Reklama

Niedziela Małopolska

Oni mają najtrudniej

W ekspresowym tempie zorganizowali pierwsze wsparcie dla osób niepełnosprawnych z Ukrainy. Jednak lista potrzeb nieustannie rośnie.

Niedziela małopolska 12/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Anna Bandura/Niedziela

Wolontariusze chcą pomóc każdej niepełnosprawnej osobie uciekającej przed wojną na Ukrainie

Wolontariusze chcą pomóc każdej niepełnosprawnej osobie uciekającej przed wojną na Ukrainie

W sytuacji zagrożenia wojną osoby niepełnosprawne mają mniejsze szanse na przeżycie – mówi członkini Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół KLIKA Grażyna Aondo-Akaa, która już trzeciego dnia po wybuchu wojny na Ukrainie we współpracy z Kliką utworzyła w Krakowie punkt koordynacyjny dla uchodźców z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Krok po kroku

Przy ul. Estery 3 na krakowskim Kazimierzu piętrzą się pudła. Jeszcze do niedawna były w nich transportowane wózki inwalidzkie, łóżka rehabilitacyjne i inny specjalistyczny sprzęt. Wolontariusze codziennie w godz. 15-18 pozostają do dyspozycji osób potrzebujących. Segregują dary i pomagają przyjeżdżającym do Polski ukraińskim rodzinom. – Organizujemy transport, zakwaterowanie, sprzęt medyczny, leki, pomoc prawną i psychologiczną, a także załatwiamy każdą inną sprawę wynikającą z potrzeb osób z niepełnosprawnością – mówi p. Grażyna.

W przedsięwzięcie bezpośrednio zaangażowało się już kilkadziesiąt osób. Ich liczba ciągle rośnie. Grupa facebookowa Koordynacja wsparcia dla ukraińskich uchodźców z niepełnosprawnością KRAKÓW liczy ponad 300 użytkowników. Wśród nich jest Bartosz Remin: – Poruszając się na wózku inwalidzkim, mam możliwość wyobrażenia sobie, jaki to jest ciężar dla osób niepełnosprawnych uciekać przez granicę, znaleźć sobie miejsce w nowym państwie. Staramy się pomóc każdej osobie niepełnosprawnej i jej rodzinie. Pomoc niosą pełnosprawni i niepełnosprawni członkowie oraz przyjaciele stowarzyszenia Klika. Jedni na miejscu np. w punkcie, inni zdalnie, dzwoniąc, obsługując media społecznościowe, szukając noclegów. Każdy z nich jest na wagę złota.

Potrzeby

Wśród najpilniejszych spraw znajduje się znalezienie miejsca, w którym jednocześnie mogłoby zamieszkać 5-8 osób niepełnosprawnych z rodzinami. – Zwracamy się do ludzi dobrej woli, którzy posiadają taki dom. Szukamy spokojnego miejsca, nie wielkiej, miejskiej hali, bo taka nie jest dobrą przestrzenią do wypoczynku np. dla autystycznego dziecka. One mają specyficzne potrzeby. W takim domu chcielibyśmy też móc prowadzić swoje biuro. Na początek nieodpłatnie, a w dalszej perspektywie za opłatą – wskazuje p. Grażyna.

Reklama

Jak informuje inicjatorka punktu wsparcia, poszukiwani są też tzw. przewodnicy rodzin, którzy będą prowadzić sprawy uchodźców. – Taka osoba pozostaje w kontakcie z koordynatorami odpowiedzialnymi za mieszkania, transport czy leki. Zbiera informacje i informuje rodzinę o przebiegu jej spraw. Odpowiada na aktualne potrzeby uchodźców – dodaje wolontariuszka.

Możesz pomóc

Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół KLIKA można wesprzeć finansowo i rzeczowo. Szczegóły, w tym numer konta bankowego, na które można przelewać środki z dopiskiem „Ukraina”, znajdują się na stronie www.klikakrakow.pl. Możliwy jest kontakt telefoniczny w godz. 15-18 pod numerem 533 149 047 oraz mailowy: estery.ua@gmail.com.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski ksiądz z Charkowa: Do końca życia będę pamiętał każdy dzień wojny

Do końca życia będę pamiętał każdy dzień wojny na Ukrainie – jak on wyglądał, co się działo, jakie były emocje i strach – przyznał dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz, który w rozmowie z PAP opisał aktualną sytuację w mieście.

Pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz posługuje we wschodniej Ukrainie od 2006 roku. Jest dyrektorem Caritas-Spes-Charków, wikariuszem w parafii katedralnej w Charkowie. PAP udało się z nim porozmawiać telefonicznie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję