Reklama

Niedziela Legnicka

Legnica

W nawiązaniu do tradycji

Wielkopiątkowa jałmużna nawiązująca do średniowiecznej historii była w tym roku wyjątkowa.

Niedziela legnicka 18/2022, str. III

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

jałmużna wielkopostna

Monika Poręba-Zadrożna

Rozdzielane dary pobłogosławił po raz pierwszy bp Andrzej Siemieniewski

Rozdzielane dary pobłogosławił po raz pierwszy bp Andrzej Siemieniewski

Chleb, śledź i grosz zostały rozdane w Wielki Piątek przed legnicką Katedrą. Po raz pierwszy dary, które były rozdawane mieszkańcom Legnicy, poświęcił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. „Chleb, śledź i grosz” nawiązuje do zwyczaju, który śląska tradycja ludowa związała z kultem św. Jadwigi. Od 553 lat w Wielki Piątek gdy do Legnicy przybywali ubodzy pątnicy, mogli otrzymać od urzędników książęcych: bochenek chleba, postnego śledzia i drobną monetę.

– Korzeniami sięga ona średniowiecza, a po długim okresie w historii zatoczyła wielkie koło. Nasze Stowarzyszenie odkryło tę piękną tradycję, jedyną chyba w Polsce. Jest to zarazem dzień, który skłania do pewnej refleksji, że w Wielki Piątek powinniśmy też pamiętać o ludziach ubogich, a ten symboliczny grosz, chleb i śledź posłuży temu, by przygotować sobie śniadanie i przypomnieć, że taki wielkopostny zwyczaj jest w Legnicy – mówi Elżbieta Chucholska, prezes Stowarzyszenia „Kobiety Europy”. Panie ze Stowarzyszenia w strojach benedyktynek rozdawały po jednym bochenku chleba, śledziu i specjalnie na tę okazję wybitym groszu. Tym razem, wśród oczekujących na dary nie zabrakło też uchodźców z Ukrainy, zaciekawionych tym zwyczajem.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja prasowa w diecezjalnej Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

koronawirus

jałmużna wielkopostna

Archiwum diecezjalnej Caritas

Konferencja prasowa w siedzibie diecezjalnej Caritas

Konferencja prasowa w siedzibie diecezjalnej Caritas

W siedzibie diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze 17 kwietnia odbyła się konferencja prasowa podczas, której rozdysponowano środki zebrane przez wszystkich kapłanów naszej diecezji w ramach jałmużny wielkopostnej. Zebrana kwota została przeznaczona na pomoc szpitalom w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W konferencji uczestniczyli ks. Tomasz Duszczak – diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia, Waldemar Taborski – prezes Zarządu Szpitala Im. Pięciu Braci Międzyrzeckich w Międzyrzeczu oraz dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stanisław Podfigórny. Zebrana darowizna pieniężna w wysokości 176 tys. zł rozdysponowana została do 15 szpitali znajdujących się na terenie naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Herb Pauliński - wiesz, co oznacza?

2022-08-13 21:38

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Od strony miasta wchodzimy na Jasną Górę przez szereg bram: Bramę Lubomirskich (zbudowana w 1723r.) i dalej Matki Boskiej Królowej Polski, bądź Zwycięskiej (zbudowana w 1776r. na cześć króla Stanisława Augusta Poniatowskiego), Bramę Matki Bożej Bolesnej (przebudowana w 1891 r.) i ostatnią, najstarszą (ukończoną w 1631 r.) zwaną Wałową, bądź Jagiellońską (od 1670 r. w dobudowanej górnej kondygnacji mieścił się magazyn broni i amunicji oraz mechanizm podnoszący most zwodzony).

Warto zatrzymać się przed Bramą Lubomirskich i popatrzeć na mozaikę przedstawiającą herb pauliński.

CZYTAJ DALEJ

W 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2022-08-14 19:34

Biuro Prasowe AK

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

    – Bogu zależy na nas – mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się z okazji 20-lecie Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r.

    Na dzisiejsze uroczystości w krakowskich Łagiewnikach przyjechali goście z całego świata związani z kultem Bożego Miłosierdzia i św. Siostry Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję