Reklama

Niedziela Sosnowiecka

To dar dla diecezji

Ten dom jest darem dla diecezji – mówił abp Mieczysław Mokrzycki podczas otwarcia i poświęcenia Domu „Szilo” w Czeladzi, w roku jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej.

Niedziela sosnowiecka 14/2022, str. I

[ TEMATY ]

poświęcenie

Ks. Przemysław Lech

Podczas poświęcenia domu

Podczas poświęcenia domu

W uroczystość św. Józefa został oficjalnie otwarty i poświęcony Dom „Szilo” w Czeladzi. Wprowadzono tam także relikwie św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystościom przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Poświęcenie domu to znak trwającego w tym roku jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej. Mszę św. wraz z metropolitą sprawowali bp Grzegorz Kaszak, bp Piotr Skucha oraz księża dziekani i zaproszeni goście. Przed Eucharystią odbyła się konferencja prasowa, w czasie której abp Mieczysław Mokrzycki mówił o pomocy dla cierpiącej Ukrainy, napadniętej przez Rosję Putina i ogarniętej straszną wojną. Dziękował wszystkim niosącym pomoc, a także wołał o pokój.

– Ten dom jest darem dla diecezji, czyli dla ludzi zamieszkujących na jej terytorium lub przybywających do niej w poszukiwaniu wartości duchowych. Niech zatem stanie się on domem, w którym słyszane będą słowa św. Jana Pawła II, którego relikwie dziś wprowadzamy: „Bracia i siostry, nie bójcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Nie bójcie się, Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie” – mówił abp Mieczysław Mokrzycki. Po zakończonej Eucharystii została odsłonięta pamiątkowa tablica i pobłogosławiony cały gmach.

Dom „Szilo” w Czeladzi przeszedł na przestrzeni ostatnich lat kapitalny remont, który pozwolił na dostosowanie obiektu do najwyższych standardów sanitarnych, bezpieczeństwa i ekologicznych. Jest też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Głównym celem podjętych prac było stworzenie w diecezji nowego miejsca, w którym różne instytucje, wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia mogłyby odbywać swoje cykliczne lub okazjonalne spotkania. Dom „Szilo” jest jednak również otwarty na organizację wydarzeń o charakterze świeckim. W obiekcie znajduje się kaplica z tabernakulum, 33 miejsca noclegowe, aula na ponad 100 osób oraz 3 sale konferencyjne na ok. 20 osób każda.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcona szkoła

Najpierw była córka Maja. Później zamysł, aby posłać ją do dobrego przedszkola. Tak zrodziło się w Kozach oparte na chrześcijańskich wartościach przedszkole, a z czasem podstawówka i gimnazjum im. Kardynała Karola Wojtyły. Małżeństwo Małgorzaty i Roberta Kocoł dopięło swego. Teraz Małgorzata Kocoł wespół z Anitą Galocz prowadzą placówkę, która 4 września wprowadziła się do nowego obiektu. Pachnący świeżością budynek został oddany do użytku po 1,5-rocznej budowie. Poświęcił go ks. Marcin Suchanek, dyrektor diecezjalnego Domu Księży Emerytów.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję