Reklama

Książki

Tajemnice Lwowa

Drugiego tak pięknego i fascynującego miasta ze świecą szukać.

We Lwowie działał polski Michał Anioł baroku, a matematyczni geniusze stworzyli tu szkołę, której ta dziedzina nauki wiele zawdzięcza. W tym mieście mieszkał ostatni alchemik XX wieku – Jan Edward Dunikowski, który eksperymentował z transmutacją nieszlachetnych metali w złoto. Po Dunikowskim ślad zaginął, a wszystkie jego odkrycia do dziś są owiane tajemnicą. To ze Lwowa nadawano najbardziej popularną audycję radiową w przedwojennej Polsce, której gwiazdami byli Szczepcio i Tońcio. Ich piosenka Tylko we Lwowie stała się jednym z najpopularniejszych utworów w ówczesnej Polsce. Te i wiele innych ciekawostek o „mieście lwa” zebrał Mirek Osip-Pokrywka w swojej najnowszej książce Lwów. Przewodnik ilustrowany, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Jedność.

Autor nie poprzestał na zbiorze historyjek i sensacji. Jego przewodnik jest solidnym opracowaniem, które uwzględnia wszystkie walory Lwowa – począwszy od architektury, przez historię miasta, a na kulinariach skończywszy. Osip-Pokrywka zabiera nas na spacery tematyczne po najbardziej atrakcyjnych zakątkach miasta. Zwiedzimy np. Rynek, dzielnicę ormiańską, Wały Hetmańskie, ulicę Akademicką, zobaczymy murale Podzamcza. To pierwsza publikacja poruszająca tę tematykę. Wraz z autorem wejdziemy do urzekających wnętrz katedry łacińskiej, katedry ormiańskiej, Teatru Wielkiego czy Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Książka napisana jest barwnym językiem przez człowieka, który, można rzec, organoleptycznie poznał opisywane przez siebie miejsca. Została bogato zilustrowana fotografiami wykonanymi przez autora w czasie jego ostatniego dwuletniego pobytu we Lwowie. Ten wyjątkowy przewodnik warto mieć na swojej półce, nawet jeśli nie wybieramy się do Lwowa – unikatowe fotografie i barwne opisy przenoszą nas wprost do tego przecudnego miasta, które przez wieki związane było z Polską.

Lwów. Przewodnik ilustrowany
Mirek Osip-Pokrywka
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 376

2022-03-29 12:16

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lwów: Wsparcie dla Domu Miłosierdzia

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Lwów

PGZ

Stoją od lewej: pełnomocnik zarządu PGZ S.A. Magdalena Porwet, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, s. Justyniana, opiekunka Domu Miłosierdzia, prezes PGZ Arkadiusz Siwko, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, małżonka prezesa Jolanta Siwko

Stoją od lewej: pełnomocnik zarządu PGZ S.A. Magdalena Porwet, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, s. Justyniana, opiekunka Domu Miłosierdzia, prezes PGZ Arkadiusz Siwko, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, małżonka prezesa Jolanta Siwko

Dom Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego koło Lwowa otrzymał wsparcie od Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Ci starsi ludzie wiele już wycierpieli. Teraz należy im się godność, szacunek i właściwa opieka –powiedział Arkadiusz Siwko, prezes zarządu PGZ S.A.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zmienia letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum ekologiczne

2023-02-03 11:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zlecił przebudować letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Władze Państwa Watykańskiego poinformowały 2 lutego, że przebudowa ogrodów i budynków nad jeziorem Albano będzie się odbywać w najbliższych miesiącach.

55-hektarowy kompleks służył papieżom jako letnia rezydencja od początku XVII wieku. Oprócz dwóch pałaców i terenów parkowych obejmuje również grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję