Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski

Cierpienie przestrzenią działania Boga

Światowy Dzień Chorego jest po to, aby zobaczyć, że są wokół nas ludzie potrzebujący zarówno pomocy medycznej, jak i doświadczenia przez nas bliskości Boga.

Niedziela łódzka 9/2022, str. II

Julia Saganiak/Niedziela

W Klasztorze Ojców Bernardynów bp Marek Marczak celebrował Mszę św. w ramach obchodów XXX Światowego Dnia Chorego. Przeżywając ten szczególny dzień, wierni u Matki Bożej Piotrkowskiej prosili o potrzebne łaski dla chorych i wszystkich chrześcijan, którzy codziennie dźwigają krzyż cierpienia, smutku i samotności.

Przybyłych na Eucharystię przywitał o. Micheasz Okoński, kustosz sanktuarium. – Tutaj przyzywamy Maryję jako Matkę Bożą Pocieszenia. Przybywamy dziś, aby umocnić swoją wiarę, nadzieję i miłość, ale również, by doświadczyć pocieszenia w naszych trudach chorobach. Bądźcie pocieszeni bracia i siostry, i umocnieni Jezusowymi słowami – powiedział gwardian klasztoru.

W homilii bp Marek Marczak przypomniał, że Jan Paweł II nazywał ludzi chorych skarbem Kościoła. – Dlaczego choroba, cierpienie miałyby być jakimś szczególnym stanem, w którym Pan Bóg działa? Jan Paweł II w liście ustanawiającym dzień chorego napisał takie słowa: „Ten dzień ma na celu uwrażliwienie ludu Bożego i w konsekwencji wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia i społeczności świeckich na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej” – mówił duszpasterz, zachęcając do okazywania pomocy i miłości.

Istotnym punktem spotkania było udzielenie sakramentu namaszczenia chorych. Jak powiedział bp Marczak, jest to sakrament umocnienia w wierze, który ma na celu uzdrawianie duszy człowieka doświadczającego lęku i niepewności w wyniku choroby.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Komu łatwiej się umiera?

Niedziela Ogólnopolska 44/2005

Karol Porwich/Niedziela

Nie wiem, czy mi Ksiądz uwierzy, ale znam wielu młodych ludzi, którzy myślą o śmierci. Ten temat wcale nie jest zarezerwowany tylko na późną starość. Czy Ksiądz, jak był młodszy, to myślał o swojej śmierci? Ostatnio zastanawiam się, komu łatwiej się umiera - człowiekowi wierzącemu czy ateiście? Katolik, który wierzy w Chrystusa, wie, że śmierć wiąże się z sądem, a świadomość, że każdy ma jakieś swoje grzeszki, może dodatkowo wzmocnić lęk przed śmiercią. Ktoś, kto zupełnie w nic nie wierzy, dla kogo nie ma nieba, piekła, nie ma sądu, nie ma po prostu nic - może łatwiej przyjmować śmierć, bo traktuje ją jako naturalny i zwyczajny kres życia. Komu więc łatwiej się umiera, osobie wierzącej czy ateiście?
Gosia

CZYTAJ DALEJ

Mikołaj dla Afryki

2022-12-06 11:49

[ TEMATY ]

misje

św. Mikołaj

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Szkolne Koło Caritas

ks. Damian Wierzbicki

Szkolne Koło Caritas z Rzepina co roku organizuje akcję Mikołaj dla Afryki

Szkolne Koło Caritas z Rzepina co roku organizuje akcję Mikołaj dla Afryki

W dniu świętego Mikołaja dzieci i młodzież z Rzepina pomagały misjom.

6 grudnia to w Zespole Szkół w Rzepinie dzień, w którym Szkolne Koło Caritas prowadzi akcję Mikołaj dla Afryki. - Szkolne Koło Caritas zbiera pieniądze na misje w Sierra Leone. Młodzież korzysta z kiermaszu ciast, popcornu, waty cukrowej oraz spotyka się z Siostrą Laurą, która przez kilka lat pracowała na misji, a dziś przyjechała spotkać się z uczniami w Rzepinie i podziękować za wsparcie – mówi ks. Damian Wierzbicki, który wraz z opiekunką koła Anną Polińską koordynował akcję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję