Reklama

Niedziela Lubelska

W niewoli Maryi

Wśród wielu zadań, jakie podejmuje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, jest popularyzacja życia i dzieła patrona bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Niedziela lubelska 12/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Civitas Christiana

Ewa Kamińska

Uczestnicy spotkania

Uczestnicy spotkania

Lubelski oddział stowarzyszenia zorganizował 5 marca spotkanie z dr. Robertem Zadurą, historykiem, autorem książek, filmów i artykułów ukazujących historię Kościoła w XX wieku. Gospodarzami spotkania byli ks. Antoni Socha, proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie, wraz z członkami Koła Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia. Wydarzenie przygotowano w ramach „Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego”, projektu realizowanego z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030.

Maryjna duchowość

Robert Zadura w prelekcji pt. „Multimedialna biografia Prymasa Wyszyńskiego” w ciekawy sposób przybliżył postać błogosławionego. Dzięki dynamicznej prezentacji można było zapoznać się nie tylko z życiorysem Prymasa Tysiąclecia, ale także z jego rozwojem i dojrzewaniem do podjęcia odpowiedzialnych zadań w Kościele. Ukazując drogi edukacji kard. Wyszyńskiego i pogłębiania zainteresowań, przede wszystkim dotyczących katolickiej nauki społecznej, autor przedstawił tło historyczne oraz postaci, które wpłynęły na jego misję służby ludziom i Kościołowi. Podkreślił rolę domu rodzinnego, kolebki żywej wiary oraz umiłowania ziemi ojczystej.

Wskazując trudności – słabe zdrowie, wczesna śmierć matki, czas wojen i komunizmu – Zadura zwrócił uwagę na rolę Maryi w życiu bł. kard. Wyszyńskiego. – Strata mamy będzie nieustannie powracała. Jednocześnie tę pustkę wypełni duchowa adopcja Najświętszej Maryi Panny – podkreślił prelegent. Jak wskazał, przyszły prymas święcenia kapłańskie otrzymał 3 sierpnia 1924 r., w dniu swoich urodzin, tak związanych z matką, do tego w kaplicy Matki Bożej. Prymicyjną Mszę odprawił dwa dni później, w dniu Matki Bożej Śnieżnej, w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Ingres do katedry lubelskiej odbył się 26 maja 1946 r., w Dniu Matki. – Jestem przekonany, że młody biskup lubelski tego dnia szczególnie myślał o swojej mamie – powiedział Zadura. Ogromne zaangażowanie bp. Wyszyńskiego w odbudowę diecezji lubelskiej oraz aktywność w Episkopacie docenił papież Pius XII, mianując go prymasem Polski. Bulla nominacyjna została podpisana 16 listopada, w uroczystość Matki Bożej Ostrobramskiej. Biskup Wyszyński podjął się trudnego zadania po wahaniach, gdyż był to czas, kiedy cała energia państwa komunistycznego nakierowana była na zniszczenie Kościoła katolickiego i wiary w Polsce. Dzięki jego umiejętnościom dyplomatycznym, a jednocześnie nieugiętej postawie w sprawie pryncypiów, przeprowadził Kościół przez czas stalinizmu, choć przypłacił to trzyletnim uwięzieniem. W najtrudniejszym czasie, 8 grudnia 1953 r., w Stoczku Warmińskim oddał się w całkowitą niewolę Maryi.

Reklama

W przyjaźni ze świętymi

– Wraca do nas jego niezwykła duchowość Maryjna, taka prosta, matczyna, delikatna, która leży u podstaw sukcesu wielkich Polaków: św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Jerzego Popiełuszki i wielu innych wspaniałych kapłanów – powiedział dr Zadura. Przypomniał słowa Jana Pawła II, że „bez Prymasa Wyszyńskiego nie byłoby papieża z Polski”. Kardynał umierając, ofiarował swoje życie za Jana Pawła II, bliskiego śmierci po zamachu 13 maja 1981 r. Zmarł 28 maja, a jego pogrzeb zgromadził miliony wiernych. – Nie ma lepszej szczepionki przeciwko atakowi na Kościół niż Eucharystia i świadectwo życia świętych. Nikt i nic nam tego nie zabierze. Warto się z nimi zaprzyjaźnić, poznawać ich życie, czerpać ze skarbca, na którym zbudowana jest nasza Ojczyzna – powiedział gość. Spotkanie zakończyło się modlitwą o pokój przy relikwiach bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W kościele św. Urszuli Ledóchowskiej każdego 28. dnia miesiąca o godz. 18.00 jest odprawiana Msza św. dziękczynna za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia z prośbą o pokój na świecie.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy finalistów 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej z archidiecezji częstochowskiej

Po niezwykle zaciętej rywalizacji i siedmiu rundach dogrywki zwyciężyła Paulina Rychlik z Zespołu Szkół w Koziegłowach. II miejsce zajęła Kamila Paluch z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie, a III Artur Kałużny z Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Teodora Kubiny prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu. To oni reprezentować będą archidiecezję częstochowską w finale ogólnopolskim.

Jasna Góra została włączona w etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. 2 października, tak jak w całym kraju, i tu, z udziałem uczniów szkół średnich, odbyła się część ustna zmagań, której celem było wyłonienie trzech reprezentantów diecezji na ostateczny finał konkursu. Organizowany już po raz 24. przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” konkurs ze względu na pandemię odbywa się głównie on-line.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję