Reklama

Polska

Kard. Nycz zaprasza 7 czerwca na VIII Święto Dziękczynienia

Za opiekę Maryi nad rodzinami oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne będą się modlić wierni archidiecezji warszawskiej podczas VIII Święta Dziękczynienia, na które zaprasza metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po porannej procesji z centrum miasta świętowanie odbędzie się tradycyjnie na terenie parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie.

VIII Święto Dziękczynienia obchodzone będzie pod hasłem „Maryjo, Królowo Rodzin – zawierzamy i dziękujemy”.

„Podczas tej uroczystości będziemy wspólnie dziękować Bożej Opatrzności za wszystkie duchowe owoce nawiedzenia w życiu każdego z nas, naszych rodzin, całych parafii i w życiu Kościoła warszawskiego” – napisał kard. Kazimierz Nycz w liście pasterskim odczytanym w ubiegłą niedzielę w świątyniach archidiecezji warszawskiej.

O godz. 8.00 z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszy procesja różańcowa z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, który tego dnia kończy peregrynację po archidiecezji warszawskiej. Wierni będą mogli do niej dołączyć na dowolnym etapie. Od kościoła ojców barnabitów, ok. godz. 11.00, do procesji dołączą biskupi, wojsko, przedstawiciele parafii spoza Warszawy.

O godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. dziękczynna za nawiedzenie Obrazu, której będzie przewodniczył i podczas której homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W tym samym czasie w parafiach będzie trwało dziękczynienie za owoce nawiedzenia i opiekę Bożej Opatrzności, a także za darczyńców budowanej świątyni. W każdej parafii zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na dokończenie budowy świątyni – Wotum Narodu.

„Od tego wsparcia w dużej mierze będzie zależeć zakończenie prac na przyszłoroczny Dzień Młodzieży. Jest to zamiar całkiem realny” – uważa kard. Nycz.

Metropolita warszawski wymienił wiele powodów do dziękowania Bogu przez warszawiaków: za dwunastu nowych diakonów oraz 22 nowych kapłanach, których wyświęci 30 maja; za nowego biskupa pomocniczego ks. prof. Michała Janochę, który otrzyma sakrę w niedzielę 14 czerwca.

Kardynał prosi w Święto Dziękczynienia także o modlitwę w intencji powołań do warszawskich seminariów oraz męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, a także za stołeczne rodziny.

Reklama

Szczególnym kontekstem tegorocznego Święta będzie 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji szczególne miejsce wśród zaproszonych gości będzie miało Wojsko Polskie oraz organizacje harcerskie.

O godz. 14.00 przed Świątynią Opatrzności Bożej nastąpi otwarcie „Miasteczka dla Dzieci” oraz wystawy wojskowej. Rozpocznie się także koncert Arki Noego, a następnie do godzin wieczorny potrwa festiwal muzyki chrześcijańskiej pod nazwą „Wiara i Nadzieja”.

Święto Dziękczynienia zakończy się o godz. 21.00 wspólną modlitwą uwielbieniową, po której o 21.37, w godzinę śmierci św. Jana Pawła II rozbłyśnie iluminacja Świątyni.

W liście, który zostanie odczytany w kościołach w niedzielę 7 czerwca, kard. Nycz przypomina, że Świątynia Opatrzności Bożej to wotum wdzięczności całego narodu za wolną Polskę i za codzienną opiekę Boga nad każdym z nas.

„Nasi darczyńcy niosą trud i odpowiedzialność za obietnicę złożoną podczas Sejmu Wielkiego przed 200 laty. To wtedy nasi przodkowie zobowiązali się przed Bogiem i historią do budowy Świątyni jako wotum wdzięczności” – wskazuje metropolita.

Świątynia powstaje w warszawskim Wilanowie dzięki wsparciu tysięcy ofiarodawców. - Dziś mówimy im wielkie „dziękuję”. W ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpił dzięki wam, naszym darczyńcom, znaczny postęp prac. Została zakończona elewacja Świątyni, wstawiono okna, położono granitowe płyty na placu przed Świątynią i przed jej wejściem. W planach na najbliższe półtora roku jest posadzka Świątyni, drzwi i oświetlenie. Zakres prac będzie jednak uzależniony od wielkości zebranych środków – informuje kard. Nycz.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów. Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp.

2015-05-25 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski Rzym w blasku Bożego Miłosierdzia

W miejscu, w którym papież Jan Paweł II przed 12 laty zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, 27 kwietnia zebrały się rzesze pielgrzymów. – Takich tłumów jeszcze tu nie widziałem – przyznaje brat Daniel, który w czasie Eucharystii pomagał udzielać Komunii św. Organizatorzy szacują, że w ciągu całego dnia krakowskie sanktuarium nawiedziło blisko 200 tys. wiernych. Obecni byli przedstawiciele z ponad 30 krajów świata, nawet tak odległych jak: Argentyna, Meksyk, Ekwador, Salwador, Zambia, Malezja czy Tajlandia. Przy ołtarzu i w konfesjonale posługiwało ponad 300 kapłanów, którzy rozdali około 50 tys. Komunii św.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję