Reklama

Niedziela plus

Boża Wędrowniczka znów w drodze

Podczas tegorocznych uroczystości świętowojciechowych w Gnieźnie zainaugurowano nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Niedziela Plus 19/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

EpiskopatNews/Jerzy Andrzejewski

Mam nadzieję, że to rozpoczynające się nawiedzenie ożywi naszą wiarę i uwrażliwi nasze serca na to, co Matka Boża do nas przynosi. Ona nigdy nie wskazuje na siebie. Ona zawsze wskazuje na kogoś drugiego – na Jezusa, ufam więc, że jednym z owoców wędrówki Bogarodzicy po naszych parafiach będzie otwarcie się na Boga i drugiego człowieka – powiedział abp Wojciech Polak.

Hasłem przewodnim peregrynacji jasnogórskiego Obrazu po archidiecezji gnieźnieńskiej jest tytuł najstarszej polskiej pieśni – Bogurodzica. Jej autorstwo tradycja przypisuje św. Wojciechowi, co dodatkowo łączy Matkę Bożą z Gnieznem – kolebką polskiego Kościoła i państwa polskiego.

Uroczysta inauguracja nawiedzenia miała miejsce na początku I Nieszporów o św. Wojciechu, sprawowanych w katedrze gnieźnieńskiej 23 kwietnia wieczorem. Obraz wnieśli do bazyliki kanonicy Kapituły Prymasowskiej przy wtórze jasnogórskich fanfar i biciu dzwonu św. Wojciech. W tym samym czasie biły dzwony wszystkich kościołów archidiecezji. Chór Prymasowski wykonał Bogurodzicę na melodię gnieźnieńską. Pieśń ta towarzyszyła przygotowaniom do peregrynacji i teraz prowadzić będzie Matkę Bożą do kolejnych dekanatów i parafii.

– Święta Boża Wędrowniczko! Rozpoczynasz pielgrzymkę w naszym świętowojciechowym Kościele. Szeroko otwieramy się na Ciebie, bo bardzo potrzebujemy Twoich matczynych nawiedzin. Potrzebujemy Twojego wstawiennictwa i Twojej opieki. Potrzebujemy Twego wrażliwego serca, które wysłucha naszych zbolałych serc i nauczy prawdziwie kochać. Potrzebujemy Twojego spojrzenia, by nasze oczy spotkały się z Twoimi oczami, z których wypływa tyle bliskości, czułości i zrozumienia. Potrzebujemy także Twoich rąk, które nas przygarną i na nowo wskażą nam drogę do Twojego Syna, naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa – powiedział w modlitwie powitania abp Polak.

Prymas Polski nawiązał też do trwającej od blisko 2 miesięcy wojny na Ukrainie, modląc się za wszystkie ofiary, rozdzielone rodziny, starców i dzieci uciekających przed zniszczeniem i śmiercią.

Reklama

– Pani Jasnogórska, Ty znasz wszystkie nasze niepokoje. Pomóż nam ten niespokojny czas przeżyć z ufnością i wiarą. Wierzymy, że pragniesz wejść we wszystkie nasze niepokoje, bóle i cierpienia. Wiemy, że pragniesz wypraszać nam u Twego Syna dar pokoju. Gdzie Ty jesteś, tam zawsze wschodzi światło nadziei – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Prymas modlił się także za górników, którzy zginęli w kopalni „Zofiówka”, i za ich rodziny. – Przyjdź im z pomocą – prosił Matkę Bożą abp Polak.

Na koniec słowami kard. Stefana Wyszyńskiego, za którego beatyfikację w Gnieźnie w tych dniach odbywa się ogólnopolskie dziękczynienie, powtórzył: „Na Wzgórzu Lecha, w Gnieźnie orłów białych, jesteśmy tym mocniej zobowiązani dziękować Tobie za wszystko, co uczyniłaś przez wstawiennictwo swoje u Syna dla każdego Polaka, dla każdej Polki, dla każdej rodziny, dla całego Narodu, dla naszej Ojczyzny”.

Podczas uroczystości Obraz niesiony był ulicami Gniezna w procesji razem z relikwiami św. Wojciecha oraz innych polskich świętych i błogosławionych. Po niedzielnej sumie odpustowej został przewieziony do Inowrocławia, skąd rozpoczął wędrówkę po kolejnych parafiach.

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej potrwa w archidiecezji gnieźnieńskiej do 19 lutego 2023 r. /Oprac. J.M.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy”

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Adobe Stock

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję