Reklama

Czy wiecie, że...

Niedziela Ogólnopolska 12/2022, str. 53

Grażyna Kołek

...największy krzyż pokutny w Europie i drugi co do wielkości na świecie znajduje się w Stargardzie? Monument stoi od sześciu wieków na rozstaju dróg, niespełna kilometr na wschód od pamiętającej czasy średniowiecza Bramy Wałowej. Krzyż ma ok. 3,7 m wysokości, z czego nieco ponad 2,7 m wystaje ponad ziemię. Rozpiętość jego ramion wynosi ok. 1,5 m, a waga to niemal 2 t. Stargardzki krzyż pokutny został wykonany z jednego bloku kamienia przez miejscowego rzemieślnika.

Zwyczaj stawiania krzyży pokutnych rozwinął się w średniowieczu i szczególnie mocno związany był z niemieckim kręgiem językowym. W Europie naliczono ich ok. 7 tys., z czego niemal 4 tys. znajduje się na terenie dzisiejszych Niemiec. W Polsce zachowało się ok. 600 tego typu obiektów – aż 400 ulokowanych jest na Dolnym Śląsku.

Tradycja stawiania krzyży pokutnych zachowała się u nas do początku XIX wieku. Do ich ufundowania zobowiązani byli mordercy. Ustawiane w miejscu popełnienia zbrodni miały na wieki przypominać o ofierze, tragedii i pokutującym grzeszniku. Prawo zobowiązywało mordercę także do łożenia na rzecz rodziny ofiary i do odbycia pielgrzymki do miejsca świętego, np. Jerozolimy albo Rzymu.

Forma krzyży pokutnych zmieniała się na przestrzeni wieków. Początkowo były one proste i pozbawione reliefów. W wiekach XIV i XV zaczęto na nich żłobić narzędzia, za pomocą których dokonano zbrodni, oraz inskrypcje informujące o czasie i miejscu zdarzenia, a także o ofierze oraz zbrodniarzu. Wiele z tych obiektów z czasem przeniesiono na cmentarze, skwery czy do miejskich parków, ale krzyż ze Stargardu nadal stoi w miejscu kaźni.

2022-03-15 11:44

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. prof. zw. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję