Reklama

Niedziela Wrocławska

Historia Elżbietańskich Męczenniczek – przerażająco aktualna!

Już tylko trzy miesiące dzielą nas od beatyfikacji Elżbietańskich Męczenniczek – pierwszej w powojennej historii Wrocławia.

Niedziela wrocławska 12/2022, str. IV

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry elżbietanki

Archiwum Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety

Siostra Maria Paschalis Jahn i IX Towarzyszek to ofiary żołnierzy radzieckich. Ich beatyfikacja odbędzie się we wrocławskiej katedrze 11 czerwca o godz. 11. Już prawie od roku trwają przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia.

Beatyfikacja na dziś

Od września w katedrze odbywa się dziewięciomiesięczna nowenna – w każdy trzeci wtorek miesiąca elżbietanki zapraszają na nabożeństwo eucharystyczne i Mszę św. w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji i jej trwałych owoców. Siostry odwiedzają też parafie archidiecezji, przybliżając życie męczenniczek. – Kiedy jeździmy po parafiach wygłaszamy prelekcje, rozdajemy ulotki, pokazujemy wystawę o męczenniczkach czy zachęcamy do lektury książki o. Zdzisława Kijasa Dziesięć panien mądrych. Siostry nie są dobrze znane, więc staramy się ludziom przybliżyć nasze męczenniczki – tłumaczy s. Ignacja Lamcha ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. I dodaje: – Jeżeli nasza archidiecezja nie pozna męczenniczek, to utrudnione będzie przyjęcia daru beatyfikacji. Kiedy je odkrywamy, wtedy stają się bardziej żywe, bliższe. A to, jak aktualne ich przesłanie stało się w ostatnim czasie, aż szokuje. Nasze siostry wszystkie zginęły w 1945 r., czyli prawie 80 lat temu. Zginęły z rąk Armii Czerwonej dokonującej mordów, gwałtów, grabieży. Dziś patrzymy na Ukrainę, gdzie już pojawiły się informacje, że Rosjanie nie tylko strzelają, bombardują, ale też zaczęły się gwałty, ofiary przemocy wśród kobiet – historia się powtarza. W tym czasie przez beatyfikację elżbietańskich męczenniczek Bóg mówi nam: są kobiety konsekrowane, które w czasie wojny walczyły o godność, o dochowanie czystości, które nie zostawiły ludzi sobie powierzonych. One nam pokazują, że można być wiernym Jezusowi i ludziom. Bóg, przez Kościół, daje świętych odpowiednich na dany czas. Elżbietańskie męczenniczki są osobami, które naprawdę mogą nam dziś towarzyszyć i wspierać w modlitwie o pokój, o zachowanie kobiecej godności – w tym momencie szczególnie w Ukrainie.

Reklama

Święto nas wszystkich

Oprócz duchowych trwają także bezpośrednie przygotowania do beatyfikacji. W czerwcu czekają nas trzy dni świąt. 10 czerwca w piątek wieczorem w kościele Świętego Krzyża odbędzie się oratorium ks. Bartłomieja Kota Mysteria Lucis. Elżbietanki zapraszają chętne osoby do chóru, który będzie śpiewał nie tylko podczas oratorium, ale także podczas Mszy św. beatyfikacyjnej. – Przyjmujemy osoby do 40 r.ż. Próby będą się odbywały w naszym klasztorze na Ostrowie Tumskim. Zapisy i szczegóły na www.facebook.com/events/427166502499034/?ref=newsfeed. Do pomocy zachęcamy również wolontariuszy – mówi s. Ignacja.

Aby wszyscy mogli wziąć udział w beatyfikacji, której 11 czerwca dokona w imieniu Ojca Świętego kard. Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przed katedrą zostaną ustawione telebimy z dobrym nagłośnieniem. Już w sobotę wieczorem w Hali Stulecia odbędzie się wielkie dziękczynienie Bogu za dar nowych błogosławionych „Wierne Miłości”. Darmowe wejściówki na koncert będą rozdawane w parafiach. Oprócz części muzycznej będzie także okazja do modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. – Nie tylko koncert, ale całość świętowania beatyfikacji, razem z Archidiecezją Wrocławską i Zgromadzeniem Sióstr św. Elżbiety, współorganizuje Miasto Wrocław. To jest święto nas wszystkich, całej archidiecezji i Wrocławia – podkreśla s. Ignacja.

Klamra spinająca ten wyjątkowy czas to Msza dziękczynna w niedzielę 12 czerwca o godz. 11.30 pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego.

W przygotowaniu jest też obraz beatyfikacyjny męczenniczek: – Maluje go s. Felicyta Szewczyk, elżbietanka, która namalowała obraz na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Wizerunek będzie wisiał w katedrze po prawej stronie głównego ołtarza. Dużych rozmiarów, aby był widoczny dla uczestników liturgii.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Elżbietańskie męczenniczki

Niedziela wrocławska 48/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

wystawa

katedra wrocławska

siostry elżbietanki

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Wystawę przygotowała s. Felicyta

Wystawę przygotowała s. Felicyta

We wrocławskiej katedrze otwarta została wystawa, która ma przygotować wiernych do beatyfikacji sióstr męczenniczek.

Chciałabym wszystkich zachęcić do obejrzenia wystawy obejmującej w skrócie życie, działalność i okoliczności śmierci naszych sióstr elżbietanek, które zginęły w 1945 r. na terenie Dolnego Śląska i Śląska Górnego. Dzisiejszy człowiek, pędzący za doczesnością, potrzebuje wzorów i przykładów, które pokażą, że najważniejszą sprawą jest poznanie Boga i Jego miłość do ludzi. Takim wzorem są siostry elżbietanki – mówi s. Miriam, postulatorka procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym. – Zachęcam, aby przez wstawiennictwo sióstr męczenniczek modlić się o powrót wartości chrześcijańskich w naszej ojczyźnie, o zgodę i jedność w rodzinach, wzrost wiary w naszym życiu. Szczególnie módlmy się za młodych, aby ukochali czystość, dzisiaj tak deptaną i wyśmiewaną – podkreśla s. Miriam.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy kartuz

Święty Brunon – założyciel zakonu kartuzów, jednego z najsurowszych zakonów istniejących do dziś w Kościele, wybrał charyzmat milczenia, samotności i ciszy.

O zakonie kartuzów usłyszeliśmy zapewne dzięki filmowi Wielka cisza. Kim był jego założyciel? Brunon urodził się w Kolonii i pochodził ze znamienitej rodziny. Uczył się m.in. w szkole katedralnej w Reims, a także w Tours. Około 1055 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok później biskup Reims – Manasses I powołał Brunona, aby prowadził tam szkołę katedralną. Trwało to ok. 20 lat (1056-75). Wychował wielu wybitnych mężów owych czasów. W 1080 r. zaproponowano mu biskupstwo, nie przyjął jednak tej godności. Udał się do opactwa cystersów w Seche-Fontaine, by poddać się kierownictwu św. Roberta. Po pewnym czasie opuścił klasztor i w towarzystwie ośmiu uczniów udał się do Grenoble. Tam św. Hugo przyjął swojego mistrza z wielką radością i jako biskup oddał mu w posiadanie pustelnię, zwaną Kartuzją. Tutaj w 1084 r. Brunon urządził klasztor, zbudowany też został skromny kościółek. Klasztor niebawem tak się rozrósł, że otrzymał nazwę „Wielkiej Kartuzji” (La Grande Chartreuse). W 1090 r. Brunon został wezwany do Rzymu przez swojego dawnego ucznia – papieża bł. Urbana II na doradcę. Zabrał ze sobą kilku towarzyszy i zamieszkał z nimi przy kościele św. Cyriaka. Wkrótce, w 1092 r., w Kalabrii założył nową kartuzję, a w pobliskim San Stefano in Bosco Bruno stworzył jej filię. Tam zmarł. Kartuzję w Serra San Bruno odwiedził w 1984 r. św. Jan Paweł II. Uczynił to również Benedykt XVI 9 października 2011 r. W słowie do kartuzów podkreślił wówczas znaczenie charyzmatu milczenia we współczesnym świecie. Charyzmat kartuzji – powiedział – sprawia, że „człowiek wycofując się ze świata, poniekąd «eksponuje się» na rzeczywistość w swej nagości, eksponuje się na tę pozorną pustkę, aby doświadczyć Pełni, obecności Boga, Rzeczywistości najbardziej realnej, jaka istnieje, i która wykracza poza wymiar zmysłowy”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: Są obszary, gdzie stanowisko europejskie mogłoby być bardziej spójne i zdecydowane

2022-10-06 19:06

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Malta

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Domenic Aquilina

Są obszary, gdzie stanowisko europejskie mogłoby być bardziej spójne i zdecydowane, niż jest to obecnie; gdyby tak się stało, można by skuteczniej wesprzeć obronę Ukrainy i jej polityczną pozycję - podkreślał w czwartek na spotkaniu Grupy Arraiolos prezydent Andrzej Duda.

W czwartek w stolicy Malty odbyło się spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos. Gospodarz 17. spotkania, prezydent Malty George Vella relacjonował, że głównymi tematami spotkania w Valletcie były: rola UE w obliczu wyzwań i zagrożeń przed nią stojącymi, wojna na Ukrainie i jej skutki w sektorze energetycznym oraz destabilizujący wpływ wojny na europejskie gospodarki. W tym kontekście Vella ponownie potępił „nieusprawiedliwioną i niewybaczalną wojnę na Ukrainie wywołaną przez Rosję”. Prezydenci – jak przekazał – mówili również o odwadze i determinacji kobiet w Iranie, walczących o podstawowe prawa i wolności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję