Reklama

Kościół

Radio, które założył święty

Radio Niepokalanów – najstarsza katolicka rozgłośnia w Polsce. Pierwsze prywatne radio w naszym kraju. Jedyne franciszkańskie radio w Europie. Tak często określa się Radio Niepokalanów.

Niedziela Ogólnopolska 13/2022, str. 42-43

[ TEMATY ]

Niepokalanów

św. Maksymilian Maria Kolbe

Archiwum prywatne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystkie powyższe określenia są prawdziwe, ale nie w pełni oddają, czym Radio Niepokalanów rzeczywiście jest. Warto przypomnieć jego historię, misję i świadectwa słuchaczy oraz przybliżyć ideę rozgłośni, w której ciągle żywy jest duch jej założyciela – św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Początki

Mimo że pierwsze wzmianki o radiu odnajdujemy w listach o. Maksymiliana pochodzących z 1930 r., stację nadawczą udało się uruchomić dopiero 8 lat później. Pierwsza próbna audycja została wyemitowana 8 grudnia 1938 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Data ta doskonale odzwierciedla zamierzenia założyciela – radio miało służyć Niepokalanej, być Jej własnością, podobnie jak inne dzieła zapoczątkowane przez o. Kolbego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wybuch wojny, której ofiarą był także o. Maksymilian, a następnie okres Polski Ludowej sprawiły, że Radio Niepokalanów zamilkło na wiele lat. Święty Maksymilian, jeszcze przed wojną, wierzył jednak, że nadejdą lepsze czasy dla jego rozgłośni. W liście do ówczesnego generała zakonu napisał: „Nasza Stacja Radiowa, która w dniu święta Niepokalanej roznosiła Jej chwałę na falach eteru po całym świecie, teraz ze względu na atak czynników antykatolickich milczy, lecz Niepokalana bez wątpienia w końcu odniesie zwycięstwo”. Czyżby proroctwo? historia pokazuje, że tak!

Reaktywacja

Był rok 1995, gdy po 57 latach przerwy w nadawaniu Radio Niepokalanów wznowiło działalność. Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych otrzymała koncesję na emisję lokalnego programu radiowego o charakterze społeczno-religijnym. Pierwsza audycja po reaktywacji rozgłośni została nadana 1 marca 1995 r. Od tego dnia Radio Niepokalanów działa nieprzerwanie do dziś.

Radio Niepokalanów dziś

Radio Niepokalanów znajduje się w tym samym miejscu, które przeznaczył dla niego św. Maksymilian. Budynek został rozbudowany, dzięki czemu pracownicy i goście rozgłośni mają do dyspozycji więcej pomieszczeń, w tym kaplicę radiową.

Reklama

Nadajemy na obszarze dwóch województw: mazowieckiego zachodniego – na częstotliwości 102,7 FM oraz łódzkiego – na 98,6 FM, a także na całym świecie za pośrednictwem internetu – www.radioniepokalanow.pl . Nasza aktywność obejmuje także stronę internetową oraz media społecznościowe, które pozwalają nam docierać do nowych środowisk i pozyskiwać nowych słuchaczy.

„Jakby Niepokalana mówiła przez Was”

„To najpiękniejsze radio pod słońcem. Włączając Was, to tak, jakby Niepokalana mówiła przez Was. To tutaj usłyszałem po raz pierwszy, kto to Maryja, to tutaj poznałem i poznaję ojca Maksymiliana Kolbego, słyszę audycje na żywo, które podnoszą mnie na duchu”– napisał nasz słuchacz, p. Michał, z okazji 83. rocznicy powstania Radia Niepokalanów, obchodzonej w grudniu 2021 r.

„Jest tam wszystko, czego naucza Kościół: Msza św., rekolekcje, wyjaśnianie prawd wiary. Radio nie prowadzi rozmów politycznych, jedyną polityką jest droga do Boga przez Maryję” – pisze z kolei p. Andrzej.

To bardzo ważne głosy, które dobrze charakteryzują program i charakter stacji. Radio Niepokalanów kontynuuje myśl św. Maksymiliana. Gdy zakładał stację radiową, pragnął docierać do jak największej rzeszy odbiorców, by w ten sposób zdobywać świat dla Chrystusa przez Niepokalaną. Dziś misja Radia Niepokalanów jest taka sama. Wciąż pragniemy, by najwięcej do powiedzenia miała tu Maryja. Jej wołanie – m.in. o: modlitwę różańcową, praktykowanie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, słuchanie słów Jej Syna – jest nam bliskie. Wokół postaci Matki Bożej i tego, co pragnie nam przekazać, budujemy swój program radiowy. Treści, które przekazujemy, są uniwersalne i sprawiają, że mamy słuchaczy nie tylko z okolic Niepokalanowa, ale z całej Polski i ze świata.

Radio Niepokalanów jest także zaczątkiem wielu nawróceń oraz miejscem formacji ludzi ugruntowanych w wierze. Świadczą o tym przykłady naszych słuchaczy. Wiara rodzi się przecież ze słuchania. Forma radia pozwala – niemalże przy okazji, nie odrywając ludzi od ich codziennych prac – dotykać serca i budzić wiarę.

Reklama

Najważniejsze zadania

Ojciec Maksymilian był zafascynowany nowinkami technicznymi. Według niego, w pierwszej kolejności powinny one być wykorzystane w działalności apostolskiej. Mówił: Możemy wybudować wiele kościołów, ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów, te kościoły będą puste. Wyróżniał się przedziwną intuicją – wiedział, że nowoczesne środki komunikacji, czyli media, są potrzebne do ewangelizacji. W przeciwnym razie „zagłuszą” nas ci, którym Bóg nie jest potrzebny, albo ci, którzy obrażają Boga, Maryję, świętych i jawnie walczą z wiarą i tradycją katolicką.

Jednocześnie wielu świętych, a także współczesnych duchownych podkreśla, że duchowość Maryjna to duchowość najbardziej bezpieczna – taka, która nigdy nie zwiedzie na duchowe manowce. Szerzenie tej właśnie duchowości to jedno z najważniejszych zadań Radia Niepokalanów.

W retorykę rozgłośni doskonale wpisuje się także franciszkańskie zawołanie „Pokój i Dobro”. Podkreślają to często słuchacze, którzy zauważają, że niepokalanowska rozgłośnia wyróżnia się na tle innych stacji radiowych przedziwnym spokojem. To fala, która daje pokój i pomaga się wyciszyć w codziennym, dość hałaśliwym świecie. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach, kiedy z każdej strony zalewają nas fale złych informacji. Afery polityczne, katastrofy, przestępstwa, nieszczęścia – to tematy, które najczęściej pojawiają się w mediach komercyjnych. Misją Radia Niepokalanów jest głoszenie tego, co dobre; pokazywanie, jak można mądrze pomagać potrzebującym. Chcemy, by ludzie w swoich domach usłyszeli, jak wiele dobra dzieje się na świecie – dobra, o którym świat milczy, skupiając się na tym, co krzykliwe. Pragniemy zwyciężać zło, powiększając dobro.

„Nie gaście ducha św. Maksymiliana!” – wołał w 1952 r. w Niepokalanowie bł. Stefan Wyszyński. Radio Niepokalanów to właśnie duch św. Maksymiliana. To miejsce, gdzie w sercach wielu ludzi jego plany i pragnienia zdobycia całego świata dla Chrystusa przez Niepokalaną są ciągle żywe. Działalność rozgłośni wpisuje się także w wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji świata. Kapłani w kościele mogą katechizować tych, którzy dobrowolnie do niego przyjdą. Franciszkanie dzięki Radiu Niepokalanów mogą głosić Ewangelię w najdalszych zakątkach świata, nawet tym, którzy do kościoła sami nigdy by nie przyszli.

2022-03-22 13:23

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wracają z tytułem finalisty

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Maria Kolbe

Siedlce

Zespół Szkół w Rzepinie

Archiwum ks. Damiana Wierzbickiego

Pięciu uczniów z Zespołu Szkół w Rzepinie (troje ze Szkoły Podstawowej i dwoje z Liceum) w dniach 19-21 kwietnia wzięło udział w Finale Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o Św. Maksymilianie Kolbe, który odbył się w Siedlcach na Podlasiu.

Przedmiotem olimpiady były wybrane książki o świętym oraz List św. Jakuba i Listy św. Jana. W drodze na finał Olimpijczycy nawiedzili grób błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Wyjazd na finał olimpiady połączyli z wycieczką, podczas której młodzież odwiedziła ważne miejsca jak choćby Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Maryja, ekspert od szczęścia. Diecezjalny dzień skupienia dla kobiet, cz. 1

2024-04-20 13:09

Marzena Cyfert

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

W kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku trwa diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Wpisuje się on w przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Na spotkanie przybyły kobiety z całej archidiecezji.

Otwarcia spotkania dokonali bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i ks. Krystian Charchut, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku. S. Maria Czepiel, elżbietanka i Adriana Kwiatkowska podzieliły się z zebranymi słowem Bożym, które przez kilka dni medytowały. Był to fragment Ewangelii mówiący o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję (Łk 1, 39-56).

CZYTAJ DALEJ

Co to znaczy, że Jezus jest Dobrym Pasterzem?

2024-04-20 16:36

[ TEMATY ]

Ewangelia

KUL

Centrum Heschela KUL

Zazwyczaj, gdy myślimy o Jezusie jako Dobrym Pasterzu, rysuje się przed nami bardzo sielski obraz – Jezus łagodnie trzyma na ramionach owieczkę. Tymczasem chodzi tu o coś innego. Po pierwsze o to, że Jezus utożsamia się z najbardziej pogardzaną grupą społeczną, porównywaną do nieczystych pogan. Po drugie o to, że Jezus naraża swoje życie w obronie owiec - podkreśla ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na IV Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

Beduini to koczownicze plemiona arabskie, które żyją jeszcze na pustynnych i górzystych terenach dawnej Palestyny. Zajmują się głównie wypasem owiec. Zadziwiające, że nawet kilkudziesięcioosobowa grupa Beduinów potrafi posługiwać się sobie tylko zrozumiałym językiem i pielęgnować właściwe im zwyczaje. Żyjąc z dala od miast i większych osiedli, wieczorami zasiadają przy ognisku przed swoimi namiotami, by długo rozmawiać, śpiewać, ale także trzymać straż nocną przy swych stadach. Niekiedy okazuje się to konieczne, gdyż zdarzają się przypadki kradzieży owiec albo ataku wilków. Izraelska prasa co jakiś czas podaje informacje o wzajemnym wykradaniu stad wśród różnych plemion beduińskich albo o ataku dzikich zwierząt. Niejeden pasterz postradał życie w obronie swych stad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję