Reklama

Niedziela Sandomierska

Dokończmy wielkie dzieło

W Tarnobrzegu powstaje hospicjum paliatywne na którego dokoń-czenie potrzeba jeszcze dużo środków materialnych. Dlatego Fundacja „Ciepło i serce” rozpoczęła kampanię o odpisanie 1% podatku.

Niedziela sandomierska 9/2022, str. VIII

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Antoni Sikoń, prezes Fundacji Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu „Ciepło i Serce”

Antoni Sikoń, prezes Fundacji Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu „Ciepło i Serce”

Z apelem o odpis od podatku zwracał się do wszystkich ludzi dobrej woli prezes fundacji Antoni Sikoń podczas konferencji zorganizowanej w budynku powstającego hospicjum. – Hasło akcji informacyjnej, zainicjowanej dzisiaj, podkreśla, iż budowa hospicjum jest dziełem wszystkich osób, które zechcą dołożyć do niej swoją cegiełkę w postaci przekazania odpisu 1% od podatku dochodowego. Im liczniejsza będzie nasza odpowiedź, tym szybciej zostanie ukończone dzieło, mające służyć chorym, potrzebującym wsparcia.

Rozpoczęte zostało przed sześcioma laty przez śp. ks. prał Michała Józefczyka, proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Fundacja kontynuuje to dzieło razem z osobami, które przekazywały i zechcą przekazać w tym roku 1% – zachęcał Antoni Sikoń, prezes fundacji. Mówił również, że w najbliższych dniach pojawią się w wielu punktach miasta plakaty zachęcające do wsparcia odpisem od podatku dokończenie budowy hospicjum. W dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców mają służyć również informacje przekazywane za pośrednictwem lokalnych mediów, a także powstałym niedawno Facebookowym fanpage’u organizacji. – Na wykończenie czeka kaplica. Przed nami także montaż oświetlenia, klimatyzacji, armatury łazienkowej i sanitarnej dostosowanej do potrzeb pacjentów, urządzeń kuchennych, uzbrojenie instalacji wewnętrznych, czyli prądu i gazu oraz ostateczne malowanie wszystkich pomieszczeń. To są tylko te większe zakresy robót. Czekają nas również prace na zewnątrz budynku, mimo iż wykonane zostały parking, ciągi pieszo-jezdne, częściowo udało się nam również ustawić oświetlenie zewnętrzne. W ubiegłym roku zamontowaliśmy ponadto przesuwną bramę. Konieczne będzie zagospodarowanie terenów zielonych. Naturalnie czeka nas także zakup całego wyposażenia dla zespołów medycznych, żywienia, co będzie bardzo kosztowne, a także specjalistycznego samochodu – wyliczał Antoni Sikoń, prezes Fundacji Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu „Ciepło i Serce”.

Budowa hospicjum dla ludzi chorych onkologicznie, a będących w stanie termalnym zaczęła się kilkanaście lat temu. Działkę fundacja kupiła od miasta w 2010 r. Pierwsze prace rozpoczęły się dopiero w 2015 r. i od tamtej chwili trwa budowa hospicjum, która dotychczas kosztowała 2 mln zł. Aby mogło zacząć przyjmować pacjentów potrzeba jeszcze około 2,4 mln zł. W chwili obecnej budynek jest wybudowany w stanie zamkniętym wraz z zamontowanymi oknami i drzwiami. Zostały wykonane wszystkie instalacje wewnętrzne, niemal wszystkie pomieszczenia są wykończone – położone wykładziny, płytki, glazura ścienna w zapleczach sanitarnym oraz kuchennym. Zarząd fundacji podjął także starania o pozyskanie środków zewnętrznych m.in. z funduszy unijnych, ale jak mówił prezes fundacji, dużym zastrzykiem pieniędzy było przekazanie fundacji przez radnych miejskich 450 tys. zł. Aby hospicjum paliatywne mogło przyjmować pierwszych podopiecznych potrzeba jeszcze wiele, stąd prośba prezesa Antoniego Sikonia, o przekazywanie funduszy na ten konkretny cel.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję