Reklama

Aspekty

Sztuka, która przemawia

Miłośnicy sztuki sakralnej mają okazję do obejrzenia niezwykłej wystawy dzieł pochodzących ze Śląska. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie zaprasza.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2022, str. IV

[ TEMATY ]

wystawa

muzeum

Głogów

Materiały MAH w Głogowie

Do Głogowa przyjechało dwadzieścia cennych eksponatów

Do Głogowa przyjechało dwadzieścia cennych eksponatów

Wystawa „Splendor śląskiej sztuki sakralnej XIV-XVI wieku ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu” jest jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń wystawienniczych w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Przedstawione tu dzieła reprezentują niemal cały przekrój nurtów panujących w sztuce sakralnej późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności. – Można powiedzieć, że był to dla nas bardzo szczęśliwy zbieg okoliczności – mówi Waldemar Hass, dyrektor MAH. – Wcześniej, bo w 2021 r., obiekty te prezentowane były w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Tamtejsza wystawa nosiła tytuł „Wokół sacrum. Fascynująca sztuka śląska XIV-XVI wieku”. Bardzo ucieszyła mnie informacja, że jest możliwość wypożyczenia tych dzieł. Wystąpiłem więc z prośbą do abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego o zgodę i ją otrzymałem. Dzieła sztuki nie wróciły więc od razu do Wrocławia, gdzie trwa właśnie remont Muzeum Archidiecezjalnego, ale przywiezione zostały do nas.

Z jednej strony szczęśliwy zbieg okoliczności, z drugiej współpraca i przyjaźń między muzealnikami. – Na pewno podziękowania należą się również ks. Adamowi Dereniowi, dyrektorowi Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, a także ks. Jerzemu Stranzowi, dyrektorowi Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, i jego zespołowi. Bez ich współpracy i życzliwości realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa – dodaje Waldemar Hass.

Wątek lokalny

Do Głogowa przyjechało dwadzieścia cennych eksponatów. – Co prawda na naszej wystawie znajdują się te same obiekty, co na wystawie w Poznaniu, jednak są też różnice między obiema ekspozycjami. Nasza otrzymała zmienioną oprawę, aranżację plastyczną. Dodaliśmy też inne elementy, takie jak teksty, również literackie, oraz muzykę. Mamy nadzieję, że te elementy subtelnie, ale skutecznie poszerzają religijno-kulturowy kontekst ekspozycji – podkreśla Waldemar Hass.

Reklama

W trakcie prac nad wystawą pojawiła się informacja, która zaskoczyła muzealników. – Obraz przedstawiający scenę Zwiastowania, który posłużył nam za przewodni motyw plakatu i folderu, podczas wystawy w Poznaniu został opisany jako najprawdopodobniej fragment obrazu ołtarzowego z naszego Jakubowa. Ta informacja jest dla nas bardzo interesująca, choćby ze względu na lokalne powiązania, więc na pewno będziemy zgłębiać ten temat – zapewnia dyrektor.

Sztuka najwyższej próby

Choć świeżo otwarta, ekspozycja zdobyła już spore uznanie. – Widzimy duże zainteresowanie wystawą. Cieszy się powodzeniem i wśród indywidualnych zwiedzających, i wśród zorganizowanych grup. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, nie tylko miłośnicy sztuki dawnej. Osoba wrażliwa artystycznie zobaczy tu najwyższej próby sztukę tamtych czasów. Ktoś religijny znajdzie tu przesłanie, sacrum. Ta sztuka, jak podkreśla ks. prof. Janusz Królikowski, mówi, tylko trzeba wiedzieć jak. Ze swej strony serdecznie zapraszam do naszego muzeum. Wystawę oglądać będzie można do końca 2022 r. – mówi dyrektor Hass.

A co można zobaczyć na wystawie, oprócz wspomnianego już „Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie” z początku XVI wieku? Na ekspozycję składają się pochodzący z końca XVI wieku malowany na płótnie obraz „Święta Rodzina”, malowane na drewnie dzieło „Obrzezanie Jezusa” z początku XVI wieku, obraz nagrobny kanonika dr. Mikołaja Weidnera (drewno lipowe, ok. 1556 r.), malowany na drewnie obraz „Ecce Homo”, „Wniebowzięcie Matki Boskiej” (drewno, koniec XV wieku), obraz nagrobny Macieja z Laissnitz i jego dwóch żon (drewno, ok. 1575 r.), „Zaśnięcie Matki Boskiej” (drewno lipowe, I ćwierć XV wieku), Epitafium (drewno, 1400 r.), Obraz nagrobny (drewno, XV wiek) oraz płaskorzeźba „Ukrzyżowanie” (XVI wiek). Zobaczymy tu również skrzydła ołtarzowe przedstawiające św. Annę i trzech legendarnych małżonków (początek XVI wieku), Pokłon Trzech Króli, św. Antoniego i św. Jerzego (1500 r.), a także św. Katarzyną i św. Barbarę oraz św. Zofię z trzema córkami (XV wiek). Na wystawie znajdują się również rzeźby przedstawiające: św. Jerzego przebijającego smoka (ok. XV wieku), św. Maurycego (koniec XV wieku), św. Annę Samotrzecią (XV wiek), Pokłon Trzech Króli (koniec XIV wieku), Pietę (początek XV wieku), Krucyfiks (XIV wiek).

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto zobaczyć

Niedziela lubelska 7/2016, str. 8

[ TEMATY ]

wystawa

Archiwum KUL

"Kwiaty w wazonie" Józef Pankiewicz

W Muzeum na Zamku Lubelskim można oglądać wystawę pt. „Matejko, Chełmoński, Pankiewicz i inni. Akwarele, pastele, rysunki i grafiki ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”

Wystawa prezentuje prace znakomitych polskich malarzy i rysowników oraz wybitnych grafików europejskich ze zbiorów artystycznych KUL. Kolekcję muzealną KUL zapoczątkował w 1932 r. ks. Jan Władziński (1861 – 1935). Jej nadrzędnym zadaniem jest pełnienie roli warsztatu dydaktyczno-badawczego dla studentów historii sztuki z zakresu konserwacji, muzealnictwa, inwentaryzacji i ochrony zabytków. Częścią tych zbiorów jest kolekcja graficzna, na którą składają się 222 prace wykonane w różnych technikach. W zbiorze najliczniej reprezentowane są dzieła z daru Olgi i Tadeusza Litawińskich, obejmujące rysunki i ryciny tak wybitnych artystów, jak: Piotr Michałowski, Stanisław Chlebowski, Juliusz Holzmüller, Mieczysław Jakimowicz, Kazimierz Podsadecki i inni. Pod względem artystycznym nie ustępują im prace z kolekcji Stanisławy i Tadeusza Witkowskich, wśród których na szczególną uwagę zasługują dzieła Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Michała Borucińskiego, Leona Wyczółkowskiego oraz zespół 17 fantazji na temat architektury polskiej Stanisława Noakowskiego i zainspirowane nimi 3 rysunki realnych budowli autorstwa samego donatora. Akwarelę „Kwiaty w wazonie” Józefa Pankiewicza kolekcja zawdzięcza legatowi Joanny Gliwy, natomiast zespół 15 akwarelowych prac Nikifora Krynickiego pochodzi ze spuścizny po ks. prof. Władysławie Smoleniu, wieloletnim opiekunie zbiorów muzealnych KUL. Ciekawa jest też donacja prezydenta Lecha Wałęsy (1995 r.), na którą składają się przykłady grafiki rodzimej i obcej pochodzące głównie z darów dyplomatycznych.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję