Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: I Kongres Nowej Ewangelizacji

Arcybiskup Marek Jędraszewski rozpoczął w Łodzi I Kongres Nowej Ewangelizacji, na który przyjechało kilkaset osób z całej Polski. Hasłem tego spotkania są słowa zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami”. Kongres odbył się w dniach 15-17 maja.

[ TEMATY ]

kongres

Piotr Drzewiecki

Świat potrzebuje Chrystusa - mówił metropolita łódzki otwierając Kongres. I za nauczaniem św. Jana Pawła II dodał, że "człowiek bez Chrystusa nie potrafi siebie zrozumieć". Arcybiskup zwrócił uwagę na to, że cały pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II był oparty o krzyż i zbudowany na Chrystusie. "Był przytulony do Chrystusowego Krzyża nie tylko na zdjęciu zrobionym w Wielki Piątek przez Arturo Mariego, ale w całym swoim życiu i pontyfikacie" - mówił.

"Człowiek nie może siebie zrozumieć bez Chrystusa, ale Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, bo w tym zawiera się dopiero pełnia życia. Świat który jest oparty na Chrystusie teraz od Chrystusa się odwraca w imię tolerancji i poprawności politycznej. Za tym idzie głębokie niezrozumienie tego kim jest człowiek, kim jest kobieta, a kim jest mężczyzna w Bożym zamyśle" - tłumaczył.

"Fałszywy postęp to odcinanie się od korzeni, a przecież nic bez korzeni nie przetrwa" - mówił arcybiskup. I zaznaczył, że Kongres Nowej Ewangelizacji to nie jest Kongres nowej Ewangelii. Bo Ewangelia jest wciąż ta sama. Jest skarbem strzeżonym przez Kościół. I chodzi o to, by tą Ewangelię przekazywać w przyszłość. Wyraził radość, że jest tyle młodych osób, które chcą żyć Ewangelią i jeszcze nieść ją innym. "Bądźcie tą ziemią na którą zstępuje Duch Św. i nieście Go innym" - zakończył metropolita łódzki.

Jak mówi ksiądz Marcin Majda, pomysłodawca i organizator kongresu, chodzi o to, by ludzie, którzy tu przyjechali, po pierwsze przeżyli rekolekcje, które umocnią w nich doświadczenie Boga, Jego miłości i tego że jesteśmy zbawieni. Drugą rzeczą jest nauka tego jak to doświadczenie przekazać innym, również tym którzy nie znają Chrystusa.

Kongres Nowej Ewangelizacji to czas przygotowania Ewangelizatorów do tego, żeby wrócili do swoich środowisk, parafii, wspólnot i tam głosili dobrą nowinę. Pomysł wziął się z nauczania Ojca Św. Franciszka, który mówi i pokazuje, że należy wychodzić ze swoją wiarą na ulice i dzielić się swoim doświadczeniem.

Reklama

"Ewangelizator to człowiek, który spotkał w swoim życiu Jezusa. To tylko i aż tyle, bo żeby mówić o Jezusie i ewangelizować innych trzeba mieć to doświadczenie" - powiedział ks. Majda. Organizatorzy liczą na to, że owocem tego kongresu będzie rozpalenie wiary nie tylko wśród uczestników, ale przede wszystkim u osób, do których wyjdą ewangelizatorzy.

Wśród prelegentów można było usłyszeć m.in. ojców Antonello Cadeddo i Enrique Porcu - misjonarzy, założycieli wspólnoty Przymierze Miłosierdzia, bp. Grzegorza Rysia - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, ks. Artura Godnarskiego - dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Tymoteusza w Gubinie.

Organizatorem kongresu była łódzka diakonia ewangelizacji Ruchu Światło-Życie.

2015-05-18 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Ku trzeźwości Narodu” – zakończył się Narodowy Kongres Trzeźwości (SYNTEZA)

[ TEMATY ]

trzeźwość

kongres

kongrestrzezwosci.pl

Mszą dziękczynną w archikatedrze warszawskiej zakończył się Narodowy Kongresy Trzeźwości. W trwających od czwartku obradach na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uczestniczyli eksperci ds. uzależnień, parlamentarzyści, duchowni i propagatorzy abstynencji. Owocem wydarzenia jest opracowanie kongresowego przesłania oraz rozpoczęcie prac zmierzających do przygotowania Narodowego Programu Trzeźwości.

- Chcemy wołać o trzeźwość narodu. To jest jego być albo nie być. Trzeźwość jest bez wątpienia jednym z warunków szczęśliwego życia każdego człowieka – mówił o powodach zorganizowania Kongresu bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka: "Jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii. Modlę się nadal za tych, którzy stracili życie, za rannych, za ich rodziny, oraz za ratowników".

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziś potrzeba ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii

2023-02-07 20:27

[ TEMATY ]

Mariusz Błaszczak

MON

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Właśnie teraz, w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii i podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć, że polska wolność jest bezpieczna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2022" tygodnika "Sieci"; we wtorkowej uroczystości wręczenia nagrody wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński, szef MS Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes TK Julia Przyłębska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję