Reklama

Niedziela Przemyska

Niedzielne pielgrzymowanie 2022 Medyka – Przemyśl

Warto wiedzieć, że typowe pielgrzymowanie Drogami św. Jakuba ma charakter indywidualny i odbywa się samotnie lub w kilkuosobowych grupkach; można je rozpoczynać i kończyć w dowolnym czasie i miejscu.

Niedziela przemyska 9/2022, str. VI

Franciszek Mróz

Obok niego organizuje się w wybrane niedziele wspólne przejścia określonych odcinków trasy, zwane Niedzielnym pielgrzymowaniem. Na Podkarpaciu zainicjowano je w 2012 r. Od tej pory jest ono corocznie realizowane, w tym roku dziesiąty raz, a zatem możemy je uznać za jubileuszowe.

Niedzielnym pielgrzymowaniem obejmuje się całą podkarpacką trasę św. Jakuba, od Medyki do Pilzna. Trasa ta jest podzielona na dziewięć dziennych etapów. Ich przebieg w tym roku będzie następujący: etap I z Medyki do Przemyśla – 3 kwietnia, etap II z Przemyśla do Tuligłów – 15 maja, etap III z Tuligłów do Jarosławia – 5 czerwca, etap IV z Jarosławia do Przeworska – 26 czerwca, etap V z Przeworska do Łańcuta – 17 lipca, etap VI z Łańcuta do Rzeszowa – 7 sierpnia, etap VII z Rzeszowa do Góry Ropczyckiej – 28 sierpnia, etap VIII z Góry Ropczyckiej do Zawady – 11 września, etap IX z Zawady do Pilzna – 2 października.

Pielgrzymując Podkarpacką Drogą Jakubową dołóżmy starań, aby stała się ona dla nas w wymiarze duchowym drogą najpiękniejszą, jednoczącą nas z Panem Bogiem i pełną radosnych przeżyć. Piękno tej drogi rozjaśniają liczne na niej sanktuaria maryjne, w których możemy przeżyć spotkanie z Matką Jezusa i naszą duchową Matką. Oprócz sanktuariów znajdują się tam kapliczki i krzyże przydrożne, a także wiele zabytków naszych narodowych dziejów i kultury, które mogą nas duchowo ubogacić.

Reklama

W tym roku na naszą wędrówkę zapraszamy duchowo błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza. On bowiem w bieżącym roku duszpasterskim jest duchowym orędownikiem i przewodnikiem dla całej naszej archidiecezji. Z tego względu przybliżmy sobie jego postać. Urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku. Po zdaniu matury, w 1863 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 września 1867 r. Jako wikariusz pracował kolejno w: Harcie, parafii katedralnej w Przemyślu, Gaci, Błażowej, a następnie w Seminarium Duchownym w Przemyślu jako profesor homiletyki i teologii pastoralnej. Później wyjeżdża do Włoch, spotyka się tam ze św. Janem Bosko i wstępuje do Zgromadzenia Księży Salezjanów. Z powodów zdrowotnych, za zgodą przełożonych, wraca do Polski i obejmuje parafię w Miejscu Piastowym. Od początku roztacza opiekę nad dziećmi biednymi i opuszczonymi, tworząc Zakłady Wychowawcze. Do prowadzenia tego dzieła powołuje nowe Rodziny Zakonne pod patronatem Świętego Michała Archanioła: Zgromadzenie Księży i Zgromadzenie Sióstr, których charyzmat streszcza się w dwóch zasadach: „Któż jak Bóg” oraz „Powściągliwość i praca”.

Przed nami pierwszy etap Niedzielnego pielgrzymowania. Rozpocznie się on Mszą św. w kościele parafialnym w Medyce dnia 3 kwietnia o godz. 7.30. W tymże kościele są przechowywane i czczone relikwie św. Jakuba Apostoła. Po zakończeniu Mszy św. i uczczeniu relikwii pielgrzymi są zapraszani przez ks. Proboszcza i gościnnych medyckich parafian na śniadanie. Od przejścia granicznego w Medyce Droga św. Jakuba biegnie szlakiem fortecznym do Przemyśla.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Włoch przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych

2022-12-03 13:36

[ TEMATY ]

Watykan

Papieskie Dzieła Misyjne

Episkopat News

Ojciec Święty mianował wielebnego księdza Emilio Nappa, dotychczas urzędnika Sekretariatu ds. Ekonomicznych, sekretarzem pomocniczym Dykasterii ds. Ewangelizacji i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, nadając mu godność arcybiskupa i powierzając mu stolicę tytularną Satriano – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Emilio Nappa urodził się 9 sierpnia 1972 roku w Neapolu. Święcenia kapłańskie dla diecezji Aversa przyjął 28 czerwca 1997 r. Doktorat z teologii uzyskał w 2004 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje w diecezji, m.in. rektora kościoła San Rocco, dyrektora i profesora zwyczajnego teologii fundamentalnej w Międzydiecezjalnym Wyższym Instytucie Nauk Religijnych świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kapui oraz kanonika katedry. Ponadto był lokalnym współpracownikiem Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech oraz urzędnikiem Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. Od września 2022 roku jest urzędnikiem Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję