Reklama

Polska

Kalisz: bp Janiak ogłosił Kongres Eucharystyczny

Biskup kaliski Edward Janiak ogłosił w diecezji kaliskiej Kongres Eucharystyczny pod hasłem „Ja jestem chlebem życia”. Centralne uroczystości odbędą się w dniach 28 maja – 4 czerwca w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim.

[ TEMATY ]

kongres

TOMASZ LEWANDOWSKI

Słowa stanowiące hasło tegorocznego kongresu „Ja jestem chlebem życia” pochodzą z Ewangelii św. Jana (J 6, 35.48).

- Wybrane hasło wyraźnie wskazuje, że celem Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego jest odnowienie świadomości eucharystycznej obecności Jezusa w Komunii św. oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu. To sprawi, że nasze uczestnictwo w Eucharystii będzie bardziej czynne i świadome – tłumaczy ks. prał. prof. Dariusz Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu Eucharystycznego.

W ramach Kongresu Eucharystycznego odbywają się spotkania kongresowe tzw. statio we wszystkich większych miastach diecezji. Takie spotkania miały miejsce w Wieruszowie, Jarocinie, Kępnie, Krotoszynie, Ostrzeszowie, Pleszewie. Na 21 maja zaplanowano statio w Błaszkach. Program uroczystości zawsze obejmuje: katechezę o Eucharystii, uroczystą Mszę św. oraz procesję eucharystyczną lub adorację Najświętszego Sakramentu.

Centralne uroczystości Kongresu Eucharystycznego rozpoczną się 28 maja w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Dzień później diecezjanie będą modlić się wraz z bp. seniorem Stanisławem Napierałą w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

Na 30 maja zaplanowano w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu Sympozjum o Eucharystii. Tego samego dnia wieczorem w Kaliszu odbędzie się procesja „Od Wojciecha do Józefa” połączoną z Marszem dla Życia.

W niedzielę 31 maja w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu bp Edward Janiak odprawi sumę odpustową ku czci Opieki św. Józefa. Wieczorem w kościele św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim modlitwę poprowadzi bp Andrzej Dziuba z Łowicza.

1 czerwca uroczystości odbędą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, dzień później w kościele NMP Królowej Polski w Kaliszu, a 3 czerwca wierni zgromadzą się w kościele Opatrzności Bożej w Kaliszu.

Reklama

Kongres zakończy się w Boże Ciało w Kaliszu, gdzie Mszy św. będzie przewodniczył abp Piero Marini z Rzymu, ceremoniarz papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI.

W spotkaniach kongresowych wezmą udział wybitni teologowie, którzy wygłoszą konferencje nt. Eucharystii. Będą to m.in. ks. prof. dr hab. Krzysztof Konecki z Włocławka, ks. prof. dr hab. Czesław Krakowiak z Lublina, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz z Poznania, ks. prof. dr hab. Wojciech Hanc z Włocławka. Jedną z konferencji wygłosi także abp Piero Marini z Rzymu. Swój udział zapowiedzieli także biskupi: biskup łowicki Andrzej Dziuba, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, abp senior metropolita wrocławski Marian Gołębiewski.

Uroczystości ubogacą koncerty: Filharmonii Kaliskiej i połączonych chórów – 3 czerwca o godz. 20.00 w kościele garnizonowym w Kaliszu oraz zespołu „Golec Orkiestra” – 4 czerwca o godz. 17.00 w parku przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Na czele Komitetu Organizacyjnego Kongresu Eucharystycznego stanął biskup kaliski Edward Janiak. W skład komitetu wchodzą m.in. bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, ks. prał. prof. Dariusz Kwiatkowski, przewodniczący Wydziału Liturgii i Dyscypliny Sakramentów w Kurii Diecezjalnej, ks. prał. dr Zbigniew Cieślak, kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. lic. Marcin Papuziński, notariusz Kurii Diecezjalnej, ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, ks. Andrzej Klimek, redaktor naczelny Diecezjalnego Dwutygodnika „Opiekun”.

Idea kongresów eucharystycznych związana jest z francuską zakonnicą Emilią Tamisier. Jej duchowość kształtowała się pod wpływem dwóch kapłanów, wielkich czcicieli Eucharystii. Pierwszy z nich Piotr Julian Eymard został kanonizowany przez papieża Jana XXIII w 1962 r., a drugi, Chevrier był jej spowiednikiem.

Na długo przed reformą liturgiczną Soboru Watykańskiego II, s. Emilia mówiła o Mszy św. jako najdoskonalszym akcie uwielbienia Boga. Każda adoracja Najświętszego Sakramentu była przedłużeniem Eucharystii i nieustanną obecnością Chrystusa. Głęboko wierząc, że Eucharystia jest jedynym źródłem odnowy życia chrześcijańskiego, przyczyniła się do otwarcia pierwszego w życiu Kościoła Kongresu Eucharystycznego o randze międzynarodowej. Kongres ten zorganizowano we Francji w miejscowości Lille w 1881 r. W Kongresie uczestniczyło ok. 8 tys. osób, a w procesji eucharystycznej wzięło udział 4 tys. mężczyzn. Do tej pory zorganizowano 50 kongresów o zasięgu międzynarodowym.

Pierwszy Kongres Eucharystyczny w diecezji kaliskiej odbył się z inicjatywy pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały w 2000 r.

2015-05-17 15:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczął się Kongres Akcji Katolickiej

[ TEMATY ]

Kraków

Akcja Katolicka

kongres

akcja

Ks. Paweł Kummer, Kraków

Kard. Dziwisz do uczestników Kongresu Akcji Katolickiej: „Pasterze Kościoła w Polsce liczą na was. Liczą na wasz zapał, entuzjazm, kompetencję i zaangażowanie”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję