Reklama

Niedziela Podlaska

Artystyczna i duchowa podróż

Tegoroczny Wielki Post dla członków Chóru Kameralnego KOE, działającego od sześciu lat w Sokołowskim Ośrodku Kultury, wiązał się ze szczególnym artystycznym wyzwaniem – cyklem pasyjnych koncertów O Crux Ave.

Niedziela podlaska 16/2022, str. VI

[ TEMATY ]

chór

Wielki Post

koncert pasyjny

Archiwum KOE

Chór śpiewał przy grobie św. Jana Pawła II

Chór śpiewał przy grobie św. Jana Pawła II

Śpiewacy, pod kierownictwem Anety Mroczek, wykonali aż 15 bogatych prezentacji, na które składały się dawne i współczesne utwory chóralne połączone narracją, która prowadziła publiczność przez poszczególne etapy męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

Ten bardzo poruszający program mogli usłyszeć mieszkańcy diecezji drohiczyńskiej w Siemiatyczach, Repkach, Węgrowie i Sokołowie Podlaskim, a także diecezji siedleckiej – w Ostrówkach (gmina Wohyń) i Łukowie.

Szczególnym etapem tej muzycznej podróży był cykl koncertów we Włoszech – w Rzymie oraz dwóch toskańskich miastach: Cortonie i Rapolano Terme.

Niedzielę, 27 marca, członkowie chóru spędzili w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ten rzymski kościół nie tylko zachwyca swoim oryginalnym wnętrzem, ale także fantastyczną akustyką. Śpiew w takim miejscu jest niezwykle przyjemny i daje możliwość ukazania całego piękna wykonań a cappella. Muzyczna oprawa wszystkich Mszy św. oraz wieczorny koncert przyniósł chórzystom ogromną satysfakcję, a bardzo serdeczne przyjęcie było miłym wstępem do dalszych etapów podróży. Całodzienna obecność u stóp słynnej w całym świecie ikony okazała się dla sokołowian odczuwalnym błogosławieństwem, bowiem każdy z kolejnych dni był źródłem nowych i pięknych wrażeń.

Niezwykle ważne dla rzymskiej Polonii miejsce – kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, już od progu wywołał zachwyt śpiewaków. Piękno tej niewielkiej świątyni oraz jej historia napawają uzasadnioną dumą. Podobnie było w Bazylice św. Pankracego za Murami, wyjątkowej budowli sakralnej liczącej ponad piętnaście wieków. W obu tych świątyniach nie zabrakło gorącego przyjęcia Polaków.

Ten zachwyt towarzyszył również koncertom w rzymskich domach sióstr elżbietanek i nazaretanek.

W środę chór uczestniczył w audiencji generalnej Ojca Świętego Franciszka w Watykanie, a w czwartkowy poranek, 31 marca, śpiewał podczas Eucharystii przy grobie św. Jana Pawła II. Muzyczna oprawa Mszy św. transmitowanej na cały świat przez Radio Watykańskie była dla chórzystów wielkim przeżyciem i zaszczytem. Należy dodać, że również w tym wyjątkowym miejscu nie brakowało wyrazów uznania dla artystycznego kunsztu wykonawców z Sokołowa Podlaskiego.

Reklama

Pobyt w Rzymie był okazją do zwiedzania pięknych zabytków, a było to zwiedzanie wyjątkowe, połączone ze spontanicznym śpiewem w Bazylice św. Pawła za Murami, Bazylice św. Jana na Lateranie oraz starożytnym Panteonie. Także i te krótkie występy spotkały się z uznaniem i ciepłą reakcją publiczności.

Po Rzymie na trasie koncertowej znalazły się dwa miasta Toskanii – Cortona i Rapolano Terme, w których chór był goszczony przez księży pochodzących z diecezji drohiczyńskiej. Zupełnie inna od rzymskiej architektura okazała się posiadać równie piękną akustykę, a przyjęcie przez proboszczów i parafian, wśród których okazali się być także doświadczeni muzycy, było tak gorące, że spotkania te na zawsze wryły się w pamięć chórzystów.

W związku z sytuacją na Ukrainie końcowym elementem każdej prezentacji było wykonanie utworu Modlitwa o pokój. Pieśń ta wywoływała zarówno wśród Polaków, jak i Włochów ogromne emocje i wzruszenie.

Cały cykl koncertów pasyjnych O Crux Ave był dla członków Chóru Kameralnego KOE wyjątkowym doświadczeniem artystycznym oraz ogromnym przeżyciem duchowym, które – jak sami mówią – w niezwykły sposób przygotowało ich na świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieki Post 2020: propozycje rekolekcji wyjazdowych

Jakie rekolekcje wybrać? Gdzie się odbywają? W jakim terminie? Z roku na rok propozycji na rekolekcje wielkopolskie przybywa. Zwykle są organizowane przez zgromadzenia zakonne, duszpasterstwa, ale i świeckie stowarzyszenia oraz ruchy katolickie. Prezentujemy niektóre z nich.

„Jezu, Eucharystio, życie mej duszy” – to tytuł rekolekcji, które odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w terminie 27-29 marca 2020 r. Jak podkreślają organizatorzy ze Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia "Faustinum", będą to dni spędzone w atmosferze ciszy i modlitwy, by umożliwić uczestnikom osobiste spotkanie z Jezusem Miłosiernym - podczas Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, na modlitwie Słowem Boży, a także przy refleksji nad tekstami z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję