Reklama

Niedziela Legnicka

Ferie w dobrym towarzystwie

W Wyższym Seminarium Duchownym trwała II seria rekolekcji dla młodzieży męskiej.

Niedziela legnicka 9/2022, str. IV

Ks. Waldemar Wesołowski

Tym razem do Legnicy przyjechali uczniowie z klas 8 i ze szkół średnich, w sumie 21 chłopców z różnych parafii. Był czas na modlitwę, rozmowy, pracę w grupach oraz czas na rekreację. Rekolekcje trwały od piątku do niedzieli (11-13 lutego).

Czas refleksji

Jak mówi ojciec duchowny ks. Tomasz Metelica, te spotkania mają charakter powołaniowy, ale rozumiany w szerszym kontekście. – Dajemy chłopakom okazję do wyciszenia, modlitwy, adoracji, aby przed Panem Bogiem postawili pytanie o swoje życiowe powołanie, o drogę życia. My, ze swojej strony, pokazujemy, że dobrze jest być księdzem, ale nie chcemy przymuszać czy naciskać na wybór takiej drogi. Ważne, by każdy, dzięki natchnieniu Boga sam wybrał właściwą dla siebie drogę życia – powiedział ks. Tomasz.

Czas pobytu

Podczas dni skupienia było dużo czasu na modlitwę, słuchanie Słowa Bożego. Były też konferencje oraz adoracje, nabożeństwa i okazja do spowiedzi. Jednak nie tylko to. Przełożeni i klerycy byli otwarci na rozmowy. Nie zabrakło też czasu na pracę w grupach oraz na rekreację. Z bogatego programu rekreacji każdy mógł wybrać coś dla siebie. Można było pograć w ping ponga lub bilard, poćwiczyć na siłowni. Inni uczestnicy grali w szachy i gry planszowe. Była też grupa, która szyła welony kielichowe.

Umiejętnościami krawieckimi podzielił się kleryk Jakub z II roku. Krawiectwo to jego pasja, zwłaszcza krawiectwo związane z liturgicznym życiem Kościoła. I te właśnie umiejętności przekazał gościom podczas dni skupienia. Jakub wykonywał już paramenty i szaty liturgiczne dla seminarium i katedry. Tym razem postanowił, że uszyją welony kielichowe.

Głos uczestników

Jakub Jętka z Kamiennej Góry wybrał tę właśnie grupę. Pod okiem kleryka Jakuba uszył welon, który podaruje swojemu księdzu proboszczowi. Ma nadzieję, że nie tylko się on spodoba, ale będzie przydatny podczas Mszy św. Jakub już kolejny raz przyjechał do Legnicy. – To miejsce mnie przyciąga, dobrze się tutaj czuję. Mogę się wyciszyć, skupić i pomodlić. Jeszcze rozeznaję swoje powołanie i proszę Pana Boga, by wskazał mi właściwą drogę w życiu – powiedział.

Reklama

Szymon z Legnicy jest już czwarty raz na takim spotkaniu. – Siedziałem w domu w czasie ferii, więc postanowiłem przyjść tutaj. To też taki sposób na dobre spędzenie czasu wolnego. To też jest jakaś atrakcja dla mnie – wyznał.

Również pozostali chłopcy przyznają, że te trzy dni to dobra odskocznia od codzienności, okazja zbliżenia się do Boga, modlitwy i wyciszenia. To też okazja do poznania nowych ludzi.

Jak dodał ks. Tomasz, rekolekcje są tylko jedną z form duszpasterstwa powołaniowego, jakie prowadzi seminarium. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w comiesięcznych wyprawach w góry, w ramach Dobrego Rozeznania Powołania. Najbliższy wypad będzie na teren diecezji świdnickiej, kolejne w Karkonosze, góry Izerskie. Pod koniec czerwca zaś zaplanowane są tygodniowe rekolekcje powołaniowe.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Bieg do Pękniętego Serca

2022-12-03 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Fundacja Życie

Kilkunastu biegaczy łódzkich uczciło pamięć Dzieci z Przemysłowej. Bieg odbył się w 80. rocznicę utworzenia obozu nazywanego „Małym Oświęcimiem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję