Reklama

Niedziela plus

Gdańsk

O przywództwie duchowym

Księża archidiecezji gdańskiej spotkali się na wielkopostnym dniu skupienia w archikatedrze oliwskiej.

Niedziela Plus 12/2022, str. XI

Spotkanie wypełniły modlitwa wspólna i indywidualna, a także rozważania biblijne. Była również okazja do spowiedzi i złożenia wielkopostnej jałmużny na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Konferencję dla zgromadzonych kapłanów wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski. – Po 2 latach pandemii i w obliczu wojny, która toczy się na Ukrainie, musimy sobie zadać pytanie, na czym polega nasza rola we wspólnotach wiernych oraz przywództwo duchowe, o które powinniśmy się starać i które powinniśmy realizować – powiedział ks. Chrostowski. Przypomniał jednocześnie kryteria dojrzałego kapłaństwa i naturę duchowego przywództwa. – Rolą przywódcy duchowego jest zawierzenie Bogu wbrew wszystkiemu. Jeżeli tego nie umiemy, to nie nadajemy się do spełniania tej misji. Papież Benedykt XVI podpowiada nam, że trzeba się chwycić ręki Boga i się jej trzymać, nie wypuszczać ze swojej. Myślę, że to jest recepta na dobre, dojrzałe, a przede wszystkim owocne kapłaństwo – wyjaśnił ks. Chrostowski.

Na zakończenie dnia skupienia abp Tadeusz Wojda powiedział: – Kapłaństwo jest wielkim darem, ale i ogromną odpowiedzialnością. Dlatego musi być nieustannie karmione spotkaniem z Bogiem. Musi być nieustannie otwarte na tę obecność Boga, który do nas przychodzi. Musi być nieustannie otwarte na drugiego. Tylko wtedy ma sens – zaznaczył metropolita gdański.

Wielkopostny dzień skupienia wpisał się w nurt stałej formacji kapłańskiej, która jest nieodzownym elementem dojrzałej posługi Bogu i ludziom.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. VII

Adobe.Stock.pl

Pytanie czytelnika:
Bardzo często nie umiem pogodzić się z tym, że ktoś źle mnie ocenia. Trudno mi jest też przyjąć wolę drugiego człowieka.
Dlaczego bycie pokornym jest takie trudne?

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję