu wspólnoty Kościoła i wspólnoty rodzinne. - Rodzina oznacza zdolność do dawania siebie drugiemu, Bogu i człowiekowi. W małżeństwie widać to szczególnie w zdolności przekazywania życia. Dlatego tak bardzo potrzebna jest jedność. Szatan próbuje na różne sposoby rozbić jedność, wprowadza spory i kłótnie, zachęca do egoizmu i tworzenia własnej wizji szczęścia - mówił Biskup legnicki.

Jako antidotum na taką sytuację wskazał odwoływanie się do prawdy Chrystusa w każdej sytuacji życia. - Konieczne jest większe zjednoczenie się z Chrystusem, w życiu osobistym, małżeńskim, rodzinnym. Człowiek żyjący w jedności z Ojcem i drugim człowiekiem staje się chwałą Boga.

Biskup Zbigniew zachęcił też do patrzenia na rodzinę i jej sprawy nie tylko w kategoriach socjologicznych czy ekonomicznych. - Nie można lekceważyć sfery duchowej. Należy przeżywać swoje małżeństwo i życie rodzinne w ścisłym zjednoczeniu z Chrystusem.

Wskazując na różne problemy i trudności współczesnych czasów zaznaczył, że nie chodzi tyle o polemizowanie ze światem, walkę o swoje prawa, ile o świadectwo życia chrześcijańskiego. - Zwyciężymy wtedy, kiedy nie damy się wciągnąć w spory z szatanem i jego wizją świata - mówił.

Reklama

Podkreślił też wielkie znaczenie życia sakramentalnego i dobrego przygotowania do sakramentu małżeństwa. Wezwał też do otwartości na życie, ponieważ Bóg jest Panem życia. Na zakończenie bp Kiernikowski wezwał wszystkich do tego, by dzielić się doświadczeniem miłości Boga ze światem, by wspierać się modlitwą i w ten sposób umacniać się nawzajem.

Eucharystia zakończyła się aktem oddania rodzin w opiekę Matki Bożej Łaskawej. Szczególnie wzruszającym momentem było błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa oraz rodzin i dzieci, jakiego udzielili Księża Biskupi.

Po wspólnej modlitwie rozpoczął się piknik rodzinny. Na scenie wystąpiła orkiestra górnicza ZG Lubin, zespół Niezapominajki z Osłej, oraz zespoły dziecięce z Chojnowa i Starego Łomu. Było wiele dobrej zabawy, zwłaszcza dla najmłodszych. Przyszedł też czas na Koronkę do miłosierdzia Bożego oraz na godzinę świadectw. O swoim doświadczeniu wiary i miłości Boga mówiła wielodzietna rodzina Szewczyków z Karpacza, Elżbieta Szprycha oraz małżeństwo Drogi Neokatechumenalnej z diecezji gliwickiej.

III Kongres Rodzin zakończył się koncertem zespołu góralskiego Turnioki poświęconego św. Janowi Pawłowi II.

2015-05-16 21:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orkan "Grzegorz" uszkodził bazylikę

[ TEMATY ]

Bazylika

Krzeszów

Rafał Bijak

Orkan "Grzegorz", który nadciągnął nad Dolny Śląsk nie oszczędził krzeszowskiego sanktuarium. Porywy wiatru osiągające blisko 120 km/h zrywają poszycie dachu z bazyliki krzeszowskiej.

Chodzi o fragment dachu nad Mauzoleum Piastów, od strony cmentarza zakonnego. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na miejscu jest straż pożarna. Strażacy zabezpieczyli teren wokół bazyliki i czuwają nad bezpieczeństwem wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe inspiracje

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Adwent. Kolejny w życiu, ale nadal niezmiennie wyjątkowy. Czekanie na Boga jest warte uwagi, zaangażowania i doświadczania tu i teraz tego, co się dzieje, wrażliwości na ludzi, których spotykamy. Każdy ma swój Adwent do przeżycia. Tylko jak go przeżyć dobrze?

Który to już o Adwent w naszym życiu? Którykolwiek by nie był –nawet ten pięćdziesiąty ósmy jest zupełnie nowy. Jak to w życiu bywa, rutyna przeplata się z ciekawością i nadzieją, bo to przecież jakiś początek.

CZYTAJ DALEJ

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-29 09:23

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję