Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: I Kongres Nowej Ewangelizacji

Arcybiskup Marek Jędraszewski rozpoczął w Łodzi I Kongres Nowej Ewangelizacji, na który przyjechało kilkaset osób z całej Polski. Hasłem tego spotkania są słowa zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami”. Kongres odbył się w dniach 15-17 maja.

[ TEMATY ]

kongres

Piotr Drzewiecki

Świat potrzebuje Chrystusa - mówił metropolita łódzki otwierając Kongres. I za nauczaniem św. Jana Pawła II dodał, że "człowiek bez Chrystusa nie potrafi siebie zrozumieć". Arcybiskup zwrócił uwagę na to, że cały pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II był oparty o krzyż i zbudowany na Chrystusie. "Był przytulony do Chrystusowego Krzyża nie tylko na zdjęciu zrobionym w Wielki Piątek przez Arturo Mariego, ale w całym swoim życiu i pontyfikacie" - mówił.

"Człowiek nie może siebie zrozumieć bez Chrystusa, ale Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, bo w tym zawiera się dopiero pełnia życia. Świat który jest oparty na Chrystusie teraz od Chrystusa się odwraca w imię tolerancji i poprawności politycznej. Za tym idzie głębokie niezrozumienie tego kim jest człowiek, kim jest kobieta, a kim jest mężczyzna w Bożym zamyśle" - tłumaczył.

"Fałszywy postęp to odcinanie się od korzeni, a przecież nic bez korzeni nie przetrwa" - mówił arcybiskup. I zaznaczył, że Kongres Nowej Ewangelizacji to nie jest Kongres nowej Ewangelii. Bo Ewangelia jest wciąż ta sama. Jest skarbem strzeżonym przez Kościół. I chodzi o to, by tą Ewangelię przekazywać w przyszłość. Wyraził radość, że jest tyle młodych osób, które chcą żyć Ewangelią i jeszcze nieść ją innym. "Bądźcie tą ziemią na którą zstępuje Duch Św. i nieście Go innym" - zakończył metropolita łódzki.

Jak mówi ksiądz Marcin Majda, pomysłodawca i organizator kongresu, chodzi o to, by ludzie, którzy tu przyjechali, po pierwsze przeżyli rekolekcje, które umocnią w nich doświadczenie Boga, Jego miłości i tego że jesteśmy zbawieni. Drugą rzeczą jest nauka tego jak to doświadczenie przekazać innym, również tym którzy nie znają Chrystusa.

Kongres Nowej Ewangelizacji to czas przygotowania Ewangelizatorów do tego, żeby wrócili do swoich środowisk, parafii, wspólnot i tam głosili dobrą nowinę. Pomysł wziął się z nauczania Ojca Św. Franciszka, który mówi i pokazuje, że należy wychodzić ze swoją wiarą na ulice i dzielić się swoim doświadczeniem.

Reklama

"Ewangelizator to człowiek, który spotkał w swoim życiu Jezusa. To tylko i aż tyle, bo żeby mówić o Jezusie i ewangelizować innych trzeba mieć to doświadczenie" - powiedział ks. Majda. Organizatorzy liczą na to, że owocem tego kongresu będzie rozpalenie wiary nie tylko wśród uczestników, ale przede wszystkim u osób, do których wyjdą ewangelizatorzy.

Wśród prelegentów można było usłyszeć m.in. ojców Antonello Cadeddo i Enrique Porcu - misjonarzy, założycieli wspólnoty Przymierze Miłosierdzia, bp. Grzegorza Rysia - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, ks. Artura Godnarskiego - dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Tymoteusza w Gubinie.

Organizatorem kongresu była łódzka diakonia ewangelizacji Ruchu Światło-Życie.

2015-05-18 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By nie popaść w luksus milczenia

Niedziela Ogólnopolska 50/2015, str. 24

[ TEMATY ]

kongres

Agnieszka Konik-Korn

W kongresie uczestniczyli świadkowie współczesnych prześladowań chrześcijan

W kongresie uczestniczyli świadkowie współczesnych prześladowań
chrześcijan

„Dwudziesty pierwszy wiek miał być czasem swobód, wolności i pokoju. Tymczasem tuż obok nas giną niewinni ludzie, tylko dlatego, że są chrześcijanami. To na nas, Europejczykach, spoczywa odpowiedzialność za los naszych sióstr i braci. Dlatego to tu, w Polsce, gdzie przez wieki wolność religijna była wartością podstawową, organizujemy niezwykłej skali wydarzenie – Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan. Bo ceną za obojętność jest ludzkie życie”– tymi jakże znaczącymi słowami zapraszał na kongres jego inicjator prof. Ryszard Legutko, europoseł

W auli św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach 28 listopada br. zgromadzili się ci, którym los prześladowanych chrześcijan leży na sercu, a za stołem prezydialnym zasiedli świadkowie tych prześladowań, politycy i prawnicy, którzy dyskutowali o tym problemie. Najbardziej poruszającą część kongresu stanowiły świadectwa przedstawiane przez duchownych katolickich, którzy towarzyszą prześladowanym chrześcijanom w Pakistanie, Egipcie i Iraku.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję