Reklama

Polska

Święto Żandarmerii Wojskowej

Mszą św. w katedrze polowej rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami święta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie (OSŻW). Eucharystii przewodniczył ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego. W kazaniu zachęcał żołnierzy do jedności i dziękował za pełną poświęcenia służbę. Po Mszy św. na placu Krasińskich odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której wręczone zostały odznaczenia z okazji święta jednostki.

[ TEMATY ]

wojsko

Marcin Żegliński

List do uczestników uroczystości skierował bp Józef Guzdek, który nie mógł wziąć udziału w obchodach osobiście. – Jesteście przykładem doskonałego wyszkolenia i gotowości na nowe wyzwania, co wielokrotnie dowiedliście służąc w misjach zagranicznych. Nie wahacie się, gdy trzeba położyć na szali własne zdrowie i życie w obronie człowieka i Ojczyzny – napisał bp Guzdek.

Msza św. odprawiona została z ceremoniałem wojskowym. Obecny był sztandar jednostki, a liturgię słowa przygotowali żołnierze żandarmerii.

W kazaniu ks. płk Wątroba podkreślił znaczenie jedności w życiu każdego chrześcijanina. To właśnie jedność – mówił - jest znakiem, że jesteśmy uczniami Chrystusa. Przypomniał, że żołnierze OSŻW są elitą w siłach zbrojnych, żeby wstąpić w szeregi jednostki trzeba spełnić szereg wysoko postawionych kryteriów.

Reklama

Wikariusz generalny biskupa polowego przypomniał, że OSŻW działał wielokrotnie w niezwykle trudnych warunkach poza granicami kraju: w Afganistanie, Kongu, Bośni, Syrii, Libanie i Gruzji.

– Wszędzie dawaliście świadectwo świetnego przygotowania i znajomości swojej profesji i to zostało zauważone i docenione przez najwyższe władze wojskowe i państwowe. Zasłużyliście na te wyróżnienia, ale sami wiecie ile to kosztowało waszego wysiłku, poświęcenia, ćwiczeń i pracy wewnętrznej każdego z was – powiedział.

Powstały w 2004 roku Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie jest specjalistyczną jednostką ŻW, bezpośrednio podległą Komendantowi Głównemu ŻW. Posiada szczególną specjalizację: wykonywanie zadań ochronnych wobec najważniejszych osób w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz działania antyterrorystyczne. Oddział jest wojskowym odpowiednikiem Biura Ochrony Rządu oraz policyjnych jednostek antyterrorystycznych.

W ubiegłym roku z inicjatywy żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie jednomyślnie podjęto uchwałę w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A" Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Przejęcie dziedzictwa tradycji tego pododdziału ma na celu zachowanie w pamięci chlubnych tradycji polskich pododdziałów specjalnych z okresu okupacji, wchodzących w struktury Armii Krajowej.

2015-05-18 16:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa w intencji żołnierzy poległych poza granicami kraju

[ TEMATY ]

wojsko

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego uczczona została pamięć żołnierzy poległych i zmarłych w czasie wojskowych misjach zagranicznych. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, który w homilii podkreślał, że śmierć żołnierza jest przede wszystkim ciosem dla jego najbliższej rodziny. We Mszy św. pamiętano także o tragicznie zmarłych saperach, którzy październiku ponieśli śmierć w czasie rozbrajania ładunku wybuchowego. Uroczystości odbyły się w związku z obchodami Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego Wojska Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję