Reklama

Niedziela Rzeszowska

U franciszkanów w Bieczu

Choć w historii Biecza istniały przynajmniej dwie parafie, to do naszych czasów przetrwała tylko funkcjonująca przy kolegiacie parafia Bożego Ciała.

Niedziela rzeszowska 18/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Janusz Sądel

Biecz – kościół św. Anny

Biecz – kościół św. Anny

Rozwój miasta sprawił, że w końcu XX wieku zaistniała potrzeba powołania nowej parafii. W 1999 r. ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny erygował przy klasztorze Braci Mniejszych Prowincji Matki Bożej Anielskiej parafię św. Anny. Jej prowadzenie powierzono Ojcom Franciszkanom.

Kartki z historii

Biecz należy do najstarszych miejscowości w diecezji rzeszowskiej. Gród istniał tutaj już w XI w. Miasto ma ciekawą historię i bogatą architekturę, dlatego nazywane jest małym Krakowem. W mieście siedem razy przebywała św. Jadwiga Królowa, która pozostawiła, istniejący do dziś, budynek Szpitala Świętego Ducha z 1395 r.

Reformaci, będący niegdyś jedną z gałęzi Zakonu Franciszkańskiego, ale o surowszej regule, przybyli do Polski na początku XVII wieku. Pierwsi franciszkanie osiedlili się w Bieczu przy – dziś już nie istniejącym – kościele św. Jakuba Apostoła w 1624 r. na tzw. Przedmieściu Dolnym. Z fundacji kaznodziei i oficjała bieckiego – Piotra Zielonackiego stanął tam drewniany klasztor. Ze względu na częste wylewy rzeki Ropy, w 1630 r. Mikołaj Ligęza, kasztelan sandomierski i starosta biecki, wykupił, jako miejsce pod nowy kościół i klasztor, część wzniesienia w pobliżu grodu starościńskiego. On też powierzył reformatom kaplicę św. Anny, która stanowiła część dawnego zamku starościńskiego.

Fundatorem obecnego zespołu klasztornego był Jan Wielopolski, wojewoda krakowski i kasztelan biecki. Świątynię dedykowano patronce dawnej kaplicy klasztornej, a konsekrował ją bp Mikołaj Oborski, biskup sufragan krakowski 16 września 1663 r. Ze świątynią złączony jest klasztor franciszkański, zbudowany w latach 1645-63 o cechach barokowych. Kościół klasztorny św. Anny Ojców Franciszkanów (Reformatów) wzniesiono na miejscu dawnego zamku w latach 1641-50. Zespół kościelno-klasztorny w Bieczu należy do pierwszych klasztorów reformackich powstałych na ziemiach polskich. Kościół św. Anny był kościołem klasztornym i od początku służył wspólnocie zakonnej i wiernym z Biecza i okolic, którzy korzystali z duchowości franciszkańskiej.

Reklama

Późniejszy rozwój miasta sprawił, że biskup rzeszowski kierując się troską o rozwój duszpasterstwa podjął decyzję o utworzeniu nowej parafii. Wówczas gwardianem klasztoru był o. Samuel Bommersbach, który dał się poznać z wielkiej operatywności i troski o zabytkowy zespół klasztorny, ale i wielkiego zaangażowania duszpasterskiego. Nowa parafia powstała z podziału parafii Biecz. Do parafii należy wschodnia część miasta oraz miejscowości: Przedmieście, Kurpiel, Nęckówka, Belna Dolna i Belna Górna. Pierwszym proboszczem parafii został mianowany o. Samuel Bommersbach.

Świątynia parafialna

Kościół został zbudowany w stylu barokowym z kamienia i cegły w typie świątyń reformackich. Jest jednonawowy z węższym prezbiterium zamkniętym półkoliście. Wnętrze sklepione kolebkowo z lunetami, a nad prezbiterium znajduje się wieżyczka na sygnaturkę, kulista z latarnią. Za ołtarzem głównym jest wydzielone oratorium zakonne. Zakrystia objęta jest bryłą klasztoru przyległego do kościoła. Oprócz ołtarza głównego w świątyni jest sześć ołtarzy bocznych, zbudowanych w stylu barokowym. W głównym ołtarzu znajduje się rzeźbiona grupa Ukrzyżowania. Natomiast w jednym z ołtarzy bocznych jest interesująca rzeźba Matki Bożej w stroju szlacheckim, prawdopodobnie ze schyłku XVI wieku, która przedstawia Matkę Bożą Anielską.

W kościele i klasztorze znajduje się wiele przedmiotów mających wartość historyczną i zabytkową. W podziemiach kościoła, obok zakonników i świeckich dobrodziejów, został pochowany poeta Wacław Potocki (zmarły w 1696 r.).

Powołania z parafii

Z parafii wyszło wielu kapłanów i dwie siostry zakonne. Są wśród nich kapłani diecezji tarnowskiej: ks. Zbigniew Ryznar, ks. Józef Kordek, ks. Jan Gajda oraz rzeszowskiej: ks. Dariusz Gościmiński, ks. Tomasz Czeluśniak i ks. Krzysztof Wędrychowicz. Są także franciszkanie: o. Rafał Baran, o. Klemens Wojciech Świerz i alumn Krzysztof Kamiński (franciszkanin), a także siostry sercanki: s. Małgorzata Irena Bochnia i s. Terezjana Maria Janas.

Duszpasterstwa

W parafii działa Liturgiczna Służba Ołtarza, Parafialny Zespół Caritas, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Zespół Misyjny, Schola Dziecięca oraz liczna grupa Róż Różańcowych. Duszpasterstwo w parafii proponuje także duchowość franciszkańską. W parafii dużą popularnością cieszy się nabożeństwo do św. Antoniego odbywające się w każdy wtorek oraz nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, które odbywa się w każdy czwartek. Szczególnie celebrowane są także święta franciszkańskie, zwłaszcza odpusty: św. Antoniego (13 czerwca), Porcjunkuli (2 sierpnia) i św. Franciszka z Asyżu (4 października).

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia na wzgórzu

Niedziela częstochowska 17/2022, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Marian Florek/Niedziela

Oni budowali świątynię

Oni budowali świątynię

Na progu niepodległości w 1989 r. ówczesny częstochowski ordynariusz bp Stanisław Nowak eryguje w Blanowicach parafię Miłosierdzia Bożego.

Potem na blanowickim wzgórzu święci krzyż i miejsce pod przyszłą świątynię, zaś na przełomie wieków, już jako arcybiskup metropolita, podejmuje decyzję o jej budowie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zamiast huku armat rozbrzmiewa modlitwa, choć nie zawsze tak było...

2022-08-08 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W roku 1620 król Zygmunt III Waza zdecydował o przekształceniu Jasnej Góry w fortecę...

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję