Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Świadectwo wiary

W wielu parafiach naszej diecezji były zorganizowane Drogi Krzyżowe ulicami miast.

Niedziela sosnowiecka 16/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Piotr Lorenc/Niedziela

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Sosnowca-Pogoni

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Sosnowca-Pogoni

Dnia 1 kwietnia wierni parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu wzięli udział w Drodze Krzyżowej ulicami Sosnowca. Mszy św., poprzedzającej nabożeństwo, przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Rozważania przygotował ks. Michał Surma – wikariusz parafii. – Stacja VI – Weronika ociera twarz Panu Jezusowi. Kto wie czy nie był to piękniejszy, potrzebniejszy czyn niż Szymona. Jeśli był to spontaniczny odruch młodej dziewczyny, to chwała jej za to. Chusta na twarzy Jezusa, tak bardzo wówczas potrzebna, to wyraz serca pełnego odwagi, ofiary i gotowości do poświęcenia. Czy chcę być jak Weronika? Nie, Panie mój. Nie wystarczy mi być Weroniką. Wybacz śmiałość. Chcę być chustą – rozważał ks. Surma. Krzyż niosły na zmianę poszczególne wspólnoty parafialne oraz stany: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko w Sosnowcu, kobiety, mężczyźni, liturgiczna służba ołtarza, młodzież, studenci, Rycerze Kolumba, przedstawiciele Hospicjum św. Tomasza, Domowego Kościoła oraz kapłani. Nabożeństwo zakończyło się w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Sosnowcu prowadzonej przez Pallotynów.

W niedzielę 3 kwietnia miało miejsce kolejne nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wierni przeszli z bazyliki katedralnej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Sosnowcu. Droga Krzyżowa była częścią rekolekcji wielkopostnych odbywających się w parafii katedralnej. Nauki rekolekcyjne oraz rozważania poprowadził ks. Tomasz Smalcerz z Sądu Biskupiego. W nabożeństwie uczestniczył bp Grzegorz Kaszak. Krzyż był niesiony przez członków grup parafialnych oraz wiernych miejscowego dekanatu. Na zakończenie bp Grzegorz podkreślił rolę modlitwy przebłagalnej i udzielił błogosławieństwa.

Z kolei 8 kwietnia Droga Krzyżowa była rozważana w Dąbrowie Górniczej. Nabożeństwo rozpoczęło się w parafii św. Maksymiliana po Mszy św. wieczornej. Uczestnicy przeszli przez osiedle Mydlice do bazyliki NMP Anielskiej. Także 8 kwietnia wierni z parafii św. Floriana rozważali mękę Pana Jezusa przechodząc ulicami parafii wzdłuż kilku osiedli. Również 8 kwietnia w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu odbyła się Droga Krzyżowa ulicami parafii.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na krzyżu nie tylko ludzkie zło, ale też wielkie Boże miłosierdzie

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Grzegorz Gałązka

Na krzyżu widzimy nie tylko potworność człowieka, gdy daje się on kierować złu i grzechowi, ale także ogromne miłosierdzie Boże - powiedział Franciszek w krótkich rozważaniach na zakończenie Drogi Krzyżowej 18 kwietnia w rzymskim Koloseum. Tegoroczne rozważania do 14 stacji przygotował metropolita Campobasso-Boiano we Włoszech abp Giancarlo M. Bregantini. Modlitwę po każdym rozważaniu czytała m.in. włoska aktorka Virna Lisi oraz lektor Radia Watykańskiego, Orazio Coclite.

Oto tekst papieskiej refleksji w tłumaczeniu na język polski:
Bóg na krzyżu Jezusa złożył cały ciężar naszych grzechów, wszystkie niesprawiedliwości, jakich każdy Kain dopuścił się przeciw swojemu bratu, całą gorycz zdrady Judaszy i Piotra, całą próżność dyktatorów, całą arogancję fałszywych przyjaciół. Był to ciężki krzyż, jak noce ludzi opuszczonych, ciężki jak śmierć drogich nam osób, ciężki, bo podsumowuje całą brutalność zła. A mimo to jest to krzyż chwalebny, jak jutrzenka po długiej nocy, ponieważ rozkwita w nim cała Boża miłość, większa od naszych nieprawości i naszych zdrad. Na krzyżu widzimy potworność człowieka, gdy da się kierować złem, ale widzimy też wielkość miłosierdzia Boga, który nie traktuje nas według naszych grzechów, lecz swojego miłosierdzia. W obliczu krzyża Jezusa niemal namacalnie widzimy, jak bardzo jesteśmy od wieków i na wieki kochani. W obliczu krzyża czujemy się dziećmi, a nie rzeczami, czy przedmiotami, jak mówił św. Grzegorz z Nazjanzu, zwracając się do Chrystusa w następującej modlitwie: „Gdybym nie był Twój, mój Chryste, czułbym się stworzeniem skończonym. Urodziłem się i czuję się zniszczony, jem, śpią, odpoczywam i chodzę, rozchorowuję się i wracam do zdrowia, ogarniają mnie niezliczone żądze i udręczenia, cieszę się słońcem i owocami ziemi, potem umieram, a moje ciało staje się prochem, tak jak ciało zwierząt, które nie mają grzechów. Ale cóż mam więcej od nich? Nic poza Bogiem. Gdybym nie był Twój, mój Chryste czułbym się stworzeniem skończonym”. O nasz Jezu, prowadź nas z krzyża ku zmartwychwstaniu i naucz nas, że zło nie będzie miało ostatniego słowa, ale miłość, miłosierdzie i przebaczenie! O Chryste, pomóż nam zawołać: „Wczoraj byłem ukrzyżowany z Chrystusem, a dziś jestem z Nim uwielbiony. Wczoraj z Nim umarłem, dziś z Nim jestem żywy. Wczoraj z Nim zostałem pogrzebany, dziś wraz z Nim zmartwychwstałem.
Na zakończenie, wszyscy razem pamiętajmy o chorych, pamiętajmy o wszystkich osobach opuszczonych, niosących ciężar krzyża, aby w próbie krzyża znalazły moc nadziei, nadziei zmartwychwstania i miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję