Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Akcja pomocy dla Ukrainy

W związku z wojną wciąż trwa pomoc dla poszkodowanych. Caritas zorganizowała akcję „Paczka dla Ukrainy”.

Niedziela sosnowiecka 13/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Paczka dla Ukrainy

Ks. Mariusz Karaś

Bp Grzegorz Kaszak wśród pracowników Ośrodka dla uchodźców

Bp Grzegorz Kaszak wśród pracowników Ośrodka dla uchodźców

Ideą akcji było tworzenie gotowej paczki dla rodzin na Ukrainie bądź na miejscu uchodźcom z Ukrainy. Paczkę należało przygotować według konkretnej listy 34 produktów, które były wyszczególnione i dostępne na stronie diecezjalnej. Gotowe paczki dostarczone do parafii zostały przekazane do magazynu Caritas Diecezji Sosnowieckiej w Będzinie.

W schronisku dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej prowadzonym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej przyjęto 26 uchodźców wojennych z Ukrainy. Dotarli oni do Dąbrowy Górniczej w czwartek 10 marca, a pochodzą ze Specjalnego Ośrodka Szkolnego im. Korolenka w Charkowie, w którym uczyły się dzieci słabowidzące i niewidome. Wśród uchodźców przybyłych do schroniska schronienie także znaleźli pracownicy tego ośrodka oraz rodziny z dziećmi w przedziale wiekowym od 2 do 16 lat.

W ramach zbiórki Caritas Diecezji Sosnowieckiej na pomoc dla uciekinierów wojennych zebrano na dzień 11 marca kwotę 853 864 zł 59 gr. Jak zauważono to najprawdopodobniej największa kwota, jaką w historii diecezji sosnowieckiej przekazano dla potrzebujących. Nadal przekazywane są pieniądze od darczyńców. W specjalnym podziękowaniu bp Grzegorz Kaszak napisał: „Za to Wasze ogromne zaangażowanie, ofiarowaną pomoc finansową i rzeczową, udzielone noclegi, za Wasze wspaniałe świadectwo ewangelicznej miłości bardzo Wam dziękuję. Serdeczne „Bóg zapłać” składam Wam za gorliwą modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie”.

Nieustanna modlitwa o pokój i zakończenie wojny zanoszona jest codziennie wspólnie w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz indywidualnie we wspólnotach parafialnych, zakonnych i rodzinnych.

Jak poinformował wicedyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, ks. Łukasz Gładki, szczególne wsparcie prawne dla osób z Ukrainy zaoferowały współpracujące z Caritas Diecezji Sosnowieckiej kancelarie prawne: Okręgowa Rada Adwokacka i Okręgowa Izba Radców Prawnych w Katowicach. Swoją pomocą służyli: Marcin Chowaniec, Alicja Gradowska, Jakub Powroźnik i Zbigniew Dworak. Konsultacje odbywały się telefonicznie lub bezpośrednio pod adresem wskazanym przez prawników, jak i w siedzibie Caritas przy ul. Korczaka 5 w Sosnowcu po wcześniejszym umówieniu.

Reklama

Także Sosnowieckie Seminarium Duchowne włączyło się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Klerycy zaangażowali się w remont nowego budynku Stowarzyszenia „Betlejem”. To tam, po zakończeniu prac, powstanie przestrzeń do zamieszkania i spotykania się społeczności ukraińskiej. – Jako Seminarium i klerycy też chcemy wnieść swój wkład w pomoc uchodźcom wojennym. Pojawiła się więc taka inicjatywa Księdza Biskupa i ks. Mirka Toszy żeby klerycy pomogli swoją pracą fizyczną przygotować tu, w „Betlejem”, mieszkania dla uchodźców. Co robimy? To, co możemy. Zerwaliśmy wszystkie stare deski z podbitki na poddaszu, wybiliśmy jedną ściankę działową, przygotowujemy otwór na drzwi prowadzące w przyszłości na antresolę. Traktuję to też jako element formacji ludzkiej, która jest jednym z najważniejszych aspektów formacji do kapłaństwa. Nie wyobrażam sobie, w takiej sytuacji historycznej i dziejowej, bardzo tragicznej, żeby klerycy nie zaangażowali się w pomoc. Oni są bardzo chętni do pracy. Te młode serca są wrażliwe i chętne do pomagania drugiemu w potrzebie – stwierdził rektor seminarium ks. Konrad Kościk.

W wielu miejscach diecezji, dzięki zaangażowaniu wojewodów województw małopolskiego i śląskiego, prezydentów i burmistrzów miast oraz wolontariuszy i ludzi dobrej woli świadczona jest na różne sposoby pomoc wszystkim, którzy zostali poszkodowaniu w wyniku wojny.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyłącz się do akcji "Paczka dla Ukrainy"

[ TEMATY ]

Caritas

Paczka dla Ukrainy

Karolina Krasowska

- Ta pomoc na Ukrainie jest wciąż bardzo potrzebna - mówi Sylwia Grzyb.

- Ta pomoc na Ukrainie jest wciąż bardzo potrzebna - mówi Sylwia Grzyb.

Przyłącz się do akcji Paczka dla Ukrainy, którą prowadzi Caritas i pomóż nam dostarczyć potrzebującym w Ukrainie żywność i inne niezbędne produkty.

Akcja "Paczka dla Ukrainy" od ponad miesiąca prowadzona jest przez diecezjalną Caritas, a także Caritas w całym kraju. Jest skierowana do osób, które przebywają w Ukrainie i nie mogą stamtąd wyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Ewangelii. Srebrny jubileusz biskupa Mieczysława Cisło

2023-02-03 06:52

Agnieszka Marek

Eucharystii przewodniczył Jubilat

Eucharystii przewodniczył Jubilat

W święto Ofiarowania Pańskiego w archikatedrze lubelskiej odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. - Dziękujemy Panu Bogu za bezcenny dar, jakim jest dla nas życie konsekrowane, wyrastające z wiary i miłości w różnych jego formach i wymiarach. To również dobra okazja, by podziękować za wszelkie dobro, którego doznaliśmy i wciąż doznajemy dzięki modlitwie i pracy sióstr oraz braci z licznych zgromadzeń zakonnych oraz instytutów życia konsekrowanego - powiedział abp Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję