Reklama

Niedziela Kielecka

Czym żyje parafia Szczekociny?

Modlitwa i wspólne bycie razem budują wspólnotę, w której niemałym zaangażowaniem – ku radości duszpasterzy w niej pracujących – wykazuje się młode pokolenie, biorąc udział w różnych formach ewangelizacji.

Niedziela kielecka 11/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii Szczekociny

Rycerze wspierają proboszcza w jego duszpasterskiej misji

Rycerze wspierają proboszcza w jego duszpasterskiej misji

W parafii św. Bartłomieja przyjęły się różne inicjatywy modlitewne – mówi ks. kan. Jan Jagiełka, proboszcz. W pierwszą środę miesiąca w kościele czciciele św. Józefa gromadzą się na nabożeństwie do patrona rodzin. Natomiast w drugą środę sprawowane jest nabożeństwo do Ducha Świętego. W czwartki wspólnota podczas adoracji pamięta o powołanych i modli się o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Jednoczy ich modlitwa

W różach różańcowych (jest ich kilkanaście) modlą się starsi i młodsi. Niektóre z róż powstały z intencją modlitwy za dzieci. Regularnie zbiera się na spotkaniach Kręg Biblijny.

Duchową opieką otoczeni są chorzy w parafii – odwiedzani w każdy pierwszy piątek miesiąca z sakramentami. Od 13 maja do 13 października w Szczekocinach trwają nabożeństwa fatimskie, a chorzy zajmują w nich szczególne miejsce. Rano przywożeni są do kościoła przy wsparciu wolontariuszy z Parafialnego Zespołu Caritas na Mszę św., której towarzyszy Słowo Boże. Wieczorem o godz. 20 nabożeństwa fatimskie również gromadzą sporą grupę osób. Po Mszy św. uczestniczą w różańcowej procesji ulicami miasta.

Młodzi w ewangelizacji

Proboszczowi zależy na zaangażowaniu dzieci i młodzieży w liturgię i to, przy współpracy z księżmi wikariuszami i rodzicami się udaje. Grupa dzieci formuje się w Oazie Dzieci Bożych. Schola dziecięco-młodzieżowa razem z rodzicami zapewnia oprawę muzyczną Mszy św. Przygotowuje też specjalne Misterium Pasyjne, modlitwy, pieśni na Noc Świętych czy kolędowanie. Te wydarzenia z udziałem najmłodszych są istotną formą ewangelizacji.

W duszpasterstwie pomagają wikariusze: ks. Przemysław Zaborski i ks. Łukasz Chowaniec, który oprócz katechezy i opieki nad ministrantami, stara się zarażać swoją pasją do piłki nożnej dzieci i młodzież z parafii. Ministrancka Liga Piłkarska to również dobra okazja do wspólnego działania i zabawy. Frajdę sprawiają dzieciom wspólne wyjazdy w okresie ferii i wakacji z wieloma atrakcjami. Zimą parafianie chętnie wsparli wypoczynek dzieci. A one w podziękowaniu zaprezentowały wszystkim przedstawienie jasełkowe.

Reklama

Parafialna Caritas w akcjach

Istotnym zapleczem charytatywnym dla potrzebujących mieszkańców jest Parafialny Zespół Caritas na różne sposoby wpierający uboższe rodziny. Od wielu lat organizowana jest przy parafii akcja Szlachetna Paczka. Pomoc trafiała również do samotnych matek z dziećmi w kryzysowych sytuacjach. Wolontariusze zbierają również datki na lekarstwa i wypożyczają sprzęt ortopedyczny, pośredniczą w dystrybucji żywności.

Z pasją do pielgrzymowania

Parafianie cieszą się ze wspólnego pielgrzymowania. To czas modlitwy i aktywnego wypoczynku. W sierpniu ub.r. poznawali sanktuaria Polski Wschodniej, m.in. Lipnicę Murową – związaną z życiem trzech świętych: Urszuli Ledóchowskiej, Szymona z Lipnicy i bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, Duklę, Komańczę – związaną z Prymasem Tysiąclecia – odwiedzili na drugi dzień po beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, wypoczywali nad Soliną, odwiedzili Kalwarię Pacławską, Leżajsk, Zabawę, gdzie dorastała do świętości bł. Karolina. Czasem udaje się również wybrać się razem do kina na wartościowy film. W ten sposób zobaczyli takie filmy, jak: Wyszyński, Fatima, Nędzarz i Madame.

We wspólnych inicjatywach

Proboszcz ceni dobrą współpracę z lokalnymi instytucjami: samorządem Gminy i Miasta Szczekociny, Biblioteką Miejską, Domem Kultury, szkołami czy Towarzystwem Kulturalnym im. Tadeusza Kościuszki, które we współpracy z parafią przygotowują np. Dni Szczekocin czy Festiwal Kultury Żydowskiej. Takie wydarzenia ubogacił m.in. organowy koncert w szczekocińskiej świątyni. Na początku lutego z kolei koncertowali w niej młodzi artyści z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, prezentując kolędy i pastorałki.

Wielką wartością dla parafii jest obecność sióstr zmartwychwstanek. Wspólnota liczy trzy siostry, które zajmują się katechizacją, pracą zakrystii, opiekują się także grupą oazową i prowadzą apostolat wśród świeckich.

Reklama

Rycerze Kolumba dają świadectwo

Rada Rycerzy Kolumba na co dzień pomaga proboszczowi w jego duszpasterskiej misji. A zaangażowanie ponad trzydziestu mężczyzn (niedawno chęć przystąpienia zgłosiło 10 kandydatów) w życie Kościoła jest bardzo potrzebne. Przede wszystkim chodzi o codzienne, męskie świadectwo wiary, które jest bardzo budujące dla rodzin.

Spotkania rycerzy odbywają się w pierwsze wtorki miesiąca. Gromadzą się wtedy na Mszy św. pod sztandarem Rady Rycerzy. Potem odbywa się spotkanie w domu parafialnym, gdzie rycerze relacjonują działania i planują bieżące zadania na następny miesiąc. Chętnie wspierają potrzebujących i chorych. Np. przed uroczystością Wszystkich Świętych rozprowadzali znicze wśród parafian, a zebrane środki przekazali na sprzęt ortopedyczny dla pewnej niepełnosprawnej osoby. W każdym miesiącu przekazują ofiarę na potrzeby ubogich. Spotkanie zawsze połączone jest z modlitwą i refleksją duchową. Rycerze ze Szczekocin chętnie biorą udział w diecezjalnych wydarzeniach religijnych w Skorzeszycach, Kielcach i czuwaniu na Jasnej Górze. W pamięci rady zapisze się zapewne odbywająca się w lutym br. peregrynacja relikwii bł. Michaela McGivneya.

Nieoceniona jest również ich troska i piecza nad sprawami materialnymi. Takich prac można wymieniać wiele: rycerze pomalowali ogrodzenie, uporządkowali zieleń wokół kościoła, wyczyścili kostkę na placu. Wymienili wypłowiałą tkaninę spod krzyża, znajdującego się w ołtarzu, lampy, zamki. To drobne, ale istotne i potrzebne naprawy. Ks. Jan podkreśla, że udział w liturgii, zaangażowanie w modlitwę przekłada się na ich relacje w rodzinach – stają się lepszymi, ojcami, dziadkami. Utożsamiają się z Kościołem i są podporą dla proboszcza.

Dom parafialny z nowym zapleczem

– Kontynuujemy długoletnią pracę ks. dziekana Jerzego Miernika – podkreśla ks. Jagiełka, wdzięczny za wieloletnią posługę swojego poprzednika. Kościół parafialny św. Bartłomieja z ok. 1620 r., był przebudowany w stylu wczesnoklasycystycznym w 1780 r. jest odrestaurowany i zadbany.

Reklama

Ostatnio prowadzono prace w domu parafialnym. Wykonano termomodernizacją budynku wraz remontem zaplecza sanitarnego. Wyremontowane pomieszczenia będą służyły jako miejsce dla licznych wspólnot i grup. Skorzystają z nich również pielgrzymi, ponieważ Szczekociny od lat goszczą pątników z pielgrzymek: rzeszowskiej, tarnobrzeskiej, ze Stalowej Woli. Przyjmują również rowerowe pielgrzymki. I co warto dodać – sami także chętnie uczestniczą w pieszej i rowerowej pielgrzymce na Jasną Górę.

Niedawno zakończył pracę parafialny zespół synodalny złożony z przedstawicieli różnych wspólnot i grup. Miał szansę na analizę potrzeb i wyzwań duszpasterskich, ale i uchwycenia dobra, jakie dzieje się w parafii. A tego w parafii nie brakuje.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przestrzeń dla duszy

Niedziela łódzka 21/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Kościół Zesłania Ducha Świętego

Kościół Zesłania Ducha Świętego

W kościele Zesłania Ducha Świętego przy placu Wolności w Łodzi powstała Kaplica Wieczystej Adoracji. Będzie to miejsce modlitwy i skupienia dostępne dla każdego przez cały tydzień.

Parafia rzymskokatolicka Zesłania Ducha Świętego istnieje od 1948 r. Z tyłu kościoła Świętej Trójcy wybudowanego przez ewangelików istniała zakrystia z salą. Ta sala była wielofunkcyjna. Służyła zarówno do modlitwy, jak i do spotkań i rozmów.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do uczestników Światowego Forum Miejskiego: Ewangelia ubogaca miasto

2022-06-26 20:08

[ TEMATY ]

Bp Adrian Galbas

Episkopat News

– Ewangelia ubogaca miasto – powiedział abp koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas w homilii podczas Mszy w intencji uczestników Światowego Forum Miejskiego sprawowanej w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Z uznaniem mówił o staraniach prowadzących do polepszenia jakości życia w mieście - o czyste powietrze i posegregowane śmieci, o dobrą infrastrukturę, sprawna komunikacją i dobre tereny rekreacyjne.

W rozpoczynającym się w niedzielę 26 czerwca Światowym Forum Miejskim (WUF11) bierze udział ok. 20 tys. uczestników z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję