Reklama

Niedziela Podlaska

Artystyczna i duchowa podróż

Tegoroczny Wielki Post dla członków Chóru Kameralnego KOE, działającego od sześciu lat w Sokołowskim Ośrodku Kultury, wiązał się ze szczególnym artystycznym wyzwaniem – cyklem pasyjnych koncertów O Crux Ave.

Niedziela podlaska 16/2022, str. VI

[ TEMATY ]

chór

Wielki Post

koncert pasyjny

Archiwum KOE

Chór śpiewał przy grobie św. Jana Pawła II

Chór śpiewał przy grobie św. Jana Pawła II

Śpiewacy, pod kierownictwem Anety Mroczek, wykonali aż 15 bogatych prezentacji, na które składały się dawne i współczesne utwory chóralne połączone narracją, która prowadziła publiczność przez poszczególne etapy męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

Ten bardzo poruszający program mogli usłyszeć mieszkańcy diecezji drohiczyńskiej w Siemiatyczach, Repkach, Węgrowie i Sokołowie Podlaskim, a także diecezji siedleckiej – w Ostrówkach (gmina Wohyń) i Łukowie.

Szczególnym etapem tej muzycznej podróży był cykl koncertów we Włoszech – w Rzymie oraz dwóch toskańskich miastach: Cortonie i Rapolano Terme.

Niedzielę, 27 marca, członkowie chóru spędzili w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ten rzymski kościół nie tylko zachwyca swoim oryginalnym wnętrzem, ale także fantastyczną akustyką. Śpiew w takim miejscu jest niezwykle przyjemny i daje możliwość ukazania całego piękna wykonań a cappella. Muzyczna oprawa wszystkich Mszy św. oraz wieczorny koncert przyniósł chórzystom ogromną satysfakcję, a bardzo serdeczne przyjęcie było miłym wstępem do dalszych etapów podróży. Całodzienna obecność u stóp słynnej w całym świecie ikony okazała się dla sokołowian odczuwalnym błogosławieństwem, bowiem każdy z kolejnych dni był źródłem nowych i pięknych wrażeń.

Niezwykle ważne dla rzymskiej Polonii miejsce – kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, już od progu wywołał zachwyt śpiewaków. Piękno tej niewielkiej świątyni oraz jej historia napawają uzasadnioną dumą. Podobnie było w Bazylice św. Pankracego za Murami, wyjątkowej budowli sakralnej liczącej ponad piętnaście wieków. W obu tych świątyniach nie zabrakło gorącego przyjęcia Polaków.

Ten zachwyt towarzyszył również koncertom w rzymskich domach sióstr elżbietanek i nazaretanek.

W środę chór uczestniczył w audiencji generalnej Ojca Świętego Franciszka w Watykanie, a w czwartkowy poranek, 31 marca, śpiewał podczas Eucharystii przy grobie św. Jana Pawła II. Muzyczna oprawa Mszy św. transmitowanej na cały świat przez Radio Watykańskie była dla chórzystów wielkim przeżyciem i zaszczytem. Należy dodać, że również w tym wyjątkowym miejscu nie brakowało wyrazów uznania dla artystycznego kunsztu wykonawców z Sokołowa Podlaskiego.

Reklama

Pobyt w Rzymie był okazją do zwiedzania pięknych zabytków, a było to zwiedzanie wyjątkowe, połączone ze spontanicznym śpiewem w Bazylice św. Pawła za Murami, Bazylice św. Jana na Lateranie oraz starożytnym Panteonie. Także i te krótkie występy spotkały się z uznaniem i ciepłą reakcją publiczności.

Po Rzymie na trasie koncertowej znalazły się dwa miasta Toskanii – Cortona i Rapolano Terme, w których chór był goszczony przez księży pochodzących z diecezji drohiczyńskiej. Zupełnie inna od rzymskiej architektura okazała się posiadać równie piękną akustykę, a przyjęcie przez proboszczów i parafian, wśród których okazali się być także doświadczeni muzycy, było tak gorące, że spotkania te na zawsze wryły się w pamięć chórzystów.

W związku z sytuacją na Ukrainie końcowym elementem każdej prezentacji było wykonanie utworu Modlitwa o pokój. Pieśń ta wywoływała zarówno wśród Polaków, jak i Włochów ogromne emocje i wzruszenie.

Cały cykl koncertów pasyjnych O Crux Ave był dla członków Chóru Kameralnego KOE wyjątkowym doświadczeniem artystycznym oraz ogromnym przeżyciem duchowym, które – jak sami mówią – w niezwykły sposób przygotowało ich na świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyczna refleksja wielkopostna

22 marca w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odbył się koncert pasyjny muzyki organowej i chóralnej „Via Dolorosa” w wykonaniu studentów Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

– Koncert stanowi refleksję wielkopostną, muzyczny obraz opisujący mękę Pańską. Wyraża współczucie, współodczuwanie, wielkoduszność i żal. Zawiera wymowny przekaz słowno-muzyczny oparty na poetyckich tekstach utworów wokalnych oraz granych w kompozycjach instrumentalnych – powiedziała prowadząca wydarzenie dr Karolina Banach, wykładowca Studium.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję