Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Posłani w pokoju Chrystusa

Eliminacje powiatowe XXIX edycji konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele odbyły się na terenie diecezji.

Konkursowe zmagania miały miejsce w czterech miastach: w Biłgoraju, Zamościu, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim. Towarzyszyło im hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Eliminacje powiatowe zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe kl. IV-VI i kl. VII-VIII. W składzie komisji konkursowej znaleźli się: przewodniczący ks. Piotr Brodziak (Kuria Diecezjalna, LSCDN), koordynator z kuratorium oświaty Monika Żur (KO Lublin Delegatura w Zamościu), koordynator z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Artur Gontarz (kierownik LSCDN oddział Zamość), ks. Robert Strus (Kuria Diecezjalna) i Aneta Bartoszczyk-Trochimiuk (KO Lublin Delegatura w Zamościu).

Pogłębić życie duchowe

Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów problematyką i treścią Biblii, sakramentami, dziejami Kościoła katolickiego, a zwłaszcza historią Kościoła w Polsce, aktywne włączenie w życie diecezji zamojsko-lubaczowskiej i szeroko pojmowaną kulturę chrześcijańską, podnoszenie poziomu wiedzy religijnej, rozwijanie indywidualnych uzdolnień, kształtowanie postawy poszanowania życia i godności osoby ludzkiej, i ukazanie młodym pozytywnych wzorów osobowych. Tematyka konkursu obejmuje treści religijne poszczególnych etapów nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu dotyczącego nauczania o Eucharystii, misjach oraz dotyczy aktualnych wydarzeń z życia Ojca Świętego, Kościoła w Polsce i naszej diecezji. Uczniowie biorący udział w konkursie, winni wykazać się wszechstronną wiedzą religijną i umiejętnościami zdobytymi podczas katechizacji w kl. IV-VIII szkoły podstawowej. Treści określone w programie nauczania religii zatwierdzonym przez Komisję ds. Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Znak i wzór

Zmagania konkursowe w Biłgoraju odbyły się w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwały specjalnie powołane komisje, a przewodniczącym komisji w Biłgoraju był ks. Łukasz Duda, który wyjaśniał, dlaczego warto poznawać Pismo Święte w młodym wieku. – Konkurs ten jest ważny, gdyż trzeba zgłębiać Biblię. Już św. Hieronim powiedział, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Dla nas, starszych jest to również pewien znak, że dzieci i młodzież sięgają po Pismo Święte, chcą pogłębiać swoją wiarę i wiedzę. Jeśli młodzi ludzie już w dzieciństwie zaczną czytać Biblię, to w dorosłym życiu będą łatwiej i chętniej sięgać po tę Księgę Życia. Młodzież będzie także potrafiła kształtować swój kręgosłup moralny w oparciu o zasady, które są zapisane w Piśmie Świętym. Dzieci, które biorą udział w konkursie są również znakiem i wzorem dla rówieśników w swoich szkołach, rodzinach czy środowiskach lokalnych, bo pokazują, że warto poznawać Pana Boga, brać udział w konkursach nie tylko przedmiotowych, ale i z religii, gdyż wpływają one na młodego człowieka i budują właściwe postawy moralne – wyjaśniał.

Reklama

Czytać i poznawać

W eliminacjach powiatowych wzięli udział uczniowie, którzy w etapie szkolnym zdobyli najwyższą liczbę punktów. Wśród nich znalazł się Marcelin Kukiełka z Aleksandrowa, który tłumaczył, czym jest dla niego udział w tym konkursie i jak się do niego przygotowywał. – Aby wziąć w nim udział, trzeba było bardzo dużo czytać, poznawać różne książki i przede wszystkim Pismo Święte. Kocham Pana Boga i Kościół, przystępuję do sakramentów świętych, chcę też przez to pokazać moim kolegom, ile dla mnie znaczy wiara i poznawanie Chrystusa – powiedział.

Zaufanie i praca

Przygotowanie do konkursu wymaga wiele pracy oraz zaangażowania dziecka i jego szkolnego opiekuna – tłumaczyła Elżbieta Siek, katechetka ze szkoły podstawowej w Goździe Lipińskim. – Potrzebne jest także zaufanie zarówno ze strony ucznia, jak i nauczyciela, ale z pewnością jest to praca, która zaprocentuje w przyszłości. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w takich zajęciach, są one najczęściej dodatkowe i odbywają się po lekcjach, a mimo to dzieci i młodzież są aktywni i zaangażowani. Wkładają bardzo dużo pracy, co później owocuje piękną i wartościową wiedzą i postawą – wyjaśniała.

Na zakończenie ks. Łukasz Duda dziękował wszystkim opiekunom i katechetom za przygotowanie dzieci i młodzieży do zmagań konkursowych. Konkurs jest organizowany przez Lubelskiego Kuratora Oświaty i Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Etap diecezjalny, a zarazem finał konkursu odbędzie się 10 maja w Zamościu. Dla wszystkich uczestników zostaną przygotowane dyplomy i upominki książkowe, a dla wszystkich laureatów nagrody rzeczowe.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

Premier: decyzje w sprawie wydłużenia wakacji kredytowych zależą od sytuacji inflacyjnej w Polsce

2023-01-30 11:20

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe Stock

Decyzje w sprawie wakacji kredytowych nie zostały jeszcze podjęte, zależą one od ukształtowania się sytuacji inflacyjnej w Polsce w dalszej części tego roku - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas konferencji prasowej odniósł się do możliwości wydłużenia wakacji kredytowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję