Reklama

Niedziela Wrocławska

A los padł na Macieja

Niedziela Miłosierdzia Bożego była dniem święceń biskupich ks. Macieja Małygi, który teraz będzie pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej.

Niedziela wrocławska 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

święcenia biskupie

Bp Maciej Małyga

Tomasz Lewandowski

Biskup Maciej Małyga

Biskup Maciej Małyga

Konsekracji w katedrze wrocławskiej dokonał abp Józef Kupny wraz z bp. Jackiem Kicińskim i bp. Ignacym Decem. Na uroczystości obecni byli wszyscy biskupi metropolii wrocławskiej.

W czasie liturgii homilię wygłosił bp Jacek Kiciński. Na samym początku przywołał słowa z Dziejów Apostolskich: „A los padł na Macieja”, wskazując na wybranego do posługi biskupiej ks. Macieja Małygę. W dalszej części bp Jacek odniósł się do modlitwy święceń biskupich. Przed liturgią święceń odczytana została bulla papieska. Zostało w niej zawarte także uzasadnienie wyboru, a wśród nich słowa odnoszące się do nowego biskupa: „wyróżniłeś się roztropnością, pobożnością, sposobem wykonywania postawionych tobie zadań, miłością oraz posługą kierownictwa szczególnie wprowadzaniu tak alumnów jak i kapłanów do jedności z Chrystusem”.

Na zakończenie liturgii wyrazy wdzięczności wyrazili biskupi, kapłani oraz wierni archidiecezji wrocławskiej. Biskup Maciej, zabierając głos, na samym początku podziękował Bogu: – Tobie Miłującemu świat dziękuję, który posłałeś Swego Syna na świat, aby ten świat zbawić, a nie potępić. Zbawić i uratować przed samozagładą i to ostateczną. Tobie, który ze swoim krzyżem stanąłeś w środku kosmosu i historii chwała, dziękczynienie i cześć – mówił bp Maciej.

Reklama

W dalszej części bp Małyga wyraził słowa wdzięczności metropolicie wrocławskiemu, braciom biskupom, kapłanom, rodzicom, rodzeństwu, rodzinie, przełożonym seminarium, klerykom, siostrom zakonnym, przyjaciołom, bliskim, znajomym, kolegom, koleżankom od Wróblowic przez Lutynię, Wrocław, Oleśnicę, Freiburg, Henryków, Sulistrowiczki. – Pamiętam o tych, którzy przeszli przez bramę śmierci. Obejmuję ich modlitwą. Wszystkim zebranym dziękuję za obecność i życzę wiele nadziei i światła. Na koniec proszę o modlitwę. (...) Wierzę też, że święcenia mają swoją moc, bo to jest dar Bożego Ducha. (...) Ta posługa to jest charyzmat, czyli dar dla wspólnoty. Nie dla jednego, na pewno nie dla mnie, ale dar dla Kościoła, Ciała Pana, Ciała przez nas umęczonego, któremu należy się nasza wspólna miłość. Miłującemu świat Ojcu przez Syna w Duchu chwała i dziękczynienie – mówił na zakończenie liturgii bp Maciej Małyga.

Nowego biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej polecamy modlitwie.

A cały serwis związany ze święceniami biskupimi wraz z galerią zdjęć można znaleźć wczytując kod QR:

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: wkrótce święcenia biskupie abp. nominata Jagodzińskiego

[ TEMATY ]

święcenia biskupie

diecezja.kielce.pl

Święcenia biskupie arcybiskupa nominata Henryka Jagodzińskiego odbędą się w sobotę 18 lipca w bazylice kieleckiej, przez posługę abp. Jana Romeo Pawłowskiego – delegata ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej oraz współkonsekratorów: abp. Salvatore Pennacchio – nuncjusza apostolskiego w Polsce. W niedzielę 19 lipca odbędzie się jego Msza św. prymicyjna w rodzinnym Małogoszczu.

Pochodzący z diecezji kieleckiej kapłan został mianowany przez papieża Franciszka 3 maja 2020 r. nuncjuszem apostolskim w Ghanie. Przyjął zawołanie „Na krańce świata” („In fines orbis”).

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję