Reklama

Niedziela Sandomierska

Jubileusz Muzeum

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu obchodzi w tym roku jubileusz 120-lecia powstania. Uroczyste obchody zainaugurował bp Krzysztof Nitkiewicz.

Niedziela sandomierska 16/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

Sandomierz

Muzeum Diecezjalne

Ks. Wojciech Kania/ Niedziela

Muzeum istnieje od roku 1902

Muzeum istnieje od roku 1902

Obchody rocznicy istnienia placówki zostały zainaugurowane prezentacją nowej wystawy, na którą złożyły się dzieła wypożyczone m.in. z Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum w Radomiu. Są to obrazy Jacka Malczewskiego oraz dzieła Jana Stanisławskiego z początku XX wieku, a także prace współczesnych artystów: cykl obrazów Joanny Gałeckiej Kijów i Czernihów. Dla walczącej Ukrainy oraz akwaforty Ryszarda Gancarza poświęcone Muzeum Diecezjalnemu.

Słowo biskupa

Zebranych gości przywitał ks. Andrzej Rusak, dyrektor muzeum, a następnie głos zabrał bp Krzysztof Nitkiewicz, który nawiązał do egipskich obelisków, które papież Sykstus V umieścił w Rzymie, aby ludziom wskazywały niebo. – Działalność naszego muzeum wpisuje się również w misję Kościoła. Zgromadzone w nim eksponaty, organizowane wystawy i lekcje mówią o Bogu, skłaniają do refleksji i obdarowują pięknem. Chronimy jednocześnie bezcenne dziedzictwo kościelne, narodowe i sandomierskie – powiedział biskup. Jak dodał hierarcha, utrzymanie muzeum spoczywa na barkach Kościoła sandomierskiego. – To dla nas duże obciążenie w budżecie, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że chronimy dziedzictwo historyczne, kościelne i sandomierskie, tym samym pokazujemy drogę do Boga. Muzeum Diecezjalne ma duży wymiar ewangelizacyjny, wystarczy tylko obejrzeć kolekcję i wsłuchać się w informacje osób oprowadzających po tym miejscu – podkreślił biskup Nitkiewicz.

Idea powstania zbiorów

Następnie dr Urszula Stępień, kustosz, przekazała zebranym informacje dotyczące nowych eksponatów umieszczonych pośród wystawy stałej. Zaprezentowany został cykl obrazów Joanny Gałeckiej pt. Kijów i Czernihów. Dla walczącej Ukrainy, akwaforty Ryszarda Gancarza poświęcone Muzeum Diecezjalnemu, oraz dzieła różnych malarzy, które trafiły do sandomierskiej placówki z innych muzeów na zasadzie okresowej wymiany. Kustosz muzeum zwróciła również uwagę na bogactwo i różnorodność kolekcji, która sprawia, że ekspozycja wchodzi w reakcję z widzem. – Cały wystrój i klimat poszczególnych pomieszczeń pozostał niezmienny od 1937 r., mimo pewnych modernizacji, których tutaj dokonywano. Dzięki temu zwiedzając muzeum można jednocześnie odczuć ideę powstawania tych zbiorów – mówiła dr Urszula Stępień. Przypomniała też słowa pisarza pochodzącego z Sandomierza Macieja Płazy, który napisał, że Muzeum Diecezjalne to serce Sandomierza. Stare, ale wciąż bije. Ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor, podkreślił, że jednym z priorytetów muzeum jest troska o sztukę dawną i obecną, co m.in. widać na pierwszej jubileuszowej wystawie. – Łączymy stare z nowym pokazując tamtą przeszłość zawartą w tym muzeum z obecną sztuką. To właśnie jest ta żywa sztuka. Kościół jest przyjacielem sztuki, zawsze był. Próbujemy to pokazać w naszych obchodach – podkreślał dyrektor.

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu istnieje od 1902 r. i mieści się w gotyckim Domu Długosza. W swojej kolekcji posiada ponad 5 tys. różnych obiektów. Są to m.in. dzieła malarskie, rzeźby, tkaniny, ale również takie ciekawostki, jak bułeczka chleba z czasu potopu szwedzkiego, groty strzał tatarskich czy fajka Mickiewicza. Wśród najcenniejszych eksponatów wyróżnia się Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego z XIV wieku, nazywany Krzyżem Grunwaldzkim oraz rękawiczki królowej Jadwigi wykonane z cienkiej, koźlęcej skórki, która przypomina wręcz papier.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Chóru „Sanctus” z Morynia

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2018, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz

chór

Moryń

ks. Robert Gołębiowski

Jubileuszowy występ Chóru „Sanctus” z Morynia

Jubileuszowy występ Chóru „Sanctus” z Morynia

Chrześcijańska kultura niesie ze sobą wieloraki wymiar form i treści, których fundamentem jest uwielbienie Boga szczególnie poprzez muzykę i śpiew chóralny. Jest niezwykłym bogactwem naszej archidiecezji to, że w wielu wspólnotach parafialnych bardzo ważną posługę pełnią liczne zespoły chóralne, schole czy zespoły wokalne. Jest ich coraz więcej, a niektóre z nich obchodzą co jakiś czas swoje piękne jubileusze istnienia. Niedawno dziesięciolecie pracy ewangelizacyjnej poprzez śpiew obchodził Chór „Sanctus”, działający przy parafii Świętego Ducha w Moryniu.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję