Reklama

Głos z Torunia

Sport w czasie pandemii

Czas pandemii i związanych z nią ograniczeń sanitarnych utrudnił normalną pracę z dziećmi i młodzieżą. Jednocześnie jest to czas próby wiary i odwagi w działaniu.

Niedziela toruńska 11/2022, str. IV

[ TEMATY ]

sport

pandemia

Ks. Wacław Dokurno

Uczestnicy zawodów piłkarskich

Uczestnicy zawodów piłkarskich

Patronem naszego klubu sportowego jest ks. Stefan Wincenty Frelichowski. Już 20 lutego w ramach obchodów ku jego czci Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie przewodniczył bp Józef Szamocki.

Razem z ks. Wickiem

Na zakończenie Eucharystii rozdawane były puchary, dyplomy i medale dla zawodników z 24 drużyn startujących w okresie zimowym w toruńskiej lidze Salos. Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił krzyż morowy ustawiony przy boisku parafialnym. Krzyże takie noszą nazwę karawaka od miejscowości Caravaca w Hiszpanii, gdzie w XIII wieku postawiono krzyż z dwiema poziomymi belkami, aby chronił mieszkańców przed epidemiami. Kolejnym punktem obchodów był turniej w piłce nożnej halowej w pobliskim Brąchnowie pomiędzy drużynami z klubów salezjańskich z Torunia i Przeczna. Na zakończenie obchodów ku czci naszego patrona 23 lutego dzieci uczestniczyły w zabawie w Zamku Bierzgłowskim, którą prowadził zespół Shadow. Jakże więc Bogu i ludziom nie dziękować za taki dar „normalności” w sportowym zaangażowaniu dla naszych dzieci w tym trudnym czasie obostrzeń pandemicznych.

Pod opieką św. Rozalii

W Stowarzyszeniu Lokalnym Salezjańskiej Organizacji Sportowej w Przecznie udało się maksymalnie wykorzystać różne okazje do kontynuowania zajęć sportowych, zawsze w uzgodnieniu z sanepidem, gdy nie była jasna interpretacja aktualnych przepisów sanitarnych. Gdy tylko w maju 2020 r. po lockdownie otworzyła się możliwość prowadzenia zajęć w małych grupach, mając w parafii do dyspozycji dwa boiska piłkarskie oraz dwóch trenerów, od razu wznowiliśmy treningi w dwóch 6-osobowych zespołach. Natomiast latem w miejsce tygodniowego obozu sportowego, z powodu niejasnej interpretacji przepisów sanitarnych, zorganizowaliśmy dwa spływy kajakowe, które odtąd na stałe zawitały w kalendarzu pracy rocznej. W 2021 r. udało się już przeprowadzić normalny tygodniowy obóz w Ostrzycach na Kaszubach. Organizowane w hali sportowej w szkole w Brąchnowie zawody w futsalu przebiegały bez udziału publiczności. Również w tym czasie aż trzykrotnie braliśmy udział w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Suwałkach, Krakowie i Ełku. Poza czasem lockdownu w normalnym rytmie tygodniowym odbywały się treningi piłkarskie i pływackie.

Reklama

W tym miejscu pragnę podziękować głównym organizatorom zajęć – małżeństwu Joannie i Tomaszowi Gałkom za odwagę i czas poświęcony dzieciom. Za pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych i prowadzeniu księgowości, koniecznej dla funkcjonowania organizacji pożytku publicznego dziękuję Barbarze Lewandowskiej. W organizacji wspólnych zawodów wspiera nas zaprzyjaźnione z nami Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej w Toruniu. Osobne podziękowania kieruję do naszych sponsorów: Ministerstwa Sportu, powiatu toruńskiego, gminy Łubianka, zakładów pracy w Przecznie (Rymoplast i Crystal) oraz rodziców.

Nie do przecenienia jest jednak wymiar modlitewny. Od 25 lat na rozpoczęcie roku szkolnego 4 września wypożyczamy z katedry relikwie św. Rozalii i pielgrzymujemy z różańcem z kościoła do pobliskiej kapliczki świętej – patronki od wszelkiej zarazy.

2022-03-08 13:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Paglia: lekceważenie pandemii to igranie z ogniem

[ TEMATY ]

nauka

etyka

pandemia

humanizm

Lekceważenie pandemii to igranie z ogniem - uważa przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Abp Vincenzo Paglia udzielił wywiadu Radiu Watykańskiemu, zestawiając koncepcję „bioetyki globalnej” z obecną pandemią COVID-19, która powinna stanowić okazję do poważnej refleksji nad stylem życia oraz stosunkiem do stworzenia.

Bezpośrednią okazją do udzielenia wypowiedzi było ukazanie się książki pt. „Troska o życie: etyka i technologie”, której autorami są Fabrizio Mastrofini i Nicola Valenti, stanowiącej pokłosie seminarium zorganizowanego w 2017 roku zatytułowanego: Towarzyszenie życiu: nowe obowiązki w erze technologicznej”. U podstaw refleksji hierarchy leży koncepcja „bioetyki globalnej” i potrzeba znalezienia w zglobalizowanym oraz hiper-technologicznym świecie odpowiedzi na nowe pytania związane z narodzinami, życiem i śmiercią.

CZYTAJ DALEJ

Blask świętości

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 12

[ TEMATY ]

ks. prof. Paweł Bortkiewicz

Archiwum TK Niedziela

„Trudno sobie wyobrazić, żeby nie wiedział...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, domniemań, a może wręcz insynuacji, a nie faktów.

Nie będę ukrywał, że ranią mnie słowa i działania demitologizujące św. Jana Pawła II. Najgłośniejsze obecnie działania w tym zakresie to cykl reportaży, a także książka rzekomo demaskująca zaniedbania św. Jana Pawła II, który jakoby miał kryć i tuszować skandale seksualne. Przeczytałem obszerny wywiad z autorem książki, a w nim kluczowy fragment: „A jakie są fakty? – Trudno sobie wyobrazić, żeby JPII nie wiedział o pewnych historiach. Wszystko wskazuje na to, że musiał wiedzieć” (pisownia oryginalna – przyp. P.B.). „Trudno sobie wyobrazić...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, raczej domniemań, a może wręcz insynuacji. Nie zamierzam polemizować z czymś, co jest brakiem czy wykwitem wyobraźni. Próbuję natomiast zastanowić się nad sensem i koncepcją świętości oraz nad tym, czy w świetle takich samych założeń, a przede wszystkim takiej samej metodologii, można obronić świętość Pana Jezusa – Boga Człowieka?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska gra z drużyną Messiego o 1/8 finału, trudne zadanie Danii

2022-11-30 07:05

Adobe Stock

Polscy piłkarze w przypadku co najmniej remisu w środę z Argentyną w Dausze na pewno awansują do 1/8 finału mistrzostw świata - po raz pierwszy od 1986 roku. W grupie D ten cel osiągnęła już Francja, która zagra z Tunezją, a w trudnej sytuacji jest rozczarowująca na razie Dania.

W trakcie mundiali 2002, 2006 i 2018 biało-czerwoni, po dwóch porażkach w grupie, tracili szansę awansu do kolejnej fazy. Wygrywali wówczas jedynie swoje trzecie spotkania, które nie miały już stawki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję