Reklama

Niedziela Wrocławska

Historia Elżbietańskich Męczenniczek – przerażająco aktualna!

Już tylko trzy miesiące dzielą nas od beatyfikacji Elżbietańskich Męczenniczek – pierwszej w powojennej historii Wrocławia.

Niedziela wrocławska 12/2022, str. IV

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry elżbietanki

Archiwum Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety

Siostra Maria Paschalis Jahn i IX Towarzyszek to ofiary żołnierzy radzieckich. Ich beatyfikacja odbędzie się we wrocławskiej katedrze 11 czerwca o godz. 11. Już prawie od roku trwają przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia.

Beatyfikacja na dziś

Od września w katedrze odbywa się dziewięciomiesięczna nowenna – w każdy trzeci wtorek miesiąca elżbietanki zapraszają na nabożeństwo eucharystyczne i Mszę św. w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji i jej trwałych owoców. Siostry odwiedzają też parafie archidiecezji, przybliżając życie męczenniczek. – Kiedy jeździmy po parafiach wygłaszamy prelekcje, rozdajemy ulotki, pokazujemy wystawę o męczenniczkach czy zachęcamy do lektury książki o. Zdzisława Kijasa Dziesięć panien mądrych. Siostry nie są dobrze znane, więc staramy się ludziom przybliżyć nasze męczenniczki – tłumaczy s. Ignacja Lamcha ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. I dodaje: – Jeżeli nasza archidiecezja nie pozna męczenniczek, to utrudnione będzie przyjęcia daru beatyfikacji. Kiedy je odkrywamy, wtedy stają się bardziej żywe, bliższe. A to, jak aktualne ich przesłanie stało się w ostatnim czasie, aż szokuje. Nasze siostry wszystkie zginęły w 1945 r., czyli prawie 80 lat temu. Zginęły z rąk Armii Czerwonej dokonującej mordów, gwałtów, grabieży. Dziś patrzymy na Ukrainę, gdzie już pojawiły się informacje, że Rosjanie nie tylko strzelają, bombardują, ale też zaczęły się gwałty, ofiary przemocy wśród kobiet – historia się powtarza. W tym czasie przez beatyfikację elżbietańskich męczenniczek Bóg mówi nam: są kobiety konsekrowane, które w czasie wojny walczyły o godność, o dochowanie czystości, które nie zostawiły ludzi sobie powierzonych. One nam pokazują, że można być wiernym Jezusowi i ludziom. Bóg, przez Kościół, daje świętych odpowiednich na dany czas. Elżbietańskie męczenniczki są osobami, które naprawdę mogą nam dziś towarzyszyć i wspierać w modlitwie o pokój, o zachowanie kobiecej godności – w tym momencie szczególnie w Ukrainie.

Reklama

Święto nas wszystkich

Oprócz duchowych trwają także bezpośrednie przygotowania do beatyfikacji. W czerwcu czekają nas trzy dni świąt. 10 czerwca w piątek wieczorem w kościele Świętego Krzyża odbędzie się oratorium ks. Bartłomieja Kota Mysteria Lucis. Elżbietanki zapraszają chętne osoby do chóru, który będzie śpiewał nie tylko podczas oratorium, ale także podczas Mszy św. beatyfikacyjnej. – Przyjmujemy osoby do 40 r.ż. Próby będą się odbywały w naszym klasztorze na Ostrowie Tumskim. Zapisy i szczegóły na www.facebook.com/events/427166502499034/?ref=newsfeed. Do pomocy zachęcamy również wolontariuszy – mówi s. Ignacja.

Aby wszyscy mogli wziąć udział w beatyfikacji, której 11 czerwca dokona w imieniu Ojca Świętego kard. Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przed katedrą zostaną ustawione telebimy z dobrym nagłośnieniem. Już w sobotę wieczorem w Hali Stulecia odbędzie się wielkie dziękczynienie Bogu za dar nowych błogosławionych „Wierne Miłości”. Darmowe wejściówki na koncert będą rozdawane w parafiach. Oprócz części muzycznej będzie także okazja do modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. – Nie tylko koncert, ale całość świętowania beatyfikacji, razem z Archidiecezją Wrocławską i Zgromadzeniem Sióstr św. Elżbiety, współorganizuje Miasto Wrocław. To jest święto nas wszystkich, całej archidiecezji i Wrocławia – podkreśla s. Ignacja.

Klamra spinająca ten wyjątkowy czas to Msza dziękczynna w niedzielę 12 czerwca o godz. 11.30 pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego.

W przygotowaniu jest też obraz beatyfikacyjny męczenniczek: – Maluje go s. Felicyta Szewczyk, elżbietanka, która namalowała obraz na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Wizerunek będzie wisiał w katedrze po prawej stronie głównego ołtarza. Dużych rozmiarów, aby był widoczny dla uczestników liturgii.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odkryj powołanie! Challenge z elżbietankami

[ TEMATY ]

powołanie

siostry elżbietanki

challenge

Siostry Elżbietanki Cieszyńskie

Siostry zapraszają na challenge.

 Siostry zapraszają na challenge.

Tego jeszcze nie było! Siostry elżbietanki cieszyńskie zapraszają na challenge z elżbietankami. Proponują cykl wtorkowych spotkań „Podejmij WYZWANIE, odkryj POWOŁANIE!”, podczas których osoby rozeznające swoją drogę życiową będą mogły zadzwonić do sióstr i porozmawiać o powołaniu.

– Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać głos Pana Boga w swoim życiu. Rozważają, co z ich powołaniem, jaki jest Boże plan dla ich życia. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, w każdy wtorek od godz. 19 do godz. 20 chcemy dać każdemu chętnemu możliwość spotkania się z nami poprzez wideorozmowę, spotkanie online. Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach trudno jest się spotkać. A osobom z różnych stron Polski trudno by było przyjechać na godzinę spotkania do Cieszyna. Chcemy towarzyszyć każdemu odkrywającemu swoje powołanie, dlatego zaproponowałyśmy spotkania online – mówi s. Tarsycja Bielicka CEOF – elżbietanka cieszyńska.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję