Reklama

Niedziela Podlaska

Podlasiak na Ukrainie

W miejscowości Bykówka na Ukrainie w diecezji kijowsko-żytomierskiej odbył się pogrzeb pochodzącego z diecezji drohiczyńskiej śp. ks. Jerzego Skwierczyńskiego.

Niedziela podlaska 18/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa-Grochów

Gorliwą pracą duszpasterską chciał zachować ducha wiary i tradycję katolicką

Gorliwą pracą duszpasterską chciał zachować ducha wiary i tradycję katolicką

Na Ukrainę przyjechał w sierpniu 1991 r., kiedy to zostały odnowione struktury administracyjne Kościoła rzymskokatolickiego i zaistniała potrzeba wsparcia z zagranicy działalności Kościoła lokalnego. Przyjechał z Polski, jako kapłan, aby włączyć się w dzieło ewangelizacji w nowej rzeczywistości na Ukrainie i podjąć posługę duszpasterską wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego. Przez 30 lat posługiwał jako kapłan, głosząc Ewangelię, sprawując sakramenty święte, dając świadectwo wiary swoim życiem.

Jego droga do kapłaństwa była dość długa, choć naznaczona pragnieniem zrealizowania powołania kapłańskiego, mimo różnych trudności i okoliczności życiowych. Pochodził z parafii Wyrozęby w diecezji drohiczyńskiej. Urodził się 2 stycznia 1944 r. i w kościele parafialnym otrzymał na chrzcie św. imiona – Jerzy Stanisław. Był najmłodszym z trojga żyjących dzieci, Józefa i Adolfiny, rolników z miejscowości Borychów. Po maturze rozpoczął formację seminaryjną w Zgromadzeniu Misjonarzy Matki Bożej z La Salette (saletyni), której nie ukończył. Następnie przez kilkanaście lat pracował w różnych zawodach i kontynuował dokształcanie teologiczne, a przez kilka lat był katechetą. Studia seminaryjne ukończył w Zgromadzeniu Oblatów św. Józefa (józefici) i przyjął święcenia kapłańskie 5 października 1986 r. w Rzymie. W Polsce był proboszczem parafii Tumlin k. Kielc. Ciągle pragnął wyjechać na misje. Okazją był kontakt z biskupem kijowsko-żytomierskim Janem Purwińskim, który zaprosił ks. Jerzego do swojej diecezji na Ukrainie. Biskup mianował go w sierpniu 1991 r. proboszczem kilku parafii w rejonie (powiecie) dzierżyńskim i baranowskim. Ksiądz Jerzy został inkardynowany (włączony) do diecezji kijowsko-żytomierskiej i w niej posługiwał przez 30 lat.

Tutaj gorliwą pracą duszpasterską chciał zachować ducha wiary i tradycję katolicką wśród starszego pokolenia wiernych, a młodym pragnął ukazać radość i piękno należenia do Kościoła w czasach współczesnych, mimo strat duchowych jakie sprawiły lata komunizmu.

Reklama

Co roku w sierpniu, przyjeżdżał do Polski z dziećmi i młodzieżą ze swojej parafii, aby wziąć udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, w której sam wielokrotnie pielgrzymował. Zatrzymywał się w rodzinnej parafii i w innych parafiach diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej i warszawsko-praskiej, gdzie wierni gościnnie przyjmowali pielgrzymów. Często dzieci i młodzież przystępowali do sakramentu chrztu i pierwszej Komunii św. Pielgrzymi odwiedzali także sanktuaria i znaczące historyczne miejsca w Polsce, aby poznawać dzieje i tradycję swoich przodków.

W ostatnich latach pojawiła się choroba nowotworowa i ks. Jerzy wielokrotnie przyjeżdżał do Polski na leczenie w Warszawie. Zatrzymywał się u swojej rodziny w domu siostrzeńca, który otoczył go życzliwą pomocą i troską. Jego ostatnim życzeniem, o czym pisał w liście do swoich znajomych i przyjaciół na Boże Narodzenie 2021 r., było pragnienie pochowania jego ciała w parafii Bykówka na Ukrainie.

Ostatnie miesiące spędził na leczeniu i odszedł do Pana 26 marca w Warszawie. Żałobna Msza św. za spokój duszy śp. ks. Jerzego Skwierczyńskiego celebrowana była 4 kwietnia w kościele Najczystszego Serca Maryi w Warszawie. Przewodniczył jej biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, który wygłosił homilię. Przybyły delegacje z parafii Wyrozęby i Tumlin, obecni byli przyjaciele i rodzina oraz kapłani, którzy przyjmowali w swoich parafiach dzieci z Ukrainy. Ciało śp. ks. Jerzego zostało przetransportowane do parafii Bykówka i tam 6 kwietnia była celebrowana Msza św. pogrzebowa, a jego ciało spoczęło na miejscowym cmentarzu. Jednocześnie w dniu pogrzebu w parafiach Tumlin i Wyrozęby były sprawowane żałobne Msze św. z udziałem wiernych.

W rodzinnym kościele w Wyrozębach 26 kwietnia była sprawowana Msza św. w 30. dzień od śmierci ks. Jerzego jako wyraz wdzięczności i modlitwy dla Rodaka z parafii, który pochodząc z Podlasia, przez wiele lat posługiwał na Ukrainie i tam spoczął wśród swoich parafian.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięci prałata

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2021, str. III

[ TEMATY ]

wspomnienie

pogrzeb kapłana

Archiwum parafii Najświętszego Zbawiciela w Szczecinie

Liturgii pogrzebowej przewodniczył abp Andrzej Dzięga

Liturgii pogrzebowej przewodniczył abp Andrzej Dzięga

Módlmy się wspólnie o radość nieba dla śp. ks. prał. Wincentego Jankowskiego, który odszedł do Pana 8 maja 2021 r.

Kapłan naszej archidiecezji, duszpasterz, ojciec duchowny alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie oraz wykładowca Katolickiej Nauki Społecznej. Odszedł w 83. roku życia i 55. roku życia kapłańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję