Reklama

Niedziela Małopolska

Czas wojny, czas łaski

Jak nasi bracia zza wschodniej granicy będą obchodzić święta wielkanocne? Biskup Radosław Zmitrowicz z Kamieńca Podolskiego w rozmowie z Niedzielą wymienia kilka możliwości.

Niedziela małopolska 16/2022, str. III

[ TEMATY ]

Ukraina

Wielkanoc

Marianna Kos

Św. Szarbel jest znakiem obecności i działania Boga

Św. Szarbel jest znakiem obecności i działania Boga

Gościem parafii Świętego Krzyża w Krakowie w ostatnią środę marca był bp Radosław Zmitrowicz, misjonarz oblat Maryi, na co dzień posługujący w diecezji kamieniecko-podolskiej. Duchowny przewodniczył Mszy św. ku czci św. Szarbela, która zgromadziła liczne grono wiernych – również spoza parafii.

Trudna prawda

Biskup skierował do zgromadzonych w świątyni słowo na temat sytuacji na Ukrainie. Wyraził przekonanie, że choć osobom doświadczonym przez wojnę towarzyszy głęboki ból i utrata nadziei, ten czas może być również wielką łaską, wzywającą do głębokiego nawrócenia. – Pierwszy dzień był bardzo trudny. Panika, strach, ucieczka, pytanie: jak to przeżywać? Co się dzieje? (…) Zapytałem wiernych, czy można uważać, że Putin jest ślepy, prowadzi ślepych i wpadają w dół. Zapytałem, przez co jest ślepy? (…) Jedna pani odpowiedziała ładnie: „Chce być carem”. Zapytałem, czy w naszych rodzinach ktoś chce być carem? Sporo ludzi kiwnęło głowami… To było dla nas ważne, aby zrozumieć, że to, co się dzieje, wzywa nas do nawrócenia… – podkreślił duchowny.

Biskup zwrócił uwagę, że walka rozgrywa się przede wszystkim w przestrzeni duchowej. – Jesteśmy poruszeni, widząc naszych chłopców, którzy idą walczyć, poświęcają swoje życie. Ale jest to walka duchowa. Dlatego wielkie znaczenie ma wasza modlitwa, życie i wszystko, co robicie – zwrócił się do krakowian kapłan.

Reklama

Duchowny przywołał też historię małej dziewczynki, która pytała babcię, dlaczego musiały uciekać z rodzinnego miasta, skoro Pan Bóg istnieje. „Czy przestał nas kochać?” – zastanawiała się. – To bardzo ważne pytanie. Myśląc o św. Szarbelu, można pytać, dlaczego, mimo że jest taki wielki święty w Libanie, jest tam tyle niepokoju, wojny, konflikty, bombardowania. Przecież Libańczycy zwracają się do niego – chrześcijanie i niechrześcijanie. Tu dotykamy tajemnicy ludzkiej wolności… – zaznaczył hierarcha.

Święta na Ukrainie

W jaki sposób Ukraińcy będą przeżywać tegoroczną Wielkanoc? Biskup Zmitrowicz w rozmowie z Niedzielą wymienia kilka możliwości. Po pierwsze, w niektórych miejscach liturgia odbędzie się bez zmian. W miastach, miasteczkach i wioskach, w których trwają walki, ale mieszkańcy wciąż mają dostęp do prądu, internetu czy telewizji, chrześcijanie będą się łączyć w małe grupy i oglądać transmisje ze swoich parafii lub kościołów z przestrzeni nieogarniętych wojną. – Będziemy na bieżąco obserwować sytuację. W tej części, gdzie nie ma stałych bombardowań, tylko punktowe, na pewno będzie wszystko, co może być – mówi duchowny i dodaje, że przeszkodę mogą stanowić godziny policyjne obowiązujące np. od 20 do 7: – Być może rezurekcji nie będzie można zrobić wcześnie rano, tylko w ciągu dnia… Czasami zdarza się też, że nie wolno wychodzić całą dobę, bo szukają dywersantów. Jest różnie… Biskup wyraża jednak głęboką nadzieję, że świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa przebiegnie bez zakłóceń.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mama chwali pisankę

Ciekawe, czy ktoś kiedyś zbadał, ilu ludzi w ramach postanowień wielkopostnych decyduje się na spędzenie większej ilości czasu z najbliższymi? Bez względu jednak na to, czy kierowani wcześniejszym planem, czy spontanicznym porywem serca – są wśród nas rodzice (jest ich wielu), którzy przed Wielkanocą zasiedli z dziećmi do robienia palm, pisanek i świątecznych ozdób. W domu albo na specjalnie organizowanych spotkaniach i warsztatach

W sali na dużym stole leżą farby, pędzle, tkaniny, piórka, świecące ozdoby – generalnie jest kolorowo, choć trochę chaotycznie. Ale małe rączki bezbłędnie wyciągają z tego chaosu kolejne fragmenty powstającej właśnie pisanki. Siedzące przy tym samym stole mamy też nie próżnują, tyle że ich uwaga musi być podzielona – z jednej strony same właśnie ozdabiają kurczaczka lub baranka, a z drugiej z całą powagą doceniają twórczość dziecięcą. Tak wyglądały 10 kwietnia warsztaty w zielonogórskiej szkole katolickiej – „Wspólne rodzinne dekorowanie wielkanocnych jaj”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję