Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wysiłek poznawania Boga

Rozum i wiara to dwie drogi poznawania Boga – powiedział o. Wojciech Surówka, dominikanin, podczas kolejnej katechezy w hałcnowskiej bazylice. Podjął on temat związany z I przykazaniem Dekalogu.

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2022, str. I

PB

O. Wojciech Surówka

O. Wojciech Surówka

Pochodzący ze Skomielnej Białej kapłan przypomniał, że człowiek naturalnymi zdolnościami rozumu jest w stanie odkryć istnienie Boga. Podkreślił istotną rolę Objawienia, które daje możliwość poznania Boga, który odsłonił człowiekowi prawdę o sobie. – Bóg odsłania samego siebie, mówi, kim jest – stwierdził o. Wojciech, przypominając, że sam rozum nie wystarczy do pełnego poznania Boga, ponieważ jest ograniczony i podatny na błędy. Za św. Tomaszem z Akwinu dominikanin powtórzył, że jeśli Bóg pozostawiłby człowieka bez Objawienia, tylko nieliczni poznaliby Go ze świata stworzonego. – I to po dłuższym okresie poszukiwań, a ponadto z dużą domieszką błędu – dodał i zaznaczył, że poznanie Boga rozumem jest możliwe, ale jednocześnie bardzo trudne, gdyż z samego przedmiotu poznania, ludzkich właściwości poznawczych oraz kultury, w jakiej żyjemy, wypływa wiele sprzeczności.

O. Wojciech wskazał w swojej katechezie na niebezpieczeństwa, przed którymi przestrzega I przykazanie Dekalogu. Pierwszą pokusą jest, by Boga nie poznawać – stwierdził, zachęcając do wysiłku myślenia i częstego sięgania po Katechizm Kościoła Katolickiego, który jest pewną wykładnią wiary i wiedzy na temat Boga. Podkreślił ponadto, że jednym z wymiarów grzechu przeciwko pierwszemu przykazaniu jest zagłuszanie ludzkiego sumienia. – Praca ludzkiego sumienia poprzedza spotkanie z Chrystusem. Dbanie o sumienie jest preewangelizacją. Im więcej o nie dbam, tym większą mogę mieć nadzieję, że poznam Pana Boga – wyjaśnił, przestrzegając przed życiem w notorycznym grzechu ciężkim, który zabija sumienie.

O. Surówka jest duszpasterzem Lednicy 2000, przez wiele lat pracował w Rosji i na Ukrainie, był promotorem życia intelektualnego i radnym Wikariatu Ukrainy, dyrektorem Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie (2011-19). Interesuje się teologią prawosławną, ekumenizmem i współczesną filozofią. /pb

Kolejną „Katechezę w bazylice” zaplanowano na 15 marca. Prelegentem będzie ks. dr Marek Studenski, który podejmie temat Bożej chwały.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

Grupa C: Polska - Arabia Saudyjska 2:0 (1:0).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję