Reklama

Niedziela Podlaska

Młodzież o Bożym Miłosierdziu

Uczniowie ze szkół średnich mierzyli swoje siły podczas diecezjalnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej, który odbył się 9 marca w Drohiczynie.

Niedziela podlaska 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

olimpiada teologii katolickiej

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Spotkanie konkursowe zwieńczyło pamiątkowe zdjęcie

Spotkanie konkursowe zwieńczyło pamiątkowe zdjęcie

Dwie laureatki Julia Jurczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim oraz Milena Krzymowska z Zespołu Oświatowego Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Sokołowie Podlaskim będą reprezentowały diecezję drohiczyńską na ogólnopolskim etapie konkursu, który w tym roku odbędzie się w Płocku. Trzecie miejsce zajął Mateusz Ufnal z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Katechetami przygotowującymi byli odpowiednio: s. Zofia Błońska, ks. Błażej Samociuk oraz Krzysztof Janiuk.

Temat tegorocznej olimpiady związany jest z Bożym Miłosierdziem i brzmi Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła. Uczestnicy rozwiązując test, musieli wykazać się znajomością tekstów biblijnych, treści dokumentów Kościoła oraz szczegółów z życia takich świętych, jak chociażby św. Faustyna Kowalska.

Spośród 14 uczestników reprezentujących siedem szkół leżących na terenie diecezji drohiczyńskiej wyłoniono trzy pierwsze miejsca. Oprócz wspomnianych laureatów wraz z opiekunami przybyli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce, Zespołu Szkół w Kosowie Lackim oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Do etapu szkolnego przystąpiło 65 uczniów.

Reklama

Witając przybyłych gości rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, ks. prał. Tadeusz Syczewski wyraził radość, że młodzi ludzie chętnie angażują się w zgłębianie treści teologicznych. Podziękował przybyłym katechetom zarówno duchownym, jak i świeckim za włożony trud w przygotowanie młodzieży do konkursu.

Koordynator diecezjalnego etapu olimpiady ks. kan. Krzysztof Mielnicki podkreślił, że w konkursie nie ma przegranych. Osoby, które nie stanęły na podium, bez wyjątku zajęły czwarte miejsce.

Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Laureaci zostali nagrodzeni talonami na zakupy w sklepie sportowym.

Olimpiada Teologii Katolickiej została zorganizowana po raz trzydziesty drugi. Kontynuuje ona tradycje dotychczasowej Olimpiady Wiedzy Religijnej, organizowanej przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz poprzednich edycji Olimpiady Teologii Katolickiej organizowanych przez Warszawskie Towarzystwo Teologiczne im. bł. ks. Romana Archutowskiego. Jej celem jest zainteresowanie uczniów wiedzą religijną, rozszerzanie współdziałania nauczycieli religii w kształceniu młodzieży uzdolnionej, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozszerzania wiedzy religijnej oraz stworzenie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień, a nauczycielom – warunków twórczej pracy z młodzieżą.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi teolodzy

Niedziela sandomierska 11/2020, str. I

[ TEMATY ]

młodzi

Sandomierz

teologia

olimpiada teologii katolickiej

Ks. Wojciech Kania

Bp Krzysztof Nitkiewicz wręczał stosowne dyplomy

Bp Krzysztof Nitkiewicz wręczał stosowne dyplomy

W Sandomierzu w Instytucie Teologicznym odbył się diecezjalny finał Olimpiady Teologii Katolickiej.

W tegorocznym finale udział wzięło trzydziestu pięciu uczestników z pięciu szkół średnich. Towarzyszyli im duszpasterze, siostry zakonne i katecheci oraz kapłani odpowiedzialni za diecezjalne duszpasterstwo młodych. Na zakończenie zmagań diecezjalnych bp Krzysztof Nitkiewicz pogratulował finalistom ich wiedzy oraz podziękował katechetom za pomoc w ich przygotowaniu do konkursu. Nawiązując do tematyki olimpiady, podkreślił rolę ludzi wierzących w kształtowaniu ducha narodu polskiego i jego dziejów.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję