Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Życzliwość bez granic

Uczniowie wolińskiej szkoły podstawowej przygotowali Walentynkowy Koncert Charytatywny O miłości prawdziwej dedykowany Seniorom Polonii Kirgiskiej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2022, str. III

Ks. Marcin Miczkuła

Warto jest się zachwycić miłością prawdziwą. Miłością, która uskrzydla, miłością, która dodaje siły do codziennych obowiązków i zmagań z trudnościami. Papież Franciszek, 20 października 2021 r. powiedział: „Wolność ożywiona miłością prowadzi ku ubogim, rozpoznając w ich twarzach oblicze samego Chrystusa”. Ta miłość doprowadziła uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie oraz mieszkańców Wolina i okolic do spotkania tak dalekiego, a jakże bliskiego.

Z myślą o kirgiskiej Polonii

Uczniowie wolińskiej szkoły pod kierunkiem nauczycieli wzięli udział w projekcie „Podaj dobro dalej”, którego organizatorem jest Fundacja im. Heleny Kmieć. Zgłoszony zespół, przez czas trwania edycji projektu, wraz z opiekunem realizuje dwie akcje pomocowe i charytatywne, stawiając sobie za wzór działań postać śp. Heleny Kmieć. Uczniowie postanowili wesprzeć w tej edycji projektu seniorów Polonii Kirgiskiej, zamieszkujących Biszkek i inne miejscowości Kirgistanu. Po konsultacjach z o. Remigiuszem Kalskim, jezuitą, duszpasterzem z Biszkeku oraz p. Zenoną Ślązak-Biegalijew, prezeską Towarzystwa Polonijnego Odrodzenie w Biszkeku postanowiono przygotować projekt „Życzliwość bez granic”. Pierwsza z akcji w tym projekcie odbyła się przed Dniem Babci i Dziadka. Uczniowie z zespołu projektowego przygotowali kartki dla babć i dziadków, które oznaczyli logo przedsięwzięcia. W czasie przerw rozprowadzali kartki w szkole zbierając fundusze dla seniorów Polonii Kirgiskiej.

Koncert

Druga akcja charytatywna odbyła się 13 lutego. Uczniowie z zespołu projektowego Julia, Weronika, Karolina, Lena i Michał przygotowali Walentynkowy Koncert Charytatywny O miłości prawdziwej. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Artur Balazs, Konsul Honorowy Węgier, Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina, Agnieszka Peplińska-Kot, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wolin oraz ks. kan. Leszek Konieczny, proboszcz wolińskiej parafii. Oprócz zaproszonych gości ze starostą kamieńskim Józefem Malcem na czele na koncercie zgromadziła się Polonia Kirgiska dzięki łączeniu on-line.

Reklama

Podziękowania

Po Mszy św. wszyscy uczestniczyli w pięknym programie artystycznym. Poza piosenkami o miłości można było usłyszeć poezje miłosne Marii Konopnickiej, której rok ogłosił Sejm RP. Jednak głównym wątkiem koncertu było życie Helenki Kmieć. Uczniowie zafascynowani tą postacią dzielili się z przybyłymi gośćmi fragmentami książki o niej Podróż po miłość. Na początku koncertu młodzież mówiła: – Dzisiejszy koncert dedykujemy Wam, Polonio Kirgiska, a dochód z koncertu przekażemy Waszym Seniorom. Niech to będzie tylko skromny wyraz naszej miłości wobec Was.

Na zakończenie spotkania słowa pozdrowień w imieniu Polonii Kirgiskiej skierowała Bachiana Biegalijew: – Chciałabym serdecznie podziękować za tę piękną inicjatywę. W imieniu mojej mamy oraz całej Kirgiskiej Polonii bardzo serdecznie dziękuję za Mszę św. i za piękny koncert, za to, że wybraliście właśnie nas, w kraju oddalonym od Polski 6 tys. km, to nas wzrusza.

Słowo podziękowań skierował także ks. kan. Leszek Konieczny: – Nie możemy tylko mówić o przeszłości, ale zawsze w miłości mówimy o teraźniejszości. I chociaż dzielą nas tysiące kilometrów, to jednak jesteśmy w tej szczególnej jedności z naszymi przyjaciółmi. Niech ten dzisiejszy dzień pozostanie nam bardzo w pamięci i będzie również naszą wdzięcznością objęty Ten, Który nas stworzył.

Głos zabrała również Agnieszka Peplińska-Kot, dyrektor wolińskiej biblioteki: – Świat dzisiaj tak okrutny pozwala nam w czasie takich koncertów i takich działań charytatywnych widzieć jak wiele razem możemy. Działania charytatywne pokazują młodym ludziom jak należy łączyć się i pomagać wszystkim.

Na zakończenie słowa podziękowań skierowała Joanna Kleszcz, dyrektor wolińskiej podstawówki: – Jestem jeszcze cały czas wzruszona, naprawdę, tak mocno, tak porządnie, tak szczerze. W imieniu swoim i całej naszej szkolnej społeczności bardzo wam dziękuję za to, że jesteście z nami, że przyjęliście od nas zaproszenie, bo jest to dowód waszej wrażliwości na potrzebę drugiego człowieka.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję