Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Niezniszczalny wkład

Przygotowujący się do wstąpienia na drogę kapłaństwa klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie mogą liczyć na duchowe i materialne wsparcie Towarzystwa Przyjaciół WSD.

Niedziela małopolska 19/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Światowy Dzień Modlitw o Powołania

Archiwum WSD Tarnów

Towarzystwo Przyjaciół WSD modli się m.in. za braci V roku, którzy w maju przyjmą święcenia

Towarzystwo Przyjaciół WSD modli się m.in. za braci V roku, którzy w maju przyjmą święcenia

W październiku 1996 r. bp Józef Życiński, ówczesny ordynariusz diecezji tarnowskiej, powołał do istnienia Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie (TP WSD). Stowarzyszenie gromadzi diecezjan, którzy modlitwą i ofiarą wspierają młodych mężczyzn pragnących oddać się na całkowitą służbę Bogu i ludziom. Członkowie wspólnoty są jak niewiasty z Ewangelii wg św. Marka, które szły, „towarzysząc i usługując” Jezusowi i jego uczniom, jednocześnie wspomagając działalność pierwszego seminarium duchownego w historii Kościoła.

Z potrzeby serca

Kręgi przyjaciół tarnowskiego seminarium funkcjonują w różnych miastach i miejscowościach diecezji. Jak informuje prezes TP WSD ks. Sylwester Brzeźny, obecnie istnieje 46 oddziałów stowarzyszenia. Wśród przyjaciół seminarium znajdują się m.in. wierni z parafii Dobrego Pasterza w Tarnowie. – Kilkanaście osób każdego dnia modli się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także co miesiąc wspiera ofiarą tarnowskie seminarium – mówi proboszcz ks. prał. Jan Ptak. Szczególny dzień modlitw o powołania – pierwszy czwartek miesiąca – to czas, kiedy członkowie wspólnoty prowadzą adorację Najświętszego Sakramentu. Grupę TP WSD w tej parafii tworzą osoby, których członkowie rodzin związani są z tą szczególną drogą życia. – Są np. rodzice księdza lub siostry zakonnej, rodzeństwo, siostrzeniec czy bratanek – wymienia kapłan.

Owocem modlitw są powołania również w tej wspólnocie. Dotychczas 6 mężczyzn z parafii Dobrego Pasterza otrzymało święcenia kapłańskie, a dwie kobiety weszły na drogę życia zakonnego.

Odpowiedzialni

Pomimo dostrzegalnej tendencji spadkowej liczby powołań tarnowskie seminarium wciąż przyjmuje najwięcej kandydatów w Polsce. W 2020 r. na pierwszy rok formacji zgłosiło się 26 mężczyzn, a w 2021 r. – 14. – Każdy z tych czternastu kandydatów jest dla nas powodem do wdzięczności Panu Bogu za ten dar, bo każdego traktujemy jako dar Boży dla nas, dany nam do „oszlifowania”, żeby wydać go jako kapłana, gotowego do tej posługi. Patrząc na poprzednie lata, jest to powód do zastanowienia się, co się dzieje w naszych wspólnotach, rodzinach, w Kościele, że powołań jest tak mało – powiedział radiu RDN ks. Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Reklama

Aby seminarium było wciąż miejscem pogłębiania wiary, umacniania się w łasce powołania i wszechstronnego przygotowania do pracy duszpasterskiej w kraju i za granicą potrzebna jest dalsza pomoc duchowa i materialna. Każda osoba wstępująca w szeregi Towarzystwa Przyjaciół WSD jest dla tarnowskiego seminarium nieocenionym gestem miłości samego Boga. – Przekonaliśmy się o ich wielkich sercach na ostatnim walnym zebraniu. To niesamowite jak przyjaciołom naszego seminarium zależy na tym, aby mieć kapłanów i się za nich modlić – wskazuje ks. Sylwester Brzeźny.

Świadomi współodpowiedzialności za Kościół członkowie wspólnoty szczególną troską obejmują nie tylko wychowanków WSD w Tarnowie, ale także już wyświęconych księży oraz misjonarzy. Mocno wierzą w słowa św. Jana Marii Vianneya, który mówił, że „nie ma złych kapłanów – są tylko tacy, za których wierni za mało się modlą”.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust stulecia w Zawadzie. Zaproszenie na jubileusz 100. rocznicy koronacji cudownego obrazu

[ TEMATY ]

Tarnów

Anna Bandura

Kopia cudownego obrazu nad ołtarzem polowym przygotowana z okazji 100. rocznicy koronacji

Kopia cudownego obrazu nad ołtarzem polowym przygotowana z okazji 100. rocznicy koronacji

Matka Boża Zawadzka, piękna i subtelna Pani z zawadzkiego sanktuarium, w 1920 r. otrzymała korony od kochających Ją dzieci. W dniach 5-13 września wierni wraz z 7 biskupami z różnych diecezji będą świętować 100. rocznicę tego wydarzenia.

Od 400 lat Matka Boża Zawadzka hojnie obdarowuje łaskami tych, którzy zwracają się do Niej o pomoc. Znane są świadectwa uzdrowień z długotrwałych i nieuleczalnych chorób oraz nawrócenia za przyczyną Matki zawadzkiej. Proboszcz i kustosz sanktuarium Narodzenia NMP w Zawadzie ks. Józef Książek zaprasza do włączenia się w obchody 100-lecia koronacji cudownego obrazu i oddania czci Maryi, która za dom obrała zawadzkie wzgórze.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję