Reklama

W wolnej chwili

Czy wiecie, że...

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 53

[ TEMATY ]

Strasburg

commons.wikimedia.orgw

...katedra w Strasburgu przez ponad dwa stulecia była najwyższym budynkiem na świecie? Od 1647 r., kiedy zniszczono iglicę protestanckiego kościoła Mariackiego w Stralsundzie, strasburska katedra stała się najwyższą światową budowlą i dzierżyła ten tytuł do 1874 r. Żadna inna budowla nie była w stanie konkurować z nią wysokością, a to za sprawą charakterystycznej wieży, mierzącej 142 m.

Pierwsza świątynia w miejscu, w którym obecnie wznosi się katedra, powstała prawdopodobnie już pod koniec IV wieku, ale nie przetrwała najazdu barbarzyńców zza Renu. Z czasem świątynię odbudowano. Budynek zmieniał się wraz z rozwojem miasta. Kolejne przebudowy sprawiały, że stawał się coraz większy i piękniejszy. Obecny kształt katedra zawdzięcza pracom, które realizowano na przestrzeni czterech stuleci. Budowę monumentalnej świątyni opóźniały częste zdarzenia, które nawiedzały średniowieczne miasta – pożary, wojny i zarazy. Przy wzniesieniu świątyni pracowali najwięksi mistrzowie gotyku. Ze względu na lokalizację katedra łączy w sobie wpływy francuskie z niemieckimi. Jej fasada jest bogato zdobiona.

Strasburska katedra z jej charakterystyczną jedną wieżą wygląda tak, jakby nigdy nie została ukończona. Taki wygląd był efektem zmian wprowadzonych przez nowego architekta, które odpowiadały na modę na katedry z jedną wieżą. Kilkakrotnie planowano wzniesienie bliźniaczej wieży, co nadałoby konstrukcji symetrii, jednak plany te nigdy nie zostały zrealizowane.

Wnętrze katedry zdobią niezliczone rzeźby i obrazy. Na szczególną uwagę zasługują filar anielski, przedstawiający scenę Sądu Ostatecznego, misternie zdobiona późnogotycka ambona oraz monumentalny renesansowy zegar astronomiczny.

2022-05-11 07:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poczucie bezpieczeństwa

Niedziela Ogólnopolska 4/2017, str. 41

[ TEMATY ]

Strasburg

bezpieczeństwo

Ala z / Foter / CC BY

Rekordy popularności bije książka „Mein Kampf” Adolfa Hitlera.

Przed Parlamentem Europejskim w Brukseli wsiadłem do taksówki. Zapadał zmierzch. Po kilku minutach musieliśmy się zatrzymać, gdyż na samym środku ulicy stało auto z włączonym silnikiem, blokując ruch w jednym i drugim kierunku. Mruganie światłami nic nie dało, więc taksówkarz, niemal ocierając się o inne samochody i krawężnik, cudem się przecisnął. Mijając feralny pojazd, zobaczyłem siedzących w nim 4 śniadych mężczyzn. Szyby opuszczone, ręce po pachy zwisały na drzwi. Byli bardzo zadowoleni i pewni siebie. Na lekkie upomnienie klaksonem zaczęli głośno wykrzykiwać i grozić pięściami. Przestraszony taksówkarz prędko wcisnął pedał gazu i odjechał.

CZYTAJ DALEJ

Bp nominat Adrian Put: Chcę szczególnie prosić o dar jedności

2022-06-29 08:00

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Wiktoria Dmytruk, lubuskaoaza.pl

- Prosząc o modlitwę błagam o dar, który już płynie do mnie szerokim strumieniem. Więc prosząc o nią chcę za nią także podziękować. Chcę prosić o dar jedności w liturgii, głoszeniu słowa i czynienia dobra w Kościele – mówi biskup nominat Adrian Put w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz

Katarzyna Krawcewicz: - Co czuje kapłan, gdy ogłoszona zostaje jego nominacja na biskupa?

CZYTAJ DALEJ

To ich wielki sukces

2022-07-01 19:23

Ks. Piotr Fąfrowicz

Zwycięska drużyna z Zakliczyna

Zwycięska drużyna z Zakliczyna

    W tegorocznych XVII Mistrzostwach Polski LSO w halowej piłce nożnej Kołobrzeg 2022 mocno zaznaczyli swą obecność reprezentanci z archidiecezji krakowskiej!

    Uważni czytelnicy Niedzieli Małopolskiej zapewne pamiętają artykuł o małopolskich mistrzach – ministrantach z Zakliczyna ( koło Myślenic). Tu link do tekstu : https://m.niedziela.pl/artykul/159337/nd/Staneli-na-wysokosci-zadania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję