Reklama

Wiadomości

Jak oszczędzać prąd?

Odbiorcy nie mają wpływu na ceny prądu, ale mogą samodzielnie ograniczyć jego zużycie poprzez drobne codzienne zachowania.

Nowy rok przywitał nas wzrostem cen prądu. Na podwyżki złożyło się wiele czynników, z których kluczowe są drożejące surowce energetyczne i przyjęta przez Unię Europejską polityka klimatyczna. Dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej podwyżki nie są dla nas bardzo dotkliwe. Warto jednak wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Wystarczy zaledwie kilka prostych czynności, aby obniżyć rachunki za prąd i nie wprowadzać przy tym drakońskich ograniczeń. Do oszczędzania energii motywują nas także kwestie ekologiczne.

Oszczędności w kuchni

Piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka odpowiadają za największe zużycie energii elektrycznej w naszych domach. Możemy zoptymalizować ich wykorzystanie. Zastanówmy się dwa razy, zanim zagotujemy cały czajnik wody, a później zalejemy tylko jeden kubek herbaty czy kawy. W ten sposób marnujemy energię zużytą na podgrzanie niewykorzystanej wody. Jeśli robimy kilka herbat w ciągu dnia, zsumowany koszt takiego procederu staje się odczuwalny dla naszych portfeli.

Gdy korzystamy z piekarnika, unikajmy uchylania drzwiczek. Każde otwarcie piekarnika podczas pieczenia powoduje obniżenie temperatury wewnątrz, co skutkuje ponownym zwiększeniem mocy grzania, czyli zużyciem dodatkowej energii. Nie inaczej sprawa ma się z lodówką. Po każdym otwarciu drzwi lodówki ta musi powrócić do zaprogramowanej temperatury. Unikajmy więc jej beztroskiego „wietrzenia” – drzwi lodówki powinniśmy zamykać niezwłocznie po włożeniu do niej lub wyjęciu z niej produktów. Pamiętajmy też, aby nigdy nie wkładać do lodówki gorących potraw – to bowiem powoduje drastyczne obniżenie ich wartości odżywczych, a dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie energetyczne lodówki i może prowadzić do jej uszkodzenia. Pralkę i zmywarkę uruchamiajmy dopiero wtedy, kiedy są pełne.

Wyłącz zbędne urządzenia

Telewizor w stanie czuwania, uśpiony laptop czy ładowarka do telefonu podłączona do kontaktu nadal zużywają prąd, za który przecież płacimy. Warto zatem zaopatrzyć się w listwę antyprzepięciową, aby za pomocą jednego wyłącznika móc wyłączyć wszystkie urządzenia, z których w danym momencie nie korzystamy.

Reklama

Pamiętaj o oświetleniu

Kształtujmy w sobie nawyk wyłączania światła po wyjściu z pomieszczenia. Warto także wymienić żarówki na energooszczędne. W przypadku zwykłej żarówki nawet 95% pobranej energii jest marnowane m.in. przez wydzielanie ciepła, a zaledwie 5% zużywane jest do wytworzenia światła.

Klasa ma znaczenie

Możemy zadbać o obniżenie zużycia energii już na etapie zakupu urządzeń, wybierając sprzęty oznaczone najwyższą klasą energetyczną (A). Oszczędności mogą być w tym przypadku gigantyczne, bo np. lodówka o niskiej klasie energetycznej (G) może pobierać nawet kilkakrotnie więcej prądu niż ta o najwyższej klasie. Inwestycja w droższy sprzęt, w perspektywie długoterminowej, może się zwrócić.

Chcemy oszczędzać

Pocieszający jest fakt, że większość z nas przywiązuje dużą wagę do oszczędzania energii, co wykazało przeprowadzone w styczniu – na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej – ogólnopolskie badanie. Wnioski z ankiety są jednoznaczne, a jego twórcy stwierdzają: – Motywują nas do tego nie tylko koszty, ale również troska o środowisko naturalne. Wybieramy przede wszystkim te sposoby, które nie mają większego wpływu na komfort naszego życia, a przynoszą realne oszczędności.

2022-03-15 11:44

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rachunek za energię elektryczną – za co płacimy

[ TEMATY ]

energia

Prąd

Materiał prasowy

Wartość zakupu zużytej energii to tylko część wysokości rachunku za energię elektryczną. Na łączną kwotę do zapłaty składają się także opłaty dystrybucyjne i podatki. Rachunek dla gospodarstwa domowego może zawierać nawet kilkanaście pozycji, z których każda ma wpływ na tę najważniejszą – kwotę do zapłaty.

Rachunki za energię wystawiane przez poszczególnych sprzedawców różnią się od siebie, wszystkie jednak zawierają wyszczególnienie pozycji kosztowych i informację, ile powinniśmy zapłacić.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję