Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Bratnia modlitwa o pokój

Stajemy przy was, jesteśmy z wami, dla was otwieramy nasze serce, bo pokój zaczyna się w sercu każdego z was – powiedział bp Marian Rojek w parafii konkatedralnej w Lubaczowie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2022, str. VI

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Adam Łazar

Ewangelia wybrzmiała w języku polskim i ukraińskim

Ewangelia wybrzmiała w języku polskim i ukraińskim

Podczas Eucharystii 5 marca licznie zgromadzeni kapłani i wierni pod przewodnictwem pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Mariana Rojka, prosili Boga o ustanie wojny, a także o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy bezinteresownie pomagają uchodźcom.

– Gromadzimy się w lubaczowskiej konkatedrze, u stóp naszej Pani Łaskawej na Eucharystii, która ma szczególną intencję – jest to modlitwa o pokój na Ukrainie, w Polsce i na świecie. Gromadzimy się jako ludzie wiary i nadziei. Wiary w Bożą miłość, Bożą moc, że Pan Bóg może to wszystko przemienić i odmienić. By zakończył się ten okrutny czas, który od kilku dni trwa na ukraińskiej ziemi. Ludzie pozostawiają swoje domy, dobytek całego życia, najbliższych, uciekają na polską ziemię, by chronić swoje życie i dzieci. Pozostawiają mężów i synów, by bronili ojczyzny. Toczą walkę z rosyjskim najeźdźcą o wolność. Będziemy się modlić o to, byśmy w tej dobroci i życzliwości oraz w tym niesieniu pomocy nie ustali – powiedział przed rozpoczęciem Eucharystii ks. kan. Andrzej Stopyra. Następnie poprosił pasterza diecezji o przewodnictwo Eucharystii.

Wojna tuż za progiem

Odczytana podczas Eucharystii Ewangelia wybrzmiała po polsku i ukraińsku. W homilii bp Marian Rojek powiedział: – Wydawało się nam, że dobrodziejstwo pokoju na tej ziemi, na której żyjemy od 75 lat jest niczym nie zagrożone. Że wojna jest gdzieś indziej, daleko, ale nie u nas, w pobliżu naszej granicy. Myśleliśmy, że „wsi spokojna”, a okazuje się, że wojna jest za naszym progiem. Ludzie są mordowani, uciekają przed śmiercią, przed najeźdźcą, aby pośród Polaków ratować swoje życie – wskazał. Biskup wiele uwagi poświęcił budowaniu pokoju w naszym życiu. – Nie ma go w niektórych rodzinach, w których panuje przemoc. W sąsiedztwie, miejscach pracy, gdzie tyle ludzi skłóconych, zawistnych, nie rozmawiających ze sobą, gdzie panuje lodowate milczenie, nie ma chęci do przebaczenia – podkreślił.

Reklama

Uczyć się od Maryi

Pasterz diecezji podziękował także za hojność serc i życzył, by wystarczyło jej na długi czas. – Dziękuję naszym rodakom, ludziom naszej diecezji za to, że to, co od Boga otrzymali, tym się dzielą z potrzebującymi, aby uciekającym przed wrogiem dać to, co im najbardziej potrzebne. Myślenie o sobie, niszczy pokój między braćmi. Tak długo nie będzie pokoju, jak długo ludzie zatrzymują dla siebie to, co Bóg przywidział dla wszystkich. Stajemy przy was, jesteśmy z wami, dla was otwieramy nasze serce, bo pokój zaczyna się w sercu każdego z was. Niech Bóg napełnia nasze puste dłonie, abyśmy mieli czym się dzielić. Byśmy mogli dzielić się pokojem, dobrem, miłością i miłosierdziem. Tej umiejętności niech nas uczy Boża Matka, Królowa Pokoju. Niech nas uczy tego Lubaczowska Pani Łaskawa – powiedział biskup na zakończenie homilii.

Pod koniec Mszy św. słowa podziękowania i wdzięczności skierował do biskupa i kapłanów za umocnienie duchowe w tych trudnych czasach oraz do Lubaczowian i ludzi dobrego serca za spontaniczne podjęcia się udzielenia pomocy uchodźcom z Ukrainy – starosta lubaczowski Zenon Swatek. Uczynił to także proboszcz greckokatolickiej parafii św. Mikołaja w Lubaczowie ks. Krzysztof Błażejewski, kończąc swoje słowa modlitwą po ukraińsku. Modlitwie po polsku do Matki Bożej Łaskawej i św. Michała Archanioła przewodniczył proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra.

Modlitewne nabożeństwo o pokój na Ukrainie zakończyło się odśpiewaniem Suplikacji i pasterskim błogosławieństwem udzielonym przez pasterza diecezji.

2022-03-15 11:48

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Potrzebna modlitwa o pokój

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

modlitwa o pokój

ks. Mirosław Benedyk

Biskup senior w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej, Uzdrowienia Chorych

Biskup senior w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej, Uzdrowienia Chorych

Szczególna intencja - o pokój – towarzyszyła czcicielom Matki Bożej Świdnickiej, podczas cotygodniowej Mszy św. w katedrze, pod przewodnictwem bp Ignacego Deca.

Rozpoczynając Eucharystię we wtorek 15 lutego, biskup senior diecezji świdnickiej nawiązał do listu abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, wystosowanego do siedmiu zwierzchników Kościołów chrześcijańskich w Rosji i na Ukrainie, a także w Polsce, cytując zdanie: „Połączmy duchowy wysiłek wyznawców Chrystusa różnych wyznań wspólnie zanosząc gorącą modlitwę do tego który sam jest pokojem, aby zażegnać widmo kolejnej wojny w naszym regionie”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję